REKLAMA

Bielany

samorząd »

 

Urządzą Stawy Brustmana na nowo. "W Warszawie brakuje rechotu żab"

  20 stycznia 2022

alt='Urządzą Stawy Brustmana na nowo. "W Warszawie brakuje rechotu żab"'
źródło: Wikimedia Commons / Emptywords

Gdy powstawały, Stanisław Moniuszko był niemowlakiem a Juliusz Słowacki obchodził dziesiąte urodziny. Stawy na Wawrzyszewie mają już ponad dwieście lat.

REKLAMA

Stawy Brustmana zostały wytypowane przez Zarząd Zieleni jako jedna z pięciu lokalizacji projektu "Szuwar Warszawski", którego zadaniem będzie przywrócenie zbiornikom i ciekom wodnym "naturalnego stanu". Warto przypomnieć, że stawy na Wawrzyszewie są w całości dziełem człowieka, stworzonym dwa stulecia temu. Mówienie w ich przypadku o "naturalnym stanie" jest więc absurdem.

Krótka historia Stawów Brustmana

Za symboliczną datę powstania Stawów Brustmana można uznać rok 1819. Część terenu dzisiejszego Wawrzyszewa przeszła wówczas we władanie Instytutu Agronomicznego, będącego poprzednikiem dzisiejszej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Agronomowie zdecydowali się na przeprowadzenie prac melioracyjnych, podczas których utworzono istniejące do dziś stawy.

- Wawrzyszew składał się, gdy go do Instytutu włączano, w połowie z szczernego piasku, w połowie z bagnistych pastwisk - pisały 17 maja 1826 roku "Rozmaitości Warszawskie". - Naypierwey więc zaięto się wysuszeniem bagien, skąpaniem pastwisk mokrych i zatamowaniem wydem piasczystych. Roboty te iuż prawie zupełnie są ukończone.

W miejscu dzisiejszych bloków hodowano w 1826 roku 50 krów i 720 owiec, w tym 100 merynosów, chwalonych za znakomitą jakość wełny. Równolegle trwała budowa młockarni i młyna "do tarcia kości na proch nawozowy". Specjalnie z Prus sprowadzono specjalistę, który założył na Wawrzyszewie fabrykę tzw. poudrette, czyli nawozu z... ludzkich odchodów. Od czasu do czasu nad malowniczymi stawami odbywały się targi rolne, podczas których prezentowano nowoczesne maszyny. Gdy wokół powstały bloki, Stawy Brustmana stały się sercem jednego z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych w dzisiejszej dzielnicy Bielany. W 2019 roku zostały wpisane do rejestru zabytków.

Kup bilet

Usłyszeć rechot żab

Z zapowiedzi Zarządu Zieleni wynika, że działania realizowane w ramach projektu "Szuwar Warszawski" będą mieć bardzo duży wpływ na kształt Stawów Brustmana. Planowane jest miejscowe rozbetonowanie i złagodzenie skarp, stworzenie "wypłyceń" czy "odtworzenie naturalnej roślinności", cokolwiek miałoby to oznaczać w przypadku sztucznie stworzonych zbiorników wodnych.

- Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt - zapowiadał w ubiegłym miesiącu Łukasz Poławski z Zarządu Zieleni. - Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# pamiętam

20.01.2022 18:40

I pomyśleć, że pół wieku temu łowiliśmy tam rzęsę wodną na lekcje w szkole nr 223. Znów będą żaby:) Historia kołem się toczy: żaby, betonowanie, rozbetonowywanie, żaby....

# nnn

20.01.2022 19:08

Do tej pory myśleli, że wystarczy nazywać Warszawę wsią i żaby same się zjawią. Okazuje się, że bez sypnięcia kasą nawet żaba tu nie zamieszka.

# kum_kum

20.01.2022 20:04

Powinno być mniej komarów za sprawą żab, i mniej żab za sprawą ptactwa wodnego,
no i te gody. odgłosy ich obserwacja i rywalizacja żab o partnera, to przybliża do natury, choć i szczury wodne też zwierzęta. Na krowy i owce nie liczmy już tu.
A to wszystko zgodne z naturą, a nie betonozą powszechną

REKLAMA

# wodnik szuwarek

21.01.2022 08:35

ale mam nadzieję wiosną Straż Miejska będzie pilnowała żeby małoletni nie podglądali żabich orgii przy składaniu skrzeku ?

# kum_kum

21.01.2022 11:21

na zajęciach z biologii w szkole podstawowej/ średniej uczniowie ze skalpelami też już chyba nie badają układu nerwowego żabek - oby nie przeprowadzali takich eksperymentów
Ach ciężkie jest życie żaby

# Zielony

21.01.2022 17:47

Jesienią obserwowałem nad stawami od strony ul. Wolumen stadko dorosłych szczurów , zbierały chleb którym ludzie dokarmiają kaczki. Nie uciekały na widok przechodzących obok chodnikiem ludzi. Może i żaby zaakceptują ludzi ?

REKLAMA

# Thomson567

21.01.2022 20:48

Przypomniał mi się kanałek na kępie Potockiej kiedy był zarośnięty moczarką i szuwarami było tam pełno ryb potem gdy go oczyszczono, ryby zniknęły, a łowiłem tam rekordowe okazy linów i karasi taki nawet na jeziorach mazurskich nie spotkałem i chyba już nie spotkam

# Szenko

23.01.2022 11:59

#Thomson567 napisał(a) 21.01.2022 20:48
Przypomniał mi się kanałek na kępie Potockiej kiedy był zarośnięty moczarką i szuwarami było tam pełno ryb potem gdy go oczyszczono, ryby zniknęły, a łowiłem tam rekordowe okazy linów i karasi taki nawet na jeziorach mazurskich nie spotkałem i chyba już nie spotkam

Za to dziś w kanałku występują co najmniej dwa gatunki płazów bezogoniastych i jeden ogoniastych (traszka zwyczajna). A faceta wyciągającego ogromną rybę z wody widziałem ostatni raz chyba z 10 lat temu, jeszcze jak mostek na wysokości mostu Grota był po przeciwnej stronie niż teraz. Właśnie przy mostku to było.

# exp

26.01.2022 16:30

Pamiętam jak w latach 80 pływały tam małe raczki. Widziałem tam także dużego suma. Stawy powinny być jak najbardziej naturalne - natura wie sama co dla niej najlepiej.

REKLAMA

 Dark914118

27.01.2022 10:20, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 02.02.2022 14:39

Szkoda, że wszystko teraz robią na nowo i nic starego nie zostaje.
http://thekoszulki.pl/koszulki-dla-mamy
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni