REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Kupujesz bilet w aplikacji? Nowy system to absurd

  8 kwietnia 2021

alt='Kupujesz bilet w aplikacji? Nowy system to absurd'
źródło: WTP

Kupione przez aplikacje bilety komunikacji miejskiej trzeba teraz kasować. W praktyce oznacza to wyścig z czasem, przepychanie i trochę gimnastyki.

REKLAMA

Do 1 kwietnia bilety kupowane za pośrednictwem aplikacji Jak Dojadę, MoBilet czy SkyCash były od razu skasowane. 2 kwietnia Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził nowe zasady, oficjalnie mające umożliwić... zakup biletu na zapas.

Bilety z aplikacji w Warszawie

Skasowanie biletu z aplikacji następuje przez zeskanowanie kodu QR. W metrze umieszczono je przy windach i bramkach, ale w autobusach naklejki wiszą... pod dachem. ZTM twierdzi, że kod można zeskanować nawet z odległości 3 metrów, ale publikowane w mediach społecznościowych komentarze pasażerów są miażdżące dla nowego systemu.

- Już sobie usiadłam jak panisko święte, a tu wstań i szukaj po tramwaju kodu QR z siatuniami wypełnionymi dobrami wszelakimi - pisze pani Katarzyna. - Udało mi się znaleźć kod QR. Och, jak przezabawnie było, gdy wstałam z tymi siatami i komórką, próbując wycelować w kod... a tu nagle: światło czerwone i wielkie hamujące cielsko tramwaju. Nic to! Równowagę trzeba ćwiczyć! Prawie się wy... wykopyrtkowałam. Ja, siaty, komórka.

- Kody są wysoko, zamiast być na poziomie oczu - dodaje pan Jakub. - Po drugie, po kliknięciu swojego biletu masz kilka sekund na zeskanowanie kodu. Jeśli się nie wyrobisz - aplikacja blokuje się na 5 minut. Mnie się za pierwszym razem nie udało od razu i musiałem w stresie czekać. aż się odblokuje. Nie każdy może mieć tyle szczęścia, a już szczególnie osoby gorzej posługujące się telefonami.

Zapraszamy na zakupy

ZTM: system dobry, pasażerowie źli

- Naklejki w pojazdach są umieszczone w górnej części, żeby z jednej strony zapewnić dobry do nich dostęp (na poziomie kasownika mogłyby być zasłonięte), a z drugiej strony zabezpieczyć przed niepowołanym działaniem osób trzecich - odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego.

Po co wprowadzona została zmiana? ZTM upiera się, że chodzi o wygodę pasażerów, którzy mogą teraz kupować na smartfonie bilety na zapas. W rzeczywistości prawie nikt nie zgłaszał takiej potrzeby. Najprawdopodobniej o wprowadzenie obowiązku kasowania biletów poprosili kontrolerzy, mający problemy z pasażerami kupującymi bilety dopiero na ich widok. W autobusach i tramwajach zdarzały się sytuacje, że pasażer płacił za przejazd, gdy widział stojących na przystanku, umundurowanych kontrolerów.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# pasazer

08.04.2021 09:20

ZTM to stan umysłu...

# PB99

08.04.2021 10:56

Pasażerowie ? Widziałem kilka razy "cwaniaka" wsiadał do 504 na placu Zawiszy - odpalał komórkę i spokojnie czekał - zazwyczaj do Uniwersytetu medycznego nie musiał "kupować" biletu ... jechał na koszt innych ... "głupio uczciwych" kupujących bilety okresowe. obowiązek kasowania jest bardzo dobrym pomysłem

# jelonki81

09.04.2021 10:17

Dla mnie to zły sposób z kodem QR gdzie mam 10 sekund aby zeskanowac, jak się nie uda to blokada na 5 minut.

REKLAMA

# pasażer klikający

09.04.2021 15:49

Dlaczego nie można aktywować biletu samodzielnie przed wejściem do pojazdu tak jak np. w Kolejach Mazowieckich ?

# Gsudu

12.04.2021 11:47

#pasazer klikający - żeby mieli 5 minut kiedy moga wlepiać ludziom kary. To tak trochę jak i koleje mazowieckie gdzie za kupienie biletu u kierownika dopłacasz drugie tyle "bo mogłeś kupić w kasie". Ale nie kupisz w kasie gdy pociąg już stoi na peronie i chcesz zdążyć. To nieuczciwe praktyki są.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni