Była Księgarnia Żeromskiego, jest Lelum Polelum
5 kwietnia 2022
W miejscu arcypopularnej księgarni na rogu al. "Solidarności" i al. Jana Pawła II otwarto sklep z odzieżą, ceramiką i akcesoriami.
Dwupoziomowa księgarnia im. Stefana Żeromskiego działała na rogu al. "Solidarności" i al. Jana Pawła II (d. Świerczewskiego i Marchlewskiego) przez kilkadziesiąt lat, od czasów głębokiego komunizmu. Przestała istnieć w grudniu 2019 roku.
Księgarnia Żeromskiego zlikwidowana
- Gdy powstawała, na świecie nie było internetu i e-booków, a w Polsce nie było nawet normalnej gospodarki - pisaliśmy po zamknięciu księgarni. - Oryginalnie była prowadzona przez Dom Książki. Po upadku komunizmu działała kolejno jako Bellona, Matras i Świat Książki. Dotrwała aż do czasów, w których handel książkami w ogromnej mierze przeniósł się do sklepów internetowych, zazwyczaj oferujących je w niższych cenach.
Firma Dressler Dublin, która prowadziła księgarnię w ostatnich latach istnienia, narzekała na wysoki czynsz, brak klimatyzacji i parter zbyt mały w stosunku do piętra. Co ciekawe, najemcy płacili czynsz nawet za 90-metrową piwnicę i mało użyteczne zaplecze, formalnie będące częścią lokalu.
Co to jest "lelum polelum"?
W miejscu księgarni działa już sklep pod szyldem Lelum Polelum. Znajdziemy w nim odzież nową i używaną, akcesoria, ceramikę i szkło, galanterię, zabawki, obuwie i biżuterię. Zabawna nazwa pochodzi pośrednio z wierzeń naszych przodków, bo Lel i Polel byli słowiańskimi bóstwami. W epoce romantyzmu ich imiona wróciły do użytku w nowej formie, stąd w "Lilli Wenedzie" Słowackiego występują jako Lelum i Polelum.
Jeszcze w ubiegłym stuleciu "lelum polelum" funkcjonowało jako określenie oznaczające kogoś niezdecydowanego albo flegmatycznego i ślamazarnego.
(dg)