Pustostan kupuje Dom Development. Wiceburmistrz Bielan postraszył EuRoPol Gaz
18 marca 2021
Deweloperem, który chce kupić nieukończony biurowiec firmy EuRoPol Gaz, jest Dom Development.
Przypomnijmy: 16 marca jako pierwsi podaliśmy informację, że ogromny, nieukończony biurowiec przy węźle trasy Armii Krajowej (S8) z Maczka zmienia właściciela. Powstający od 1999 roku budynek miał być siedzibą polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, do której należy 684-kilometrowy odcinek strategicznego gazociągu jamalskiego, za pomocą którego Polska i inne państwa europejskie importują gaz z Syberii.
Wielka budowa przy S8
Według naszych ustaleń EuRoPol Gaz negocjuje sprzedaż nieruchomości z firmą Dom Development, która aktualnie buduje w Warszawie m.in. Dzielnicę Mieszkaniową Metro Zachód (Bemowo), osiedle Wilno (Targówek) i Żoliborz Artystyczny.
Działka z nieukończonym biurowcem znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Warszawy, obok przystanków autobusowych i przy trasie szybkiego ruchu. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy dopuszcza tam zabudowę wielorodzinną, czyli bloki mieszkalne. Warto dodać, że nad niedokończonym biurowcem regularnie latają awionetki z lotniska Warszawa-Babice, więc inwestor najprawdopodobniej nie będzie mógł zbudować przy Maczka i trasie S8 wysokich bloków mieszkalnych. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to być osiedle podobne do Żoliborza Artystycznego. Nie jest jeszcze jasne, którędy prowadziłby dojazd do budynków: od strony Maczka czy lokalnej ulicy, jaką jest Literacka.
Co powstanie przy Maczka?
Działka przy Literackiej przeszła w ręce EuRoPol Gazu 1998 roku, na mocy umowy użytkowania wieczystego z ówczesną gminą Warszawa-Bielany. Spółka była zobowiązana ukończyć budowę w ciągu trzech lat. Ponieważ zapisy umowy nie zostały wykonane, w ostatnim czasie wiceburmistrz dzielnicy Włodzimierz Piątkowski zaczął działać na rzecz usunięcia ogromnego pustostanu z krajobrazu Warszawy. EuRoPol Gaz został zobowiązany do dokończenia inwestycji lub sprzedaży działki pod rygorem rozwiązania umowy wieczystego użytkowania.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że warszawski samorząd ma prawo pierwokupu działki. Trudno jednak przypuszczać, że ratusz zdecyduje się na zakup ziemi za kilkadziesiąt milionów, a następnie wydanie ogromnej kwoty na rozbiórkę olbrzyma i jednocześnie rezygnację z zysków z podatków.
(dg)