Zasadzą las obok lasu. Ratusz "robi interes" z państwową spółką
3 marca 2021
Warszawski samorząd chce oddać spółce PGNiG Termika działki budowlane w zamian za bezużyteczne tereny nad Wisłą.
O propozycji powiększenia nadwiślańskiego lasu na Żeraniu zrobiło się po raz pierwszy głośno pięć lat temu. Gdy państwowa firma Gaz-System rozpoczynała prace na budowie nad Kanałem Żerańskim gazociągu a mieszkańców interesowała głównie związana z tym wycinka drzew, białołęcki ratusz kilkakrotnie odwiedził Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Według zapowiedzi zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego na Żeraniu miał powstać "park leśny".
Las obok lasu
- PGNiG Termika zwróciła się do nas z propozycją zamiany nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym spółki na nieruchomości stanowiące własność miasta - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka urzędu miasta. - Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że nowe tereny są niezbędne z uwagi na planowane inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa.
Państwowa firma chciałaby dostać tereny na Siekierkach, gdzie miałaby stanąć nowa część kompleksu elektrociepłowni. W zamian PGNiG Termika oferuje ratuszowi m.in. działki wzdłuż wału wiślanego oraz kwatery I i II dawnego składowiska odpadów paleniskowych na Żeraniu. Lasy Miejskie uzyskały już tzw. decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla "parku rekreacyjnego".
Drogie działki w zamian za bezwartościowe tereny?
Jak ustaliliśmy w ratuszu, samorząd chciałby powiększyć nadwiślański las o ok. 120 tysięcy drzew. W zamyśle urzędników miałby tam powstać park leśny z naturalnymi ścieżkami oraz miejscami do jazdy na rowerze crossowym.
- Nie bardzo rozumiem, jaki interes ma samorząd w oddawaniu państwowej firmie drogich działek budowlanych w zamian za bezwartościowe tereny, które PGNiG Termika pewnie i tak musiałaby zalesić - komentuje osoba z białołęckiego ratusza.
Jak zastrzega Karolina Gałecka, z uwagi na skomplikowany stan prawny nieruchomości na Żeraniu transakcja z PGNiG Termiką musi zostać poprzedzona szczegółowymi analizami. Kolejnym krokiem będzie dokonanie niezbędnych podziałów nieruchomości.
(dg)