W gotowości na Euro: stadion do zamknięcia, nowy wóz strażników
7 maja 2012
Do rozpoczęcia finałów Euro czasu coraz mniej. Wszyscy zapewniają, że odpowiednie służby są przygotowane, infrastruktura spełni założenia, a impreza będzie sukcesem. Czy w Legionowie też tak będzie?
Największą atrakcją będzie bez wątpienia obecność mistrzów Europy z 2004 roku, Greków. Mają oni przyjechać do miasta 3 czerwca, dzień później zaczną się ich treningi na legionowskim stadionie. Według informacji wiceprezydenta Piotra Zadrożnego, większość ćwiczeń nie będzie dostępna dla publiczności, ale będzie zorganizowany minimum jeden trening otwarty, na który będą dystrybuowane wejściówki. Wiceprezydent dodał, że nie spodziewa się znaczącej liczby kibiców z Grecji, a za pobyt drużyny i organizację otwartego treningu odpowiada UEFA, za bezpieczeństwo - policja i inne służby.
Obcokrajowcy, którzy zawitają do Legionowa, mogą liczyć na oznakowanie w języku angielskim i rosyjskim obiektów dotyczących kibiców (m.in. ratusz, dworzec) oraz przygotowanie map w językach obcych. W Arenie ma zostać zorganizowane Letnie Biuro Informacji Turystycznej.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Grzegorz Gutkowski zapowiedział, że podczas pobytu Greków stadion będzie wyłączony dla wszystkich zajmujących go podmiotów, zaś jego teren zostanie zasłonięty nieprzepuszczającą światła tkaniną. MOSiR ma zadbać o bieżące utrzymanie stadionu i murawę na nim, reszta będzie należeć do UEFA.
Co z policją?
O tym, że w Legionowie będzie się mieścić policyjne centrum dowodzenia podczas piłkarskich mistrzostw, wiadomo od czasu, gdy przyznano Polsce i Ukrainie organizację finałów. Czy to jednak wpłynie na działania policji w samym mieście? Inspektor Wojciech Wołkowicz zapewniał radnych, że jego podkomendni są przygotowani. Podczas przejazdu Greków przez miasto będą mieli zapewnioną eskortę, jednak nie przewiduje się zamykania ulic. Komendant Wołkowicz poinformował też, że legionowska policja zostanie wzmocniona funkcjonariuszami "z zewnątrz", zależnie od liczby otwartych treningów, liczby kibiców i miejsca, gdzie będą przebywać.
Straż miejska pod parą
Także strażnicy miejscy ostro przygotowują się do Euro. - Planuje się podłączenie kamer na obiektach MOSiR-u do systemu monitoringu oraz stworzenie centrum monitoringu utrzymującego stałą łączność z Komendą Powiatową Policji.
Telefon alarmowy będzie wreszcie obsługiwała osoba posługująca się językiem angielskim.
Sport to zdrowie
Ale zdarzenia losowe są niezależne od sportu i może się zdarzyć, że kibic spoza Polski będzie potrzebował pomocy medycznej. Co wtedy? Dyrektor ZOZ Legionowo Dorota Glinicka poinformowała, że na terenie powiatu będzie dyżurować sześć zespołów ratunkowych: jeden specjalistyczny całodobowy (z lekarzem i ratownikami medycznymi) i jeden podstawowy dwunastogodzinny (od 10.00 do 22.00) w Legionowie, zaś w Serocku - jeden zespół specjalistyczny całodobowy i jeden podstawowy oraz w Zegrzu jeden zespół podstawowy całodobowy i jeden dwunastogodzinny wodny (od 7.00 do 19.00). Dyspozytornia będzie mieściła się w Legionowie z dyspozytorami ze znajomością języka angielskiego. Na terenie powiatu jest wyznaczonych 12 lądowisk (m.in. na stadionie oraz w Centrum Szkolenia Policji). Ponadto istnieje możliwość wsparcia legionowskiego pogotowia przez karetki z Warszawy. Zabezpieczenie treningu otwartego będzie zależne od organizatora. Zabezpieczenie treningów reprezentacji obejmie dodatkowa karetka specjalistyczna, jednak reprezentacja przylatuje z własnym zespołem medycznym. Ratownicy będą znać angielski na tyle, aby wyjaśnić choremu, co mu jest i co się z nim dzieje - w ramach potrzeby.
Od strony służb blamażu być nie powinno. Reszta w rękach kibiców i nogach piłkarzy.
(wt)