Urzędnicy zmienili projekt mieszkańca. Wykreślili niemal wszystkie lokalizacje ławek
6 października 2021
Ostatnie głosowanie nad budżetem obywatelskim przyniosło m.in. plan ustawienia w przyszłym roku nowych mebli miejskich. Ile ich będzie i gdzie się pojawią?
Nie jest tajemnicą, że na terenie Bródna brakuje ławek. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w ubiegłym roku braki zostały częściowo uzupełnione a w przyszłym sytuacja ma się jeszcze poprawić.
Nie ma gdzie usiąść
- Nadal mieszkańcy wskazują na brak miejsc do zatrzymania się, odpoczynku i rozmowy - pisze Tomasz Wincenciak, autor projektu do budżetu obywatelskiego.
Mieszkańcy zagłosowali za parkingiem, urzędnicy anulowali wyniki
Zarząd Zieleni samodzielnie zdecydował, że jeden z projektów wybranych w budżecie obywatelskim nie zostanie zrealizowany. Powód? Nie spodobał się urzędnikom.
- Dlatego warto postawić kolejne ławki, na których mieszkańcy naszej dzielnicy będą mogli złapać chwilę odpoczynku, porozmawiać i spotkać się z innymi na świeżym powietrzu
Projekt ustawienia ławek w kilku miejscach osiedla poparło 862 mieszkańców. Jak powiedział nam pomysłodawca, urzędnicy przed głosowaniem mocno ingerowali w proponowane lokalizacje ławek i nie jest on do końca zadowolony ze zmian.
Gdzie staną ławki?
Na jedną ławkę ratusz planuje wydać aż 3 tys. zł. Okazuje się, że nie wszystkie będą zasługiwały na oparcie i podłokietniki, zaś kilka z nich nie będzie miało nawet oparcia. Dwie pojawią się przy Chodeckiej 13, jedna na rogu Chodeckiej z Łojewską, trzy postawione zostaną przy Domu Kultury Świt, dwie na rogu Wysockiego i Syrokomli, jedna przy Wysockiego 15B i Poborzańskiej, dwie przy Wysockiego 27 i jedna na rogu Wysockiego z Budowlaną.
- W dużej mierze zlokalizowane zostały przy jednej ulicy Wysockiego a ideą było to, aby były pomiędzy blokami i miały służyć integracji sąsiedzkiej - wytyka pomysłodawca. - Urzędnicy odrzucili moje lokalizacje pod pretekstem bliskości sklepów monopolowych, ale nie potrafili mi wskazać paragrafu, który mówi o odległości ławek od sklepu. Ponadto powoływali się na skargi mieszkańców np. Chodeckiej. Kiedy poprosiłem o wykaz tych skarg, okazało się, że nikt ich nie rejestruje.
Z zaproponowanych przez autora projektu lokalizacji urzędnicy przed głosowaniem wykreślili niemal wszystkie, pozostawiając jedynie ławki przy Chodeckiej i Poborzańskiej. Czy tak właśnie ma wyglądać realizacja budżetu obywatelskiego na Targówku?
(db)
.