REKLAMA

Wawer

Historia

 

Urzecze: mała Holandia nad Wisłą

  11 października 2016

alt='Urzecze: mała Holandia nad Wisłą'

Wawer i Wilanów łączy znacznie więcej, niż projekty dwóch mostów. Nadwiślańskie części obu dzielnic mają kilkaset lat wspólnej historii.

REKLAMA

Za kilka lat wawerski i wilanowski brzeg Wisły zostaną spięte mostem obwodnicy ekspresowej, a jeśli spełnią się życzenia samorządowców - wkrótce również mostem "na zaporze". Dziś dwie dzielnice najbardziej łączy.. Dwa mosty z Wawra do Wilanowa? "Zdecydują szkiełko i oko" Dwa mosty z Wawra do Wilanowa? "Zdecydują szkiełko i oko"
Wraca temat mostu łączącego Międzylesie z Augustówką. Wkrótce powstanie analiza, mająca pomóc w podjęciu decyzji o budowie lub jej odłożeniu.
. historia. Kilka wieków temu mieszkańcy Falenicy czy Kępy Zawadowskiej stanowili wspólnotę, wyróżniającą się na tle innych społeczności Mazowsza m.in. ubiorem, kultywowaniem tradycyjnych zawodów czy nawet pochodzeniem. Byli Urzeczanami.

Dr Łukasz Stanaszek, który stara się przywrócić nam pamięć o niemal zapomnianej kulturze Urzecza, za początek historii tego regionu uważa przybycie olenderskich osadników na początku XVII wieku. Olendrzy oryginalnie byli protestantami z Holandii i Fryzji, a później także Niemiec, zaś później stali się bardzo zróżnicowaną społecznością. Wciąż unosił się jednak nad nimi niderlandzki duch. "Bóg stworzył świat, ale Holandię stworzyli Holendrzy" głosi popularne w tym kraju przysłowie. Łatwo w to uwierzyć, patrząc na jej stworzony przez człowieka krajobraz z tysiącami kanałów i grobli. Również nadwiślański pas w Wawrze i Wilanowie jest w dużej mierze dziełem nie natury, ale olenderskich mistrzów melioracji. Cztery wieki temu dolina Wisły od Saskiej Kępy po ujście Pilicy zaczęła pokrywać się kanałami, drogami na groblach, rowami, stawami i domami na sztucznych pagórkach. Rosły wierzby i topole, sadzone przez olendrów jako zapory przed krą.

Tradycyjnym zajęciem Urzeczan było flisactwo. Przed erą przemysłu głównymi drogami, po których transportowano towary, były rzeki. Flisacy, nazywani też orylami, pełnili funkcję podobną do dzisiejszych pracowników kolejowych, zajmujących się obsługą składów towarowych. Handel na Wiśle kwitł, a bliskość rynku w rozwijającej się Warszawie sprzyjała bogaceniu się Urzeczan.

Urzecze miało nawet własne stroje ludowe. Mężczyźni nosili białe koszule, granatowe sukmany z czerwonym kołnierzem, sukienne spodnie, czarne skórzane buty i czarne filcowe kapelusze. Skomplikowany strój damski składał się z czepka albo chusty, białej koszuli, zielonego gorsetu, wełnianej spódnicy i np. sznurowanych trzewików. Kobiety zakładały także po kilka sznurów korali.

Choć w Wilanowie i Wawrze regularnie odbywają się imprezy, mające przypomnieć o kulturze Urzecza, w świadomości mieszkańców takie pojęcie nie istnieje. Brakuje namacalnego, charakterystycznego symbolu, świadczącego o wspólnej historii. Może już czas na pomnik flisaka, skwer z elementami o tematyce ludowej albo - skoro zapory na Wiśle nie ma i nie będzie - most na Urzeczu?

Dominik Gadomski

Na podstawie: "150 lat gminy Wawer. Vademecum krajoznawcze Wawra i okolic", pod red. D.M. Kozielskiej, Warszawa 2015..

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# krajan

27.10.2016 12:09

Akurat w miejscu z fotografii developer ma strzelić kilka betonowych klocków - i cały urok miejsca prysł.
Jeżeli się mylę niech ktoś to sprostuje.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe