REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

historia

 

Znaleźli unikatowe zdjęcia z Warszawy. Leżały w piwnicy

  12 stycznia 2023

Znaleźli unikatowe zdjęcia z Warszawy. Leżały w piwnicy
źródło: UD Śródmieście

Około pół tysiąca negatywów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku odnaleziono w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej. Trwają poszukiwania osób uwiecznionych na fotografiach ponad pół wieku temu.

REKLAMA

Pracownicy porządkujący magazyny MDK przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów.

Znaleźli stare zdjęcia

- Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań - mówi Tomasz Tuszkowski, wicedyrektor MDK Łazienkowska. - Coś mnie jednak tknęło i zajrzałem głębiej - dodaje. Zdjęcia znalezione na śmietniku. Bielany i Żoliborz pół wieku temu Zdjęcia znalezione na śmietniku. Bielany i Żoliborz pół wieku temu
Niewiele brakowało, a nieznane dotąd zdjęcia Bielan i Żoliborza z lat 60. XX wieku przepadłyby na zawsze. Skoroszyt wypełniony czarno-białymi fotografiami na śmietniku znalazł jeden z mieszkańców. Ilustracje zostały przez niego ocalone i trafiły do Bielańskiej Fototeki.

Okazało się, że pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Część skrywała prawdziwe perełki fotograficzne.

REKLAMA

W ukryciu ponad 50 lat

Zdjęcia odnalezione w piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury przedstawiają osoby i wydarzenia związane z jego działalnością. Są na nich uwiecznione gimnastyczki w sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa.

Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych pozujących przy autobusie, najprawdopodobniej w zajezdni przy Ostrobramskiej, oraz wodowanie łodzi na Wiśle. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat.

Poszukują osób ze zdjęć

Negatywy ujrzą światło dzienne, zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Powstał też projekt edukacyjny "Historie z duszą" mający na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych osób. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie? Jak wspominają tamte czasy?

- Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedzi na te pytania, a śródmiejskie historie uwiecznione na fotografiach zostaną na nowo opowiedziane - cieszy się Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Uczestnicy zajęć w pracowni fotografii oraz Galerii Rozwijania Umiejętności i Talentów pracują nad wystawą i rozszyfrowaniem fotograficznych zagadek. Wspiera ich w tym Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który pomógł zabezpieczyć odnalezione negatywy.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA