REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

kronika policyjna

 

Koralowce przyleciały w paczce. Zostały skonfiskowane, trafiły do ZOO

  12 stycznia 2023

Koralowce przyleciały w paczce. Zostały skonfiskowane, trafiły do ZOO
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Dziesięć koralowców rafotwórczych zatrzymali na warszawskim Okęciu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Trafiły do ogrodu zoologicznego na Pradze, ponieważ importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski. Wszystkie koralowce rafotwórcze są chronione i znajdują się na liście CITES.

REKLAMA

"Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce takim organem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska" - informuje warszawskie ZOO.

Koralowce bez zezwolenia

Przewóz okazów CITES bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, za które grozi aż pięć lat więzienia. Sprzedawał smartfony z pirackim oprogramowaniem Sprzedawał smartfony z pirackim oprogramowaniem
Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę, który sprzedawał na portalu sprzedażowym telefony z nieoryginalnym oprogramowaniem. 38-latek odpowie za oszustwo, za które grozi kara do ośmiu lat więzienia.
Jak piszą pracownicy ZOO, transport koralowców naraża je na silny stres. Im dłuższa podróż, tym mniejsze szanse ich przeżycia. Koralowcom trzeba zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH i zasolenia.

- Transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków - informuje ZOO.

REKLAMA

Koralowce w ZOO

Zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką ZOO. Koralowce, choć często przypominają wyglądem kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. Od środowiska raf koralowych zależy życie 25% gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów.

- Decydując się na prywatny kawałek oceanu w swoim domu, kupujmy koralowce tylko z legalnych źródeł. Dokładnie pytajmy o pochodzenie zwierząt i dokumentację. Pamiętajmy, że od naszych decyzji zależy przetrwanie nie tylko raf, ale także wielu gatunków od nich zależnych - apeluje warszawskie ZOO.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA