Chmielna 3.0. Ratusz chce reanimować podupadły deptak
11 czerwca 2021
Granit zamiast kostki i dużo drzew - tak ma wyglądać odcinek między Nowem Światem a pasażem Wiecha po drugiej przebudowie od upadku komunizmu.
W latach dziewięćdziesiątych śródmiejski odcinek Chmielnej został przebudowany na deptak i sztucznie wykreowany na jedną z głównych turystycznych atrakcji Warszawy. Po kilku dekadach przy ulicy straszą opuszczone kamienice, straż miejska nie jest w stanie wyegzekwować zakazu ruchu samochodów a turyści przechodzą tamtędy tylko po to, by dotrzeć na Nowy Świat. Samorząd chce zająć się Chmielną z nadzieją, że tym razem uda się utrzymać skutki remontu na stałe.
Aleje Jerozolimskie zostaną zwężone. Dla kierowców jeden pas
Po przebudowie odcinka między Marszałkowską a Nowym Światem wąskie będą nawet... buspasy. W zamian ratusz planuje dwie drogi rowerowe i dużo zieleni.
Chmielna do remontu
Jak zapowiada warszawski ratusz, na odcinku od Nowego Świata do pasażu Wiecha zasadzone zostaną dwa szpalery drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Zmieni się również Bracka na odcinku od Chmielnej do Al. Jerozolimskich. Naczelna architekt miasta Marlena Happach łączy plany remontowe w Śródmieściu ze... zmianami klimatu.
- W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni - mówi. - Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu.
Chmielna - podejście drugie
W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 x 50 cm. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek na straganie, pojawi się jasnoszary granit.
- Kładliśmy nacisk na zielone rozwiązania - zapewnia Marlena Happach. - Chcemy bowiem tworzyć zdrowe miasto i adaptować je do zmian klimatycznych. Zwiększamy ilość zieleni i pamiętamy o retencji wody.
Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Urzędu m.st. Warszawy za najlepszą uznało pracę firmy RS Architektura Krajobrazu. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przebudowa Chmielnej i ile będzie kosztować.
(dg)
.