Złota: wyrzucą samochody, zasadzą drzewa, zbudują zbiornik na deszczówkę i staw
4 kwietnia 2022
Ruszyły przygotowania do kolejnej samorządowej inwestycji w ścisłym centrum Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich właśnie podpisał umowę z pracownią RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs na zagospodarowanie odcinka Złotej.
Samo projektowanie przebudowy ulicy Złotej obok skrzyżowania ze Zgodą potrwa rok i dwa miesiące. Autorzy zwycięskiej pracy konkursowej za przygotowanie dokumentacji budowlanej i nadzór nad inwestycją otrzymają 1,53 mln zł.
Wielkie zmiany na Złotej
- Będzie dużo drzew, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne - zapowiada warszawski ratusz.
Dlaczego likwidują tunel pod Marszałkowską?
W 2023 roku drogowcy chcieliby rozpocząć przebudowę Złotej, podczas której tunel na pl. Defilad zostanie przekształcony w zbiornik na wodę.
- W planach jest posadzenie 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami. Część miejsc parkingowych zostanie przeniesiona do garażu podziemnego pod pl. Powstańców Warszawy, którego budowa rozpocznie się już wkrótce. Zarządca garażu zapewni abonamenty dla okolicznych mieszkańców.
Ruch samochodów w rejonie Złotej i Zgody zostanie ograniczony i uspokojony. Powstaną strefy zamieszkania i strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h, z wjazdem ograniczonym do dostaw i pojazdów technicznych. Zachowana zostanie - jak podaje urząd miasta - "pewna liczba" miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw. Tunel w osi Złotej zostanie zlikwidowany. W miejscu rampy zjazdowej do tunelu powstanie... zbiornik na deszczówkę. W centralnej części placu na Złotej przy pasażu Wiecha zbudowany zostanie staw.
Nowy plac w Warszawie
Przed Domem pod Orłami powstanie plac mający stanowić "zieloną oprawę" dla zabytkowego gmachu. Odpowiednio zakomponowana zieleń podkreśli ważne osie widokowe i piękną architekturę, a ozdobna rabata i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Warszawski ratusz opisuje to miejsce jako "Instagram place".
- Na pl. Młynarskiego przed Filharmonią Narodową będzie skwer i "ogród muzyki" - zapowiada urząd miasta. - Od zgiełku miasta odizolują go wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy. Podest wzdłuż gmachu filharmonii będzie zewnętrznym foyer, na którym można będzie urządzać koncerty plenerowe i inne wydarzenia. Przewidziano też miejsce na ogródki gastronomiczne. Przy Sienkiewicza i w sąsiedztwie budynku przy ul. Zgoda 12 powstanie zielona oaza z myślą o mieszkańcach. Zostanie urządzony ogród sąsiedzki. Na placu będzie miejsce zabaw dla dzieci, siłownia, stoliki do gry w szachy oraz ławki.
Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane wstępnie na drugą połowę przyszłego roku.
(dg)
.