Trzecie wcielenie fabryki Szpotańskiego
6 listopada 2015
Przebudowa starej fabryki w Międzylesiu na centrum handlowe to rzadki przykład współgrania historii ze współczesnością.
- Przedwojenne hale fabryczne zyskały nową rolę, ale z zachowaniem pamięci o dawnej - mówi Andrzej Rukowicz, znawca i propagator historii Wawra. - Ta pamięć to nie tylko charakter, gabaryt hal i historyczna cegła. To także przypomnienie o Kazimierzu Szpotańskim i jego fabryce podczas otwarcia Ferio Wawer, dzięki projekcjom filmu dokumentalnego "Dziecko jego życia" oraz wystawie zdjęć i eksponatów.
W przyszłym roku stałe upamiętnienie
Po otwarciu tunelu pod torami kolejowymi przed wejściem do Ferio Wawer od strony Żegańskiej powstanie skwer z nowoczesną w formie instalacją, upamiętniająca kilkadziesiąt lat przemysłu elektrycznego w Międzylesiu.
- Jestem w trakcie dopracowywania projektu stałego upamiętnienia dziedzictwa kulturowego Międzylesia - mówi Rukowicz. - To wielka zasługa szefostwa RE project development, któremu rzeczywiście leży na sercu, żeby to dziedzictwo pozostało w nowym obiekcie, jakim jest otwierane właśnie Ferio Wawer. To doskonały przykład dobrej roboty.
Gratka dla miłośników historii
Podczas otwarcia Ferio Wawer 6-8 listopada będzie można obejrzeć wystawę fotografii ze zbiorów Krystyny Brochockiej i Jacka Szpotańskiego i eksponatów związanych z Fabryką Aparatów Elektrycznych. W każdy z tych dni o godz. 13:00, 15:00 i 17:00 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Dziecko jego życia" (reż. T. Bystram, 2014), zaś opowiadać o historii fabryki będą Zbigniew Filinger (autor biografii Szpotańskiego) i Andrzej Rukowicz.
Dominik Gadomski
Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości rodziny Kazimierza Szpotańskiego.