REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

To już koniec "Świerczewskiego". Rozbiórka ruszyła

  4 stycznia 2018

alt='To już koniec "Świerczewskiego". Rozbiórka ruszyła'

Charakterystyczny budynek przy Kasprzaka i Trasie Prymasa Tysiąclecia idzie pod kilof. Zastąpi go nowa zabudowa.

REKLAMA

Jeszcze dziesięć lat temu pierzeję Kasprzaka pomiędzy Ordona a trasą wypełniały budynki z lat 70., należące oryginalnie do Fabryki Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Kamienica pod kilof, w zamian 17 pięter Kamienica pod kilof, w zamian 17 pięter
Wszystko wskazuje na to, że kolejny przedwojenny dom zostanie zastąpiony nową zabudową.
Karola Świerczewskiego. Dziś stoją tam przede wszystkim bloki osiedla Bliska Wola. Spośród zabudowy z czasów PRL pozostał przede wszystkim charakterystyczny biurowiec przy Trasie Prymasa Tysiąclecia. Właśnie znika on z krajobrazu Woli.

W zamian wieżowce

W odróżnieniu od wielu innych obszarów Warszawy, teren jest objęty planem zagospodarowania. Dla działki na rogu Kasprzaka i Prymasa przewiduje on zabudowę mieszkaniową lub usługową o standardowej wysokości do 48 m. Możliwa jest jednak budowa trzech dominant, wysokich na 85, 75 i 65. Dla porównania: 85 m ma podwójny apartamentowiec Platinum Towers, stojący przy Grzybowskiej.

Zapraszamy na zakupy

Dawna fabryka

Przemysł zawitał do tej części Woli już pod koniec XIX wieku, gdy przy Kasprzaka (d. Dworskiej) otwarto Towarzystwo Akcyjne Fabryki Maszyn Gerlach i Pulst, w czasach II Rzeczpospolitej przekształcone w Państwową Fabrykę Karabinów. To właśnie w niej powstał słynny pistolet Vis, uznawany za jedną z najlepszych broni palnych XX wieku i używany przez wojska polskie oraz niemieckie. Po II wojnie światowej zakłady przemianowano na Fabrykę Wyrobów Precyzyjnych i nadano im imię gen. Świerczewskiego, w młodości pracującego w tym właśnie miejscu. W czasach PRL i III RP przy Kasprzaka produkowano narzędzia i przyrządy pomiarowe. W poprzedniej dekadzie fabryka, funkcjonująca pod nazwą Vis, została przeniesiona poza Warszawę.

REKLAMA

Wieża zostaje

W 2015 roku pojawiła się informacja, że deweloper J.W. Construction zamierza rozebrać przedwojenną wieżę ciśnień, znajdującą się na terenie dawnej fabryki od strony Ordona. Po protestach miłośników zabytków inwestor zdecydował się na jej zachowanie i zapowiedział remont.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# ratio

08.01.2018 22:33

koszmarne klocki. Zalew beztalencia w warszawskiej architekturze poraża. Na palcach jednej ręki można zliczyć ciekawe, wartościowe pod względem architektonicznym budynki.

# qvertz

20.05.2018 22:28

Klocki oraz perspektywa paraliżu komunikacyjnego tej części miasta. Brak tramwaju do dworca zachodniego dyskwalifikuje planistów Ratusza, którzy pozwalają na gigantyczne inwestycje mieszkaniowe, a nie robią niczego, żeby połączyć te rejony z Ochotą albo tramwajem albo najlepiej czymś w rodzaju metra. Bez tego paraliż gwarantowany. Nawiasem mówiąc, te budynki są architektonicznym koszmarem. Współczuję ludziom, którzy będą musieli mieszkać w tym smrodzie i hałasie. Budynki kompletnie nieprzystające do tradycyjnej warszawskiej architektury, ciasnota, okno w okno, podwórka studnie jak z czasów XIX wieku. Porażka systemowa.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy