Testy na koronawirusa pod wawerskim ratuszem. Trzeba mieć skierowanie
8 października 2020
Na parkingu urzędu dzielnicy stanął punkt pobrań wymazów na obecność wirusa Sars-CoV-2. Jak z niego skorzystać?
- Punkt będzie czynny codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach 9:00-13:30. Skorzystać z niego może każda osoba posiadająca ubezpieczenie w NFZ, która otrzymała skierowanie na wymaz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - informują urzędnicy na Facebooku. Mobilnego punktu nie finansuje samorząd. Jedynie udostępnia teren parkingu przy Żegańskiej 1.
"Nie dajcie się zwariować"
- Testy niczemu nie służą, nie są wiarygodne. Ludzie, nie dajcie się zwariować - komentuje pani Jolanta. - Pomimo objawów, lekarz mi nie dał takiego skierowania, bo nie miałam kontaktu z osobą chorą, ani nie wróciłam z regionu występowania wirusa. Lekarze nie dają skierowań, bo to jest za drogie badanie - przekonuje pani Monika. - Żeby dostać skierowanie trzeba mieć cztery objawy. A przede wszystkim brak węchu i smaku. W innych przypadkach trzeba płacić 499 zł - wyjaśnia pani Ewa. Jednak nie wszyscy dają temu wiarę. - Niestety nawet brak węchu i smaku plus ogólne osłabienie oraz dodatni wynik w rodzinie nie kwalifikował mnie do testu - odpowiada pan Łukasz.
Test na koronawirusa ze skierowaniem
Jak się dowiedzieliśmy, testy w mobilnym punkcie przy wawerskim ratuszu są finansowane przez NFZ. - Fundusz płaci za każdego pacjenta ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Nie musi być to pacjent naszej przychodni ani mieszkaniec dzielnicy - mówi dyrektor ZOZ Wawer Maria Kąkol. Dodaje, że mobilny punkt zostanie zapewne na dłużej. - Zakażeń i zgonów w Polsce jest coraz więcej. NFZ nie określił nam terminu, do którego będzie funkcjonował ten punkt, ale zapewne długo. Przyjmujemy wszystkich, którzy przyjadą - deklaruje dyrektor Kąkol.
Jak skorzystać z mobilnego punktu badań?
Jak podaje NFZ, pacjent kontaktuje się ze swoją przychodnią, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady (w przypadku dzieci do drugiego roku życia porada ma zawsze formę osobistą). Zlecenie testu tylko po teleporadzie jest też możliwe, tylko pod pewnymi warunkami, tj. jeśli u pacjenta wstępuje temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku. Jeśli występują takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki powinien zlecić test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazać pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego). W międzyczasie lekarz zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2. Wedle opisanych procedur, jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na stronie: www.pacjent.gov.pl.
Pacjent musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr pesel. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny a wynik dostępny na drugi dzień.
(DB)