REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat

  4 grudnia 2017

alt='Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat'
Zimowy Tarchomin od strony ulicy Picassa.
Fot. Wiesław Antosik. Archiwum Fundacji Ave

Właśnie ukazał się album "Tarchomin '80" z niepublikowanymi wcześniej fotografiami Wiesława Antosika pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Bezpłatny egzemplarz tego niecodziennego 140-stronicowego wydawnictwa będzie można otrzymać 7 grudnia o g. 18.00 podczas promocji w Muzeum Warszawskiej Pragi.

REKLAMA

Publikacja towarzyszy wystawie "Tarchomin '80", którą można oglądać od października. Znalazły się na niej zdjęcia autorstwa zmarłego w 2013 roku Wiesława Antosika, absolwenta łódzkiej filmówki i operatora TVP, który od 1984 mieszkał w bloku przy Antalla. Dokumentował życie swojej rodziny, a przy okazji - powstające na terenie dawnych wsi i pól osiedle. "To przecież koniec świata". Taki był Tarchomin 1990 "To przecież koniec świata". Taki był Tarchomin 1990
Bez mostu, tramwaju, marketów i... asfaltu. Jak wyglądał Tarchomin pokolenie temu?

- Przed dwoma laty po jednej z prowadzonych przeze mnie wycieczek zabytkowym autobusem podeszła do mnie córka Antosika, Marta, i powiedziała, że dysponuje fotografiami Tarchomina sprzed 30 lat - wspomina Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która wydała album. - Kiedy zobaczyłem ten materiał, oniemiałem, zwłaszcza że w archiwach nie ma zbyt wielu materiałów z początków współczesnego osiedla. W ten sposób powstała wystawa, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, ale książka nie jest przedrukowaną wystawą. Zawiera bowiem kolejne niepublikowane dotychczas fotografie, odnalezione przez Martę Antosik zaledwie przed dwoma miesiącami! Ponad połowę spośród 90 zdjęć zawartych w albumie pokazujemy premierowo!

Książka "Tarchomin '80" to kolejna ważna pozycja varsavianistyczna dotycząca dziejów północno-wschodniej części Warszawy. Tym cenniejsza, że dzieje Białołęki wciąż jeszcze pozostają niepoznane. A sama dzielnica bardziej kojarzona jest z sypialną niż z ciekawą historią. - Dzięki tym fotografiom i wspomnieniom córki pana Wiesława znaleźliśmy sposób na opowieść o typowym i - wydawałoby się - nieciekawym PRL-owskim blokowisku - dodaje Włodkowski. - Do tej pory ten okres w historii Białołęki kwitowano w zasadzie jednym zdaniem: "Podjęto decyzję o budowie osiedla, a zaprojektował je...". I tyle. Teraz to blokowisko zyskało szereg kontekstów i niuansów. Zyskało tożsamość! Rzeka Kolorado, Balaton, Ameryka PRL-u, Bar "Poraje" z najlepszymi zapiekankami pod słońcem, upadek szybowca, kawiarnia "Jutrzenka", "Syrenkowy" plac zabaw... Po lekturze albumu te hasła nie będą już puste.

Promocja wydawnictwa odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/51 w czwartek 7 grudnia o godz. 18. Wstęp wolny.

A kto jeszcze nie widział, niech koniecznie obejrzy zamieszczony poniżej film.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024