REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat

  4 grudnia 2017

alt='Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat'
Zimowy Tarchomin od strony ulicy Picassa.
Fot. Wiesław Antosik. Archiwum Fundacji Ave

Właśnie ukazał się album "Tarchomin '80" z niepublikowanymi wcześniej fotografiami Wiesława Antosika pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Bezpłatny egzemplarz tego niecodziennego 140-stronicowego wydawnictwa będzie można otrzymać 7 grudnia o g. 18.00 podczas promocji w Muzeum Warszawskiej Pragi.

REKLAMA

Publikacja towarzyszy wystawie "Tarchomin '80", którą można oglądać od października. Znalazły się na niej zdjęcia autorstwa zmarłego w 2013 roku Wiesława Antosika, absolwenta łódzkiej filmówki i operatora TVP, który od 1984 mieszkał w bloku przy Antalla. Dokumentował życie swojej rodziny, a przy okazji - powstające na terenie dawnych wsi i pól osiedle. "To przecież koniec świata". Taki był Tarchomin 1990 "To przecież koniec świata". Taki był Tarchomin 1990
Bez mostu, tramwaju, marketów i... asfaltu. Jak wyglądał Tarchomin pokolenie temu?

- Przed dwoma laty po jednej z prowadzonych przeze mnie wycieczek zabytkowym autobusem podeszła do mnie córka Antosika, Marta, i powiedziała, że dysponuje fotografiami Tarchomina sprzed 30 lat - wspomina Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która wydała album. - Kiedy zobaczyłem ten materiał, oniemiałem, zwłaszcza że w archiwach nie ma zbyt wielu materiałów z początków współczesnego osiedla. W ten sposób powstała wystawa, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, ale książka nie jest przedrukowaną wystawą. Zawiera bowiem kolejne niepublikowane dotychczas fotografie, odnalezione przez Martę Antosik zaledwie przed dwoma miesiącami! Ponad połowę spośród 90 zdjęć zawartych w albumie pokazujemy premierowo!

Książka "Tarchomin '80" to kolejna ważna pozycja varsavianistyczna dotycząca dziejów północno-wschodniej części Warszawy. Tym cenniejsza, że dzieje Białołęki wciąż jeszcze pozostają niepoznane. A sama dzielnica bardziej kojarzona jest z sypialną niż z ciekawą historią. - Dzięki tym fotografiom i wspomnieniom córki pana Wiesława znaleźliśmy sposób na opowieść o typowym i - wydawałoby się - nieciekawym PRL-owskim blokowisku - dodaje Włodkowski. - Do tej pory ten okres w historii Białołęki kwitowano w zasadzie jednym zdaniem: "Podjęto decyzję o budowie osiedla, a zaprojektował je...". I tyle. Teraz to blokowisko zyskało szereg kontekstów i niuansów. Zyskało tożsamość! Rzeka Kolorado, Balaton, Ameryka PRL-u, Bar "Poraje" z najlepszymi zapiekankami pod słońcem, upadek szybowca, kawiarnia "Jutrzenka", "Syrenkowy" plac zabaw... Po lekturze albumu te hasła nie będą już puste.

Promocja wydawnictwa odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/51 w czwartek 7 grudnia o godz. 18. Wstęp wolny.

A kto jeszcze nie widział, niech koniecznie obejrzy zamieszczony poniżej film.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy