Taki był rok na Bielanach
30 grudnia 2015
Rok w "Echu" nie może się skończyć bez tradycyjnego podsumowania. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia z dzielnicy, ale zachęcamy do samodzielnego przeglądania archiwów na tubielany.pl.
Burmistrz z nadania
Na początku roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała burmistrza dzielnicy. Wcześniej przez 30 dni nie wybrali go radni, więc zgodnie z prawem decyzja zapadła na placu Bankowym. Burmistrzem został Tomasz Mencina, który kilka lat wcześniej sprawował taką funkcję na Ursynowie. Zaraz po nominacji pojawiły się wnioski o odwołanie go - mimo dwukrotnych prób, pozostał na stanowisku.
Autobusem do UKSW?
Wraca problem połączenia kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Dewajtis z resztą Bielan. Ponieważ droga do UKSW biegnie przez rezerwat, niemile są tam widziane wszelkie samochody. Dlatego zaproponowano autobusy elektryczne. Próbny przejazd miał miejsce w lutym - okazało się, że uczelnia wskazała miejsce do zawracania autobusu już na terenie leśnym i trzeba było szukać nowego. Ostatecznie autobus zawrócił przed parkingami przy kampusie uczelni, ale z trudem, na 3-4 razy. Aby powstała tam pętla autobusowa, UKSW musiałoby wyłożyć na nią pieniądze z własnego budżetu.
A jest przecież druga możliwość - puszczenie autobusów Wisłostradą. 26 lat temu kursowała tam linia 300, którą zlikwidowano, bo była mało popularna. Jeśli wróciłaby podobna, można by było zrezygnować z ruchu kołowego na Dewajtis. Tyle, że przystanki mieściłyby się na wiadukcie i byłyby niedostępne dla niepełnosprawnych.
Reymonta niebezpieczna
Rok temu w listopadzie otwarto poszerzoną Reymonta. I już wtedy pisaliśmy, że przejścia dla pieszych są niebezpieczne - do pierwszego śmiertelnego wypadku doszło 20 kwietnia, na pasach zginęła kobieta. Jak uspokoić ruch na tej ulicy? Światła? Fotoradar? Światła są drogie a straż miejska traci uprawnienia do korzystania z fotoradarów... Tymczasem Bielany przodują w liczbie ofiar śmiertelnych wypadków - co trzeci zabity na stołecznych drogach ginie na Bielanach.
Marymoncka w (od)budowie
Wzdłuż Marymonckiej trwają prace związane z budową kolektora ściekowego. Jednocześnie tam, gdzie kanalarze zakończyli swoją robotę, wkraczają drogowcy - albo odbudowują nawierzchnię, albo przebudowują torowisko. Przy okazji wymieniane są latarnie. Żeby zdążyć z remontem w terminie (czyli do końca roku), prace prowadzone są przez całą dobę. Efekt? Wściekli mieszkańcy, którzy nie tylko stoją w korkach, ale jeszcze muszą znosić dodatkowe hałasy. No, ale to już niedługo - przynajmniej jeśli chodzi o asfalt i torowisko. Bo wymiana latarni skończy się w 2016.
Stawy Brustmana
W tym roku Bielany przejęły teren Stawów Brustamana od Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. W przyszłym roku będą wymienione drewniane mostki, a w ramach budżetu partycypacyjnego przy górce nad stawami powstanie oświetlony i monitorowany plac zabaw dla dzieci i dorosłych. Będą w nim piramidy linowe, trampoliny oraz ścianki i skałki wspinaczkowe. Od strony Wolumenu stanie pięć nowych ławek i zasadzonych zostanie dziesięć drzew iglastych, zaś mocno zużyte zadaszone stoły zostaną zastąpione nowymi, z wbudowanymi planszami do gier.
Plaga samobójców na strzelnicy
Ze strzelnicy sportowej na Bielanach może skorzystać każdy - wystarczy przyjść, zapłacić za amunicję i dać upust militarnym zapędom. Niestety, ta łatwość przyciąga też desperatów - w tym roku dwóch mężczyzn popełniło samobójstwo właśnie na strzelnicy. Pierwszy taki wypadek miał miejsce we wrześniu, drugi - w listopadzie. W obydwu przypadkach samobójcami byli młodzi mężczyźni w okolicach trzydziestki...
Dzielnica placów zabaw?
Przy AWF powstał park trampolin, na Młocinach otwarto w październiku "partycypacyjny" plac zabaw. Dlaczego partycypacyjny? Bo wnioskowali o niego mieszkańcy, wskazując jego budowę jako jeden z projektów w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Kosztował blisko milion złotych, ma powierzchnię 1200 metrów kwadratowych i zastąpił stary i zniszczony placyk.
Trasa AK szersza, Grot przejezdny
W październiku zakończyła się przebudowa Trasy Armii Krajowej i mostu Grota. Na Bielanach przeprowadzono modernizację węzłów komunikacyjnych przy Powązkowskiej, Broniewskiego i Słowackiego. Tyle, że pierwszego dnia w otwarcie mostu nie uwierzyli kierowcy i... z przyzwyczajenia kierowali się aleją Reymonta do mostu Skłodowskiej. Korki zaczynały się jeszcze na Bemowie. Na szczęście sytuacja szybko wróciła do normy - trasa odkorkowała Bielany. Radiowo - mieszkańcy protestują
Stowarzyszenie Czyste Radiowo w listopadzie 2014 zwróciło się do prokuratury z prośbą o wszczęcie postępowania w celu wstrzymania działalności kompostowni na Kampinoskiej z powodu pogorszenia stanu środowiska i negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzi. Na początku roku przyszła odpowiedź: wojewódzki inspektor ochrony środowiska miał wszcząć postępowanie w sprawie zakończenia działalności kompostowni. A MPO wystąpiło o wydanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, bez którego nie może zgodnie z prawem funkcjonować. Marszałek województwa nie wydał go od stycznia, mieszkańcy na przemian albo protestują na ulicach, albo ślą protesty do wszystkich możliwych urzędów. Tymczasem rzeczniczka MPO twierdzi, że wysypisko przestanie działać za rok, natomiast kompostownia będzie wygaszana w momencie uruchomienia zmodernizowanej i rozbudowanej spalarni na Targówku, co ma nastąpić na przełomie 2018 i 2019 roku.
Jak mawiał profesor mniemanologii stosowanej: i to by było na tyle.
(wt)