Szóste urodziny Ave
25 lutego 2011
Akademia Kajakowa Niepełnosprawnych, Juwenalia III Wieku, Białołęcki Uniwersytet Dzieci, Dobra Strona Rocka, Super czad z dziadkiem w kajaku, Wisłą przez Miasto Nieujarzmione, Białołęka Drewniana... - to tylko niektóre z wielu projektów realizowanych przez Fundację Ave - jedną z najprężniejszych organizacji pozarządowych działających na terenie Białołęki.
Stuletnie tradycje
- W końcu wszystko zaczęło się od białołęckiego chóru, działającego przy kościele w Płudach - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, szef fundacji. - To jedna z najstar-szych organizacji obywatelskich na terenie naszej dzielnicy! Chórzyści nie zaprzes-tali działalności nawet podczas okupacji, a w okresie powojennym przez długi czas animowali życie kulturalne na Tarchominie, w Płudach i Jabłonnie. Organizowano wówczas spektakle teatralne, koncerty, widowiska, a nawet zabawy taneczne.Fundacja Ave nawiązuje do tych tradycji. Przy odmłodzonym chórze w końcu lat 90. XX wieku wyrosły różne projekty - festiwalowe, edukacyjne, pomocowe, skierowane do szerokiego grona odbiorców. W ten sposób powstała fundacja, któ-rej działalność - jak zaznacza Włodkowski - nie ma wyłącznie kontekstu religijnego. - "Ave" oznacza "Witaj" i wskazuje, że jesteśmy otwarci na wszystkich ludzi i wszelkie pozytywne inicjatywy.
BUD, obozy i stypendia
Obecnie przy Fundacji działają trzy chóry: Aveciątka, Avetki i Gold Old Ave, które mają na swoim koncie kilkadziesiąt nagród na różnych konkursach, płyty CD oraz liczne koncerty. Ale chóry to już jeden z wielu projektów. Najnowszym "dzieckiem" Fundacji, bardzo pozytywnie odbieranym przez mieszkańców, jest Białołęcki Uni-wersytet Dzieci. W I semestrze 2010/2011 w wykładach i ćwiczeniach organizo-wanych we współpracy z UW, APS i UMFC uczestniczyło ponad 150 dzieci. Poza tym Fundacja wydaje młodzieżowy miesięcznik "Aveciarz", organizuje cykliczne war-sztaty artystyczne i dziennikarskie, prowadzi młodzieżowy klub Poszukiwaczy His-torii, a także letnie i zimowe obozy edukacyjne. W chwili gdy czytacie Państwo te słowa z zimowiska na Słowacji wraca właśnie ponad 40-osobowa grupa młodych białołęczan. Wcześniej Fundacja organizowała międzynarodowe spotkania młodzie-ży na Ukrainie, Litwie, Niemczech i we Francji.Od pięciu lat funkcjonuje program "Daj Siebie Innym", w ramach którego młodzi ludzie zdobywają profesjonalne uprawnienia ratownicze WOPR, a następnie jako wolontariusze zabezpieczają wodniackie projekty różnych mazowieckich orga-nizacji społecznych i charytatywnych. Fundacja Ave przyznaje także stypendia "Dla Edukacji" oraz pomaga rodzinom, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W 2010 roku udzielono pomocy na kwotę ponad 30 tys. zł.
Na rockowo z seniorami
Fundacja Ave organizuje we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury cztery duże festiwale o zasięgu ogólnopolskim. Od trzech lat w Juwenaliach III Wieku bie-rze udział co roku kilka tysięcy seniorów, skupionych w chórach, teatrach, grupach tanecznych i plastycznych Uniwersytetów III Wieku z całej Polski. Jesienią na Bia-łołękę z różnych zakątków kraju, a także Niemiec, Białorusi i Ukrainy przyjeżdża kilkadziesiąt młodzieżowych kapel rockowych, które od pięciu lat prezentują pozy-tywne oblicze muzyki rockowej. Kilkuset uczniów mazowieckich szkół bierze udział w organizowanym od 2006 roku czerwcowym Konkursie Recytatorskim Twórczości Ks. Twardowskiego oraz Janowym Turnieju Literackim. Z kolei w tym roku jubileusz dziesięciolecia obchodził starszy od samej Fundacji Ogólnopolski Ekumeniczny Fes-tiwal Tradycji Bożonarodzeniowych "Betlejem u Avetek", który co roku przyciąga kilka tysięcy osób od przedszkolaków po seniorów.Ożywić kanał i Wisłę
Fundacja Ave ożywia również warszawską Wisłę i kanał Żerański. W ramach "Biało-łęckiej Akademii Kajakowej I i III Wieku" popłynęło już ponad 1,5 tys. mieszkań-ców dzielnicy. - Kajaki to nie tylko turystyka i rekreacja, ale przestrzeń aktywizacji niepełnosprawnych, integracji międzypokoleniowej, a nawet edukacji artystycznej - mówi Włodkowski. Od pięciu lat działa Akademia Kajakowa Niepełnosprawnych, w której tylko w 2010 roku wzięło udział ponad 300 osób z różnymi rodzajami nie-pełnosprawności fizycznej i umysłowej. Jako kultową określa się imprezę "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" organizowaną od pięciu lat 1 sierpnia dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego. Kilkuset mieszkańców Warszawy bierze wów-czas udział w powstańczej paradzie kajaków i spotyka się z bohaterami 44 roku. Wśród stałych projektów kajakowych są także: program integracji międzypoko-leniowej "Super czad z dziadkiem w kajaku", całoroczny cykl spływów "Wisła dla Warszawy", rajdy ekologiczne "Kajakowe Pogotowie Recyklingowe", "Vistula Art Kayak", "Chopinowskie Krajobrazy Mazowsza", czy "Nasze dzikie nieznane Ma-zowsze".Białołęka rowerowa i historyczna
W 2009 roku Fundacja wydała w nakładzie 20 tys. egz. pierwszy rowerowy prze-wodnik po Białołęce, który wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a jego wersja elektroniczna została ściągnięta ze strony internetowej ponad 8 tys. razy! Powstaje Wirtualne Muzeum Białołęki, popularyzujące w nowatorski sposób historię lokalną. W sieci można już surfować po muzealnych salach - gotowe jest oprogra-mowanie i grafika, trwa wypełnianie "przestrzeni" treściami. Fundacja zorganizowa-ła również cykl wystaw, prezentujących dziedzictwo historyczne Białołęki.Nowy dom kultury?
Ponieważ na Białołęce brakuje miejsc społecznej integracji, w ub.r. Fundacja Ave przy ulicy Ceramicznej uruchomiła swoją siedzibę, w której odbywają się warsztaty twórcze, jak również działa szkoła muzyczna Casio. W 2011 roku z kolei w planach jest cykl koncertów w Wieczerniku przy ul. Klasyków - dawnej kaplicy kościoła w Płudach. - Po wybudowaniu nowej świątyni kilkusetmetrowa sala Wieczernika może z powodzeniem służyć lokalnej społeczności na cele kulturalne i edukacyjne - wy-jaśnia Bartłomiej Włodkowski. - Dlatego postanowiliśmy ożywić to miejsce.- Jesteśmy wciąż otwarci na nowe inicjatywy - deklaruje Włodkowski. - Zapra-szamy do współpracy osoby, które mają pomysły na nowatorskie działania w sfe-rze edukacji, kultury, integracji społecznej... W ten sposób na przykład Dariusz Mysłowski, architekt i fotografik z Tarchomina, zrealizował niezwykle ważne cykle fotografii, dokumentujące dziedzictwo historyczne Białołęki.
Film na urodziny
Spiritus movens działań Fundacji Ave jest jej prezes Bartłomiej Włodkowski, który zaznacza, że nie udałoby się działać z tak dużym rozmachem, gdyby nie ponad set-ka pozytywnie zakręconych ludzi - wolontariuszy, którzy prowadzą wszystkie przedsięwzięcia.Na swoje szóste urodziny, które przypadają 22 lutego, Fundacja Ave przy wsparciu m.st. Warszawy przygotowała film promujący jej działania. Można go obejrzeć na stronie fundacjaave.pl. - Najlepszym urodzinowym prezentem będzie przekazanie nam 1% podatku. W ub.r. otrzymaliśmy w ten sposób ponad 28 tys. zł, które zamieniliśmy na 42 projekty, z których skorzystało 13,5 tys. osób! - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać: KRS 0000229157. Za każdą pomoc dziękujemy, nieodpłatnie pomagamy również wy-pełniać PIT-y (tel. 608-178-447).
izme
W pierwszym semestrze Białołęckiego Uniwersytetu Dzieci uczestniczyło ponad 150 maluchów