"Sześciogwiazdkowy hotel" w Warszawie. Pobije Europejski?
26 września 2020
To ma być hotel o standardzie wykraczającym poza wszystko, co oferuje konkurencja.
Właśnie pojawiły się pierwsze wizualizacje 100-metrowego wieżowca Port Praski IV, mającego powstać na rogu Wybrzeża Szczecińskiego i Zamościa, w sąsiedztwie stacji metra Stadion Narodowy i mostu Świętokrzyskiego. Jak pisze pracownia Maciej Kuryłowicz Architekci, forma budynku ma nawiązywać do charakterystycznego kształtu przeprawy łączącej Pragę z Powiślem. Hotel jest reklamowany jako pierwszy w Polsce obiekt o standardzie sześciu gwiazdek a na jego ostatniej kondygnacji zaprojektowano platformę widokową.
Najlepsze hotele w Warszawie
W Polsce nie ma żadnego hotelu sześciogwiazdkowego z banalnej przyczyny: klasyfikacja kończy się na pięciu gwiazdkach. Jeśli zasady oceniania obiektów nie zostaną zmienione, również budynek w Porcie Praskim będzie mógł ubiegać się najwyżej o pięć gwiazdek. O tytuł najlepszego hotelu w Warszawie rywalizowałby wówczas m.in. z Raffles Europejskim na Krakowskim Przedmieściu, Sheratonem na pl. Trzech Krzyży, InterContinentalem przy E. Plater, Marriottem w Al. Jerozolimskich, Sofitelem (d. Victorią) na pl. Piłsudskiego, Warszawą na pl. Powstańców Warszawy i Nobu przy Wilczej.
W sumie pięciogwiazdkowych hoteli jest w Warszawie już 15 a według ocen na portalu Booking.com największą renomą cieszy się Europejski. Hotel na Krakowskim Przedmieściu został otwarty w 1877 roku i mógł poszczycić się m.in. pierwszą w Warszawie windą osobową. Dwa lata temu - po długiej przerwie - wznowił działalność pod szyldem sieci Raffles, należącej do francuskiego koncernu Accor.
Kto przyznaje gwiazdki hotelom?
Zgodnie z obowiązującym prawem gwiazdki przyznaje marszałek województwa po zasięgnięciu opinii specjalnej komisji. Ocena hoteli w skali 1-5 obowiązuje w większości krajów na świecie i jest od dawna międzynarodowym standardem. Szóstą albo siódmą gwiazdkę dodają sami właściciele uważający, że standard ich budynków wykracza daleko poza to, co oferuje konkurencja. Póki co najdalej poszedł Burdż al-Arab w Dubaju, który przyznał sobie osiem gwiazdek, ale oficjalnie wciąż ma oczywiście pięć.
(dg)