Sygnalizacja przy Szobera może za rok
22 września 2011
Mieszkańcy ulicy Szobera od lat domagają się sygnalizacji świetlnej z przyciskiem "na żądanie" na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Lazurową. Mimo że Zarząd Dróg Miejskich obiecał jej instalację, każe na nią jeszcze czekać.
Światła potrzebne od zaraz
- Wielokrotnie byłem świadkiem jak auta hamowały z piskiem tuż przed przejściem dla pieszych, by przepuścić ludzi biegnących do autobusu,O kłopotach mieszkańców wiedzą też bemowscy radni i urzędnicy ratusza. Wielokrotnie występowali oni do władz miasta z prośbą o budowę sygnalizacji świetlnej na Szobera. Miejscy urzędnicy potwierdzają, że światła trzeba tam zamontować, ale uważają, że inne miejsca są "w większej potrzebie". A Szobera może poczekać. Tylko jak długo?
Historia z długą brodą
Interwencje dzielnicowych radnych w tej sprawie mają już długą historię. Pierwszy wniosek złożono cztery lata temu. Wtedy został on odrzucony w związku z planowaną budową ul. Nowolazurowej. Nadzieja na pozytywne zakończenie sprawy pojawiła się dwa lata później, kiedy wiadomo już było, że inwestycja przeciągnie się w czasie. W styczniu 2010 r. Janusz Galas, miejski inżynier ruchu, wydał pozytywną opinię na temat montażu świateł i przekazał do stołecznego ratusza prośbę o zarezerwowanie na ten cel pieniędzy w budżecie. Niestety, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Lazurowej i Szobera nie została ujęta w planie na 2010 r., bo według analiz skrzyżowanie oceniono jako bezpieczne. Sporadyczne wypadki, nawet śmiertelne, okazały się dla urzędników niewystarczającym argumentem.Może przyszły rok
W tym roku ZDM składa kolejne obietnice. - Mamy już projekt zbudowania sygnalizacji na skrzyżowaniu Lazurowej i Szobera oraz zmiany funkcjonowania świateł na skrzyżowaniu Lazurowej i Batalionów Chłopskich - mówi Adam Sobieraj, rzecznik instytucji. Dodaje jednak, że nie udało się uzyskać wystarczających funduszy na jego wdrożenie w tym roku. - Chcemy zainstalować nowe oprogramowanie na dwóch skrzyżowaniach jednocześnie: Lazurowa/Szobera oraz Lazurowa/Batalionów Chłopskich, tak by działała tam tzw. zielona fala - dodaje rzecznik. Adam Sobieraj ma nadzieję, że uda się to zrobić w roku 2012. Koszt budowy sygnalizacji przy Szobera i zmiany oprogramowania może sięgnąć nawet 200 tys. zł.Czy walka z wiatrakami dobiegnie kiedyś końca?
Maciej Kamiński