Święto w szkole na Porajów. Podstawówka ma 30 lat
2 kwietnia 2014
Trzydzieste urodziny to bardzo dobry wiek dla kobiety - już z doświadczeniem, a zarazem nadal młoda. Taka też jest szkoła podstawowa przy ul. Porajów, która pod koniec kwietnia będzie obchodziła okrągły jubileusz działalności.
- Czas szybko leci. Pamiętam, jak lata temu posyłaliśmy do tej szkoły naszego syna - wspomina pan Mirosław, mieszkaniec ul. Śreniawitów. - A teraz jego dzieci chodzą do tej podstawówki. To niewiarygodne. Będzie jakaś imprezka dla dzieciaków? - pyta opiekujący się wnukami tata absolwenta 314-tki.
Zaproszenie na festyn
Oj, będzie, będzie, i to nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. W sobotę 26 kwietnia na wyremontowanych boiskach szkolnych będzie się można objeść do woli watą cukrową, ciastami czy potrawami przygotowanymi przez szkolne panie kucharki, a potem wyskakać kalorie na trampolinie lub wziąć udział w licznych rozgrywkach sportowych. Organizatorzy zapraszają dzieci i ich rodziców na "Szybki Bieg o Puchar Burmistrza Dzielnicy Białołęka", a także na mecz piłki nożnej tatusiowie kontra synowie, fitness mam z córkami, turniej tenisa stołowego, pokaz akrobatyki i zapasów, rodzinne przeciąganie liny. Jeśli komuś będzie jeszcze mało, to może wystartować w wyścigu ze związanymi nogami, z balonem między brzuchami rodzica i dziecka lub z piłeczką na łyżce. Wszystkie konkursy i gry rodzinne będą premiowane nagrodami. Impreza rozpocznie się o godz. 13, jest darmowa i zakończy się o godz. 16 prapremierą spektaklu teatralnego "Łowcy Tygrysów".
- Celami wydarzenia są działania promocyjne szkoły a także zabawa familijna, integracja ponadpokoleniowa, wspólne spędzenie wolnego czasu i zdrowa rywalizacja sportowa - wymienia Ewelina Kucharska, koordynatorka akcji.
W programie przewidziane są też zabawy z animatorem, występy artystyczne dzieci, pojawią się klaun, szczudlarz, bajkowe postaci. Odpocząć będzie można przy stoliku szachowym lub oglądając wystawę prac dzieci o swojej szkole. Pamiątką z obchodów może być własna karykatura. Tego zadania podejmie się jedna z pań nauczycielek. Impreza rozpocznie się o godz. 13, jest darmowa i zakończy się o godz. 16 prapremierą spektaklu teatralnego "Łowcy Tygrysów".
W cykl obchodów jubileuszu wpisują się również działania kierowane już tylko do uczniów szkoły, które zaplanowano od 24 do 28 kwietnia.
Dawno, dawno temu
Szkoła z ul. Porajów rozpoczęła swoją działalność 13 lutego 1984 r. Pierwszym dyrektorem została Teresa Kiliańska, po kilku latach funkcję tę objęła Halina Szymańska.
W ciągu 30 lat istnienia placówka przechodziła i przechodzi nadal liczne metamorfozy. Jedną z najważniejszych zmian było uruchomienie w październiku 1992 r. nowego, przeznaczonego dla uczniów klas I-III, "skrzydła" podstawówki. Bardzo ważny był również rok 1995, kiedy to 27 kwietnia nadano szkole imię "Przyjaciół Ziemi". - Zostało ono autentycznie wypracowane, gdyż od wielu lat nasza placówka prowadziła szeroko rozwiniętą działalność proekologiczną - wyjaśnia Iwona Turowska, dyrektorka SP nr 314. Od tego dnia szkoła ma też własny hymn, do którego słowa napisała Marta Linke, wtedy uczennica 8 klasy, a muzykę skomponował Marek Knap, nauczyciel muzyki nadal pracujący w podstawówce.
Cztery lata później, w wyniku reformy oświaty, szkoła otrzymała status sześcioletniej szkoły podstawowej. Pomieszczenia budynku do 2005 r. wykorzystywane były także przez Gimnazjum nr 122, działające teraz przy ul. van Gogha.
Kierujący podstawówką, promując zdrowy i aktywny styl życia, postawili m.in. na edukację sportową, czego wynikiem było uruchomienie 1 września 2007 r. na poziomie klas IV, klasy sportowej specjalizującej się w piłce siatkowej. Obecnie są już trzy klasy sportowe, działa Uczniowski Klub Sportowy, a uczniowie odnoszą niemałe sukcesy, nawet w skali ogólnokrajowej.
Szerokim echem odbiła się na przełomie 2012/2013 r. walka o remont boisk szkolnych będących od kilku lat w katastrofalnym stanie, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach "Echa". Dzieci, dyrekcja szkoły i przedstawiciele rady rodziców połączyli siły. Wskutek zmasowanych działań odwiedzili m.in. Piotra Jaworskiego, będącego wówczas wiceburmistrzem (obecnie jest burmistrzem) oraz wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza. Efekt? W ubiegłe wakacje boiska zostały odnowione! - Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w sprawę - mówi Jarosław Chojecki, zastępca przewodniczącego rady rodziców. - Boiska są super, uczniowie wreszcie mogą mieć zajęcia sportowe na powietrzu. Czekamy jeszcze na posadzenie tam krzewów, które przewidywał projekt modernizacyjny - dodaje.
A co teraz?
W najbliższej przyszłości powstanie na wewnętrznym dziedzińcu patio umożliwiające lekcje na powietrzu wśród zieleni. Wybrano już projekt, sfinansuje go urząd dzielnicy. Koszt prac budowlanych zostanie pokryty ze składek na radę rodziców.
Obecnie w SP nr 314 uczy się 1091 uczniów, z czego 188 dzieci w ośmiu zerówkach. O ich rozwój dba 100 nauczycieli i 38 innych pracowników.
Katarzyna Pierzchała