Światłowód otulił Legionowo. Szybki internet także w blokach
29 września 2017
Obecnie ponad trzy tysiące klientów z Legionowa może korzystać ze światłowodowego internetu od Orange. Ta liczba zdecydowanie wzrośnie, bowiem we wrześniu operator podpisał umowę z największą legionowską spółdzielnią.
- Obecnie blisko 3,4 tys. klientów z Legionowa może korzystać ze światłowodowego internetu od Orange. W zasięgu mamy blisko 2,4 tys. gospodarstw domowych w budownictwie wielorodzinnym i tysiąc w domach jednorodzinnych - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Prężnie zakładany światłowód
Inwestycje w domach wielorodzinnych realizowane są m.in. przy ulicach: Mickiewicza, Al. 3 Maja, Zegrzyńskiej, Suwalnej, Gen. Józefa Sowińskiego, Słowackiego, Rynek, Przemysłowej, Józefa Piłsudskiego, Piaskowej, Olszankowej i Jagiellońskiej. Orange Światłowód dostępny jest także dla mieszkańców domków jednorodzinnych zlokalizowanych m.in. przy ulicach: Wąskiej, Piotra Skargi, Polnej, Parkowej, Stanisława Moniuszki, Hetmańskiej, Gen. Józefa Dwernickiego, Stefana Czarnieckiego, Bolesława Chrobrego, Weteranów, Leopolda Lisa-Kuli, Prymasowskiej, Marszałkowskiej, Senatorskiej, Gen. Bolesława Roi, Aleksandra Wilcza, Franciszka Żwirki, Zakopiańskiej, Zacisznej, i Wrzosowej.
- W tym roku nasze inwestycje obejmą także podłączenie kolejnych domów jednorodzinnych oraz mieszkań znajdujących się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie - mówi rzecznik Orange. To dość zaskakująca informacja zważywszy na fakt, iż do niedawna SMLW nie zgadzała się na wpuszczenie największego dostawcy światłowodu do bloków spółdzielczych.
SMLW robiło problemy
Jak tłumaczyły swoją decyzję władze SMLW, na terenie zarządzanym przez spółdzielnię istnieje możliwość dostępu do takiej usługi poprzez innych operatorów, w tym również wykorzystujących technologię światłowodową. Lokatorzy chcieli mieć jednak większy wybór. Właśnie dlatego Orange złożył skargę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działania SMLW utrudniające operatorowi wejście do spółdzielczych bloków.
- To nie jedyna spółdzielnia, która na hasło "inwestycje światłowodowe Orange" zamyka się w sobie. A przy okazji zamyka też mieszkańcom dostęp do najszybszego internetu. Żeby była jasność - dotyczy do także innych operatorów np. Netii. Problem z dostępem mamy w wielu miejscach, chociaż przepisy prawa nakazują właścicielom lub zarządcom udostępnianie nieruchomości - mówi Wojciech Jabczyński.
Jest porozumienie
- Mieliśmy duże kłopoty z dogadaniem się z legionowską spółdzielnią, jednak 14 września - po wielu miesiącach rozmów - osiągnęliśmy porozumienie. W tej chwili przygotowujemy się do doprowadzenia światłowodu do budynków i mieszkań. Podpisana umowa w naszej opinii dobrze też rokuje w przypadku szybszej realizacji inwestycji w Jabłonnie - mówi Jabczyński.
(DB)