WOŚP prosi o sztuczne ognie. Aktywiści: "to zwiększa ryzyko grypy"
17 stycznia 2023
Takiego sporu o "Światełko do Nieba" jeszcze nie było. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy apeluje, by 29 stycznia zapalić świeczkę lub odpalić petardę, za co zgodnie z prawem grozi nawet grzywna. Z kolei Miasto Jest Nasze twierdzi, że używanie sztucznych ogni ma związek z zachorowaniem na grypę lub covid-19.
Spór o fajerwerki trwa w Warszawie w najlepsze. Warszawski ratusz nie ograniczył się przed Sylwestrem do apelu o porzucenie starej tradycji, ale też wystąpił do rządu o wprowadzenie w całej Polsce zakazu handlu materiałami pirotechnicznymi. A co myślą sami warszawiacy? Jak można było zobaczyć i usłyszeć podczas sylwestrowej nocy, fajerwerki wcale nie tracą na popularności.
Warszawscy radni chcą zakazać sprzedaży fajerwerków
Zaostrza się walka o Sylwestra bez fajerwerków. Warszawski ratusz nie ogranicza się w tym roku do apelu o porzucenie starej tradycji, ale też wystąpił do rządu o wprowadzenie w całej Polsce zakazu handlu materiałami pirotechnicznymi. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odrzuciła apel warszawskiego samorządu.
Seanse w kinach są zbyt głośne. "Mamo, wychodzimy stąd"
Skargi na zbyt głośne reklamy i seanse w warszawskich kinach zdarzają się coraz częściej. Ostatnio napisała do nas matka 7-latka, który nie wytrzymał i podczas filmu wyszedł z kina. - Cierpi na tym słuch i psychika naszych dzieci - przekonują rodzice. Co na to Rzecznik Praw Dziecka oraz Sanepid?
Światełko do Nieba 2023
Podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabrakło dużego pokazu fajerwerków, co zaszokowało zarówno fanów, jak i wrogów sztucznych ogni. Pierwsi wytykali hipokryzję prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, który wspiera WOŚP a jednocześnie zakazuje pokazów na imprezach organizowanych przez samorząd. Drudzy nie mogli zrozumieć, dlaczego fundacja Jerzego Owsiaka zdecydowała się na taką formę "Światełka do Nieba". W tym roku WOŚP również nie odcina się od pirotechniki.
- O godzinie 20:00 w finałową niedzielę [29 stycznia - red.] zapraszamy wszystkich do udziału w happeningu pt. "Światełko do Nieba". W tej jednej chwili prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni - czytamy na stronie fundacji.
Co łączy fajerwerki i covid-19?
Apel WOŚP oburzył miejskich aktywistów z Miasto Jest Nasze. Teraz to oni apelują do Owsiaka i pozostałych organizatorów wydarzeń WOŚP o usunięcie sztucznych ogni z listy "światełek", nieużywanie ich podczas finału i nienamawianie innych. Za odpalanie petard w miejscu publicznym można dostać grzywnę, ale aktywistom chodzi o coś zupełnie innego.
- Raport Parlamentu Europejskiego pokazuje, że nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest bardzo niebezpieczne. Może obniżać odporność i zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami. Właśnie mamy okres wzrostu liczby zachorowań na grypę, zakażeń wirusem RSV czy zachorowań na covid. Apelujemy o jasne i czyste "Światełko do Nieba". Takie, które nie szkodzi zwierzętom, nie emituje szkodliwego dymu, nie zwiększa ludzkiej podatności na zachorowania - pisze MJN.
(jok)
.