Warszawscy radni chcą zakazać sprzedaży fajerwerków
30 grudnia 2022
Zaostrza się walka o Sylwestra bez fajerwerków. Warszawski ratusz nie ogranicza się w tym roku do apelu o porzucenie starej tradycji, ale też wystąpił do rządu o wprowadzenie w całej Polsce zakazu handlu materiałami pirotechnicznymi. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odrzuciła apel warszawskiego samorządu.
"Zbliża się Sylwester, który wielu ludziom kojarzy się z zabawą, radością i świętowaniem. Natomiast dla zwierząt jest to okres ogromnego stresu. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję.
Gigantyczna dziura budżetowa Warszawy w 2023 roku
Po jedenastu godzinach obrad Rada Warszawy przyjęła budżet samorządu na kolejny rok oraz prognozę finansową na lata 2023-2050. Dziura budżetowa w 2023 roku sięgnie gigantycznej kwoty 4,1 mld zł. Warszawski samorząd wciąż nie poradził sobie z problemami finansowymi sprzed stanu epidemii i coraz głośniej odmawia zaciskania pasa.
Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć bezpieczne, ciche i spokojne miejsce" - pisze warszawski ratusz.
Zakaz handlu fajerwerkami?
W ubiegłym roku Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy zwróciło się z pismem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzenie w Polsce zakazu używania wyrobów pirotechnicznych, w tym fajerwerków. W ocenie minister Anny Moskwy obecnie istniejące przepisy dotyczące składowania i bezpieczeństwa użytkowania wyrobów pirotechnicznych są wystarczające.
- Będziemy nadal zwracać się do minister klimatu i środowiska o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych, takich jak fajerwerki czy petardy, podnosząc argumentację zagrożenia i traumy, jaką mogą wywołać u zwierząt - zapowiada warszawska radna Renata Niewitecka.
Czipowanie psów w Warszawie
"Właściciele psów i kotów powinni zwrócić szczególną uwagę nie tylko na bezpieczeństwo czworonoga, ale też odpowiednie oznakowanie w postaci czipa czy adresatki. W przypadku zgubienia się zwierzęcia, ułatwi to dostarczenie czworonoga bezpośrednio do opiekuna. Zgłoszenia o znalezieniu zagubionego zwierzęcia przyjmowane są przez straż miejską (pod numerem alarmowym 986)" - informuje urząd miasta.
Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także do lecznic weterynaryjnych współpracujących ze strażą miejską. Zdarzenia wymagające interwencji ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.
(jok)
.