REKLAMA

Bemowo

Migawki z okolicy

 

Stołówka w osiedlu Przyjaźń - tak to wyglądało

  19 lutego 2014

alt='Stołówka w osiedlu Przyjaźń - tak to wyglądało'
www.cab.waw.pl

Osiedle Przyjaźń ma już ponad 60 lat. Wybudowane w 1952 roku dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki to relikt Bemowa, a nawet Warszawy. Dawna stołówka wygląda dokładnie tak, jak pół wieku temu, ale zmieniło się przeznaczenie.

REKLAMA

Radzieccy budowniczowie PKiN do pracy byli dowożeni autokarami. Po pracy wspólnie jedli posiłki w sali przy ul. Konarskiego. Kiedy już ich tam nie było, stołówka zaczęła służyć studentom mieszkającym w akademikach.

Dziś drewniany barak wygląda niemal jak za czasów socjalizmu. Z przeszłością nic wspólnego nie mają tylko kolorowe tabliczki oznaczające siedziby firm. Kapitalizm wkroczył tu w latach 80. ubiegłego stulecia.

W czasach świetności osiedla stołówka zapewniała żywienie wszystkim jego mieszkańcom. Dziś, gdy nie ma już zapotrzebowania na taką funkcję, budynek mieści różnorodne punkty usługowe. Obiekt jest monumentalny, uwagę zwraca mnogość detali architektonicznych - półokrągłe okna, daszki i niewielka kolumnada od strony zachodniej. Niestety jakość użytych materiałów nie była najwyższa i całość jest już w dość marnym stanie technicznym. Budynkowi zdecydowanie nie dodają też urody liczne reklamy poprzyczepiane ze wszystkich stron. Mimo to, jest ciekawy i oryginalny, przypominając jak to dawniej bywało.

mac

Buduj z nami "Migawki z okolicy"! Zauważyłeś coś, co warto docenić, pochwalić, a może wyśmiać czy wytknąć? Wyślij nam zdjęcie z podpisem na mail: echo@gazetaecho.pl.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (3)

# zjelonek

19.02.2014 13:58

Gdyby faktycznie jakość materiałów nie była najwyższa , to przy socjalistycznej konserwcji budynek już by dawno zgnił albo spruchniał -a stoi i ze wzgledu na wysokość chyba niezbyt trafnir nazywać go "barakiem".
Podobno całe to osiedle zostało wybudowane ( moze tylko złozone z gotowych elementów ) z drewna z Finlandii , które Finowie dostarczali do ZSRR w ramach odszkodowań wojennych - czy ktoś może to potwierdzić ?
W każdym razie może warto zachować to osiedle - jeśli nie całe to przynajmniej z jeden barak mieszkalny , tą " stołówkę " , Karuzelę , i dawne kino - obecnie Kolorado. Do łaźni jakoś sentymentu nie czuję. Taki miejski skansen architektury drewnianej.

# qaz

20.02.2014 19:03

Szczerze mówiąc, jest to wyjątkowo ohydna buda. Gdyby ją zburzyć, byłby piękny parking dla klientów Kolorado.

# qwerty

24.02.2014 07:36

@zjelonek
"Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. Baraki na osiedlu zostały zbudowane z materiałów z rozbiórki obozu jenieckiego Stalag I-B "Hohenstein" koło Olsztynka. Część domków sprowadzono z Finlandii. Pierwszą dostawę domków z Finlandii sprowadzono rok po zakończeniu wojny. Polska zawarła kontrakt: domki za nasz węgiel. Pomysłodawcą transakcji wiązanej z Finami był Jan Mitręga, minister górnictwa i energetyki. Dlatego domki fińskie znajdują się głównie na Śląsku, ale nie tylko - postawiono je także w stolicy dla budowniczych PKiN".
Zródło: www.osiedleprzyjazn.pl. Dziękuję:)

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe