REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Mogli tu zbudować szkołę. Zbudowali dom opieki

  20 grudnia 2023

alt='Mogli tu zbudować szkołę. Zbudowali dom opieki'
źródło: Miasto Warszawa

Otwarta niedawno na rogu Modlińskiej i Mehoffera placówka długoterminowej opieki medycznej przyjmie 192 pacjentów. Czy oddana do użytku z wielką pompą przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego placówka medyczna jest przykładem fatalnego zarządzania mieniem miasta?

REKLAMA

Na podstawie danych GUS z 2020 roku w Warszawie żyje ponad 488 tys. seniorów powyżej 60 roku życia, co stanowi 27% wszystkich mieszkańców stolicy. Z myślą o nich tworzone są takie miejsca, jak to działające w ramach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego na Białołęce. Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki
Białołęka w ciągu 17 lat podwoiła liczbę mieszkańców, z 74 tysięcy w 2005 roku do ponad 156 tys. w roku 2022 i należy założyć, że liczba ta będzie nadal dynamicznie rosła. Mieszkańcy od dawna domagają się podstawowych inwestycji. W odpowiedzi dowiadują się, że w wyludniającym się Śródmieściu powstanie "wypasiony", ogromny dom kultury. Za wielkie pieniądze.
Do budynku przy ul. Mehoffera już przyjmowani są pierwsi pacjenci. Koszt inwestycji wyniósł blisko 52 mln zł.

Kontrowersyjna inwestycja

Co prawda "mleko się wylało", ale zdaniem niektórych radnych Białołęki należy przypomnieć, że działka przy Mehoffera idealnie nadawałaby się na nową szkołę, których na Białołęce bardzo brakuje. Dom opieki dla seniorów mógł powstać gdzie indziej. Tam, gdzie miasto dysponuje większą powierzchnią własnych działek.

- Teren przy Mehoffera jest ogromny i fatalnie wykorzystany. W większości zajmują go stare parterowe lub piętrowe pawiloniki, które należało zburzyć. Mógł tu powstać zarówno dom opieki, jak i nowa szkoła - mówi radny dzielnicy zastrzegający sobie anonimowość. - Innym zasadnym pytaniem jest to, czy miasto w ogóle powinno się zajmować budową kolejnych placówek opieki. To bardzo perspektywiczna branża, którą interesują się bogate fundusze inwestycyjne. Po co zadłużone po uszy miasto próbuje robić coś, z czym znakomicie radzi sobie wolny rynek, a jednocześnie zaniedbuje własne podstawowe obowiązki, czyli budowę szkół, dróg, linii tramwajowych? - pyta radny

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Pełen komfort, ogród na dachu i tężnia

Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze posiada obecnie ponad 800 miejsc opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie. W nowym obiekcie przy Mehoffera powstały 192 miejsca dla seniorów, którzy będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarską i medyczną, w tym m.in. lekarzy internistów, geriatrów, neurologów, rehabilitantów, opiekunów medycznych oraz wsparcie psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych.

Nowy obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. komfortowe pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami, pokój dzienny, nowoczesna sala rehabilitacyjna, strefa wypoczynku dla pacjentów, sale terapii zajęciowej. Budynek ma trzy kondygnacje i ponad 6 tys. m2 powierzchni, na której znajdują się również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, np. wanny z automatycznymi podnośnikami. Przed budynkiem powstał ogród dla pacjentów wraz z minitężnią solankową. Z kolei na dachu placówki znajduje się taras przeznaczony do wypoczynku. W obiekcie zaprojektowano również aptekę z klimatyzowanymi magazynami na leki i wyroby medyczne.

REKLAMA

Kolejna placówka na Mehoffera

W marcu 2021 roku miasto otworzyło nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który również działa na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy Mehoffera. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja wówczas kosztowała 33,5 mln zł. Łącznie Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze posiada już ponad 800 miejsc opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie (przy Mehoffera, Szubińskiej na Wrzecionie i Olchy w Radości). Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej to 82 lata, a czas oczekiwania na przyjęcie wynosi zwykle od 8 do 10 miesięcy oraz od 4 do 5 miesięcy w trybie pilnym. Pobyt w domach opieki opłaca kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 70% dochodu z renty lub emerytury pensjonariusza, nie więcej niż 250% najniższej emerytury.

MB

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Tfvb

20.12.2023 21:38

No i? O co ten kwik? Szkoły też się buduje. Nawet na zacofanej Białołęce.

# Mmm

21.12.2023 07:43

#Tfvb napisał(a) 20.12.2023 21:38
No i? O co ten kwik? Szkoły też się buduje. Nawet na zacofanej Białołęce.
Owszem, najczęściej kiedy trzeba ratować dzieci przed trzecią zmianą

# Strumykow

21.12.2023 18:20

Ilekroć tam ostatnio przejeżdżam, to nie mogę "wyjść z podziwu", ile terenu zmarnowali na parking, zamiast zbudować podziemny. Prawda, że to ogromna, fatalnie zagospodarowana działka.

REKLAMA

# Czytelnik

01.02.2024 21:09

Ciekawy pomysł z tą szkołą.
Zastanawiam się jednak skąd pojawili by się uczniowie do niej. W pobliży nie ma żadnych osiedli. Dojazd też jakby słaby. Czyżby chodziło o szkołę widmo?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni