REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki

  8 grudnia 2023

alt='Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki'
źródło: Dzielnica Białołęka

Białołęka w ciągu 17 lat podwoiła liczbę mieszkańców, z 74 tysięcy w 2005 roku do ponad 156 tys. w roku 2022 i należy założyć, że liczba ta będzie nadal dynamicznie rosła. Mieszkańcy od dawna domagają się podstawowych inwestycji. W odpowiedzi dowiadują się, że w wyludniającym się Śródmieściu powstanie "wypasiony", ogromny dom kultury. Za wielkie pieniądze.

REKLAMA

- Niniejsze wystąpienie jest wyrazem sprzeciwu wobec tego, jak traktowana jest Białołęka i jej mieszkańcy, w szczególności ze wschodniej części - czytamy we wstępie petycji skierowanej do władz Warszawy przez Sebastiana Guta z fundacji "Park Przy Szkole". Pod petycją podpisało się 758 mieszkańców i trafiła ona już do gabinetów miejskiego ratusza.

Białołęka: mamy dość

- Jesteśmy najdynamiczniej rozwijającym się rejonem miasta, który z uwagi na dostępność terenów inwestycyjnych ma największy potencjał do dalszego rozwoju. Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek
Pakowanie i nadawanie paczeki to nie tylko umieszczenie przedmiotów w pudełku. Ważne jest, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki pakowania paczek, które pomogą zapewnić bezpieczną dostawę paczki.
To na Białołęce w ciągu ostatnich 16 lat przybyło blisko 70 tysięcy nowych mieszkańców, co znacznie przewyższa liczebność wielu dzielnic. Podwoiliśmy liczbę mieszkańców i staliśmy się czwartą najliczniejszą dzielnicą stolicy. To u nas jest największy odsetek osób poniżej 18 roku życia, to tutaj rodzi się najwięcej dzieci. Pomimo tak dynamicznych zmian i coraz większego dokładania się do wspólnej kasy (blisko 50% wpływów miasta stanowią podatki dochodowe i lokalne płacone przez mieszkańców), w parze z rozrostem dzielnicy nie idą wydatki na infrastrukturę miejską - przekonuje autor petycji, który zwrócił się do prezydenta miasta o podjęcie działań mających na celu realizację kluczowych inwestycji.

Zapraszamy na zakupy

Most zbudowano 11 lat temu. O trasie ani słowa

Białołęka opiera się wciąż o ten sam układ dróg, co 20 lat temu. Jedyna większa różnica, to oddany do użytku w 2012 roku most Północny ze zbudowaną wiele lat później linią tramwajową do Winnicy. We wschodniej części dzielnicy nie zmieniło się właściwie nic. Nic więc dziwnego, że kiedy mieszkańcy Białołęki, którzy codziennie rano mają problem z wydostaniem się ze swojej dzielnicy, dowiadują się, że ratusz buduje ogromny, "wypasiony" dom kultury w wyludniającym się z roku na rok Śródmieściu, które ma najwięcej instytucji kultury w skali kraju - dostają piany.

- Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu już dawno poprzestawiały się priorytety. Jak można wydawać miliony na rozchodniki wzdłuż torów tramwajowych w Śródmieściu, a jednocześnie nie budować nowych linii? - pyta mieszkanka Ostródzkiej, gdzie w całej okolicy śmierdzi szambem.

Autor petycji Sebastian Gut przypomina, że Białołęka od lat czeka na kluczowe inwestycje, które ratusz wciąż odkłada "na przyszłość". Problem w tym, że ta "przyszłość" nie nadchodzi. I wymienia: budowa układu drogowego wraz z linią tramwajową wzdłuż Trasy Olszynki Grochowskiej, budowa układu drogowego wraz z linią tramwajową wzdłuż Trasy Mostu Północnego do węzła z Trasą Olszynki Grochowskiej, budowa linii tramwajowej wzdłuż ulicy Modlińskiej, budowa mostu Krasińskiego wraz z linią tramwajową i wiaduktami nad torami kolejowymi, który odciąży z ruchu lokalnego najbardziej zakorkowaną przeprawę w Warszawie, czyli most Grota-Roweckiego, nadanie priorytetu dla przedłużenia II linii metra z Bródna przez PKP Toruńska do I linii metra na Marymoncie.

I choć w petycji nie było o tym wzmianki, to Białołęka pilnie czeka na co najmniej 2-3 szkoły, basen przy Ostródzkiej, nowe parki, remonty dróg lokalnych, chodniki, wiaty przystankowe, kanalizację a nawet wodociąg.

Co na to warszawski ratusz?

W odpowiedzi z Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu Miasta Sebastian Gut otrzymał zapewnienie, że władze miasta przekazały dzielnicy dodatkowo na "działania rozwojowe" do 2026 roku blisko 400 mln zł. Biorąc pod uwagę potrzeby Białołęki jest to kwota tak śmiesznie mała, że można śmiało założyć, że żadne istotne zmiany w układzie drogowym i komunikacyjnym nie nastąpią.

Odpowiadający na petycję Sebastiana Guta dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski powtarza zgraną płytę o "niekorzystnych dla Warszawy zmianach w prawie podatkowym, które w ciągu ostatnich lat bardzo uszczupliły budżet miasta", ale nie wspomina, że właśnie w tych latach ratusz przeznaczył na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej ponad 400 mln zł, nową siedzibę teatru TR 280 mln zł, remont Sali Kongresowej 400 mln zł, budowę kładki pieszo-rowerowej 120 mln zł, rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim 40 mln zł, budowę placu Centralnego 110 mln. Długo można wymieniać kosztowne pomysły ratusza, które nie są warszawiakom niezbędnie potrzebne.

Kolejne miliony pochłonie zupełnie nowy pomysł urzędników Rafała Trzaskowskiego - budowa gigantycznego i świetnie wyposażonego domu kultury przy ul. Twardej. Zamiast sprzedać działkę i mieć pieniądze na podstawowe potrzeby mieszkańców (np. Białołęki czy Wawra), ratusz postanowił wydać 111 mln zł na budowę kolejnej instytucji kultury w dzielnicy, która ma ich najwięcej w Polsce, a która wyludnia się w ogromnym tempie.

DB, oko

.
 

Komentarze (53)

# Gfvv

08.12.2023 14:11

O ile wiem to nie ma przymusu mieszkania na Białołęce. Widziały gały co brały a jak się nie podoba to można się przeprowadzić do Warszawy.

 Taltos2

08.12.2023 14:56

Do Gfvv: Błagam, to może wszystkie inwestycje lokujmy na Satrówce, bo tylko tam jest prawdziwa Warszawa, reszta była w takiej samej sytuacji jak dziś Białołęka, Wawer, Wesoła, Ursus, Bemowo, Wilanów. I akurat Dom kultury przy Twardej mozna sobie odpuścić. Za te 111 milionów można wybudować kilkanaście km lokalnych ulic, które zdecydowanie bardziej pomogą ludziom.

# Marian

08.12.2023 15:11

To dalej głosujcie na tego fircyka i nieroba.
Trzeba wyrzucić lewactwo z ratusza i skończa się głupoty.

REKLAMA

# Taujb

08.12.2023 16:17

Nie no najlepiej kupić mieszkanie pośrodku pola na Biedałęce i płakać że metra nie ma.

# Gruu

08.12.2023 18:12

Przy następnych wyborach KO powinna uczciwie powiedzieć Warszawa tylko dla zamożnych, a plebs niech siedzi cicho i płaci podatki. Ekonomia szturchania.

# Pepe A

08.12.2023 18:38

niestety, bolesna prawda, Trzaskowski to Prezydent bogatych, Białołękę ma gdzieś

REKLAMA

# Aga S

08.12.2023 18:39

Białołęcka jak ser szwajcarski pełna dziur, ale Ratusz woli inwestować w Śródmieście i Wilanów

# Myslacy

08.12.2023 19:11

Nie ma jak bezmyślna zawiść. Skoro idzie masa podatków z dzielnicy to oczekiwane są inwestycje. Pozatym rzeczone metro. Wiadomo jak dzielnica i warszawa się rozbudowuje - lepiej i taniej robić inwestycje teraz niż jak wszystko będzie zabudowane.

# Bambo

08.12.2023 19:57

Cała Warszawa sra do Czajki, a kilometr obok nie ma kanalizacji. Proponuję zablokować Czajkę to zaraz się znajdą pieniądze dla Białołęki.

# Nickt

08.12.2023 20:06

Niektórzy mają się za nowoczesnych a najchętniej zostaliby w latach 90 albo i wcześniej kiedy Warszawa była mniejsza zarówno terytorialnie jak i pod względem liczby ludności. Po co miasto ma się rozwijać? Dobrze było tak jak było, a tu się słoiki zjechały. Warszawa dla prawdziwych Warszawiaków. Matko jak można mieć taką mentalność i uważać się za inteligenta.

# Trzaskowski piesek Sorosa

08.12.2023 20:12

To proste - macie się przyzwyczając, że jesteście bydłem, dla dobra PLANETY. To się nazywa "przyjazny faszyzm". Szprycujcie się dla dobra społeczeństwa, nie jeździjcie samochodami dla dobra społeczeństwa, jedzcie robaki dla dobra społęczeństwa, i chodźcie po błocie dla dobra społeczeństwa.

# xyz

08.12.2023 20:21

Bo Rafał ma w du...e Warszawę on stworzony jest do większych celów .

# jutrem

08.12.2023 20:25

do #Nickt
Przecież to dzieciaki piszą albo ludzie z ilorazem inteligencji dziesięciolatków (nie ujmując dziesięciolatkom), najlepiej nie reagować na idiotów.
Ktoś pozwolenia na budowę wydaje, kasa leci i się zgadza. Najlepszy teraz przykład to osiedle Białołęcka 344 gdzie fekalia będą do kanału i do zalewu spływać, osiedle w totalnym polu, zero infrastruktury, brak pozwolenia na użytkowanie ale ratusz wydał zgodę, ktoś przytulił tłustą kopertę :) życie.

# pZz

08.12.2023 23:27

Za kilka miesiecy znow na niego zaglosujecie, a potem, o matko swieta, wybierzecie go na prezydenta Polski.

# prezes

08.12.2023 23:58

gdzie ten prezydencik w ogóle jest?
Na pewno nie w Warszawie.
Czy wypracowuje swój etat?

# mic

09.12.2023 09:12

Prezydent jest w Dubaju gdzie na szczycie klimatycznym umacnia się w przekonaniu, że pogoda w Warszawie jest równie zachęcająca do poruszania się pieszo i na rowerze.

# Razdwa

09.12.2023 09:23

Tak samo traktowany jest Targówek. Rozwój miasta musi być zaplanowany. Niestety obecny prezydent tak jak bufetowa niczym w historii się nie zapisze.

# Mick

09.12.2023 09:33

Panie prezydencie kiedy będzie most Krasińskiego i wschodnią obwodnica? Pytam bo wtedy zagramy w kongresieej

# EvaLos1990@wp.pl

09.12.2023 10:33

Białołęka ma najwięcej mieszkańców, bo jest najtańsza. Ludzie, których nie stać było kupić w lepszej lokalizacji, często kupowali mieszkania w środku pola, dorobili im dróżkę do przystanku to teraz chcą więcej i więcej i to wcale nie jest złe, tyle że nie miasto ma też inne dzielnice i wiadomo że najwięcej się będzie inwestować w te centralne, najbardziej prestiżowe.

# Kajtek

09.12.2023 10:39

#EvaLos1990@wp.pl napisał(a) 09.12.2023 10:33
Białołęka ma najwięcej mieszkańców, bo jest najtańsza. Ludzie, których nie stać było kupić w lepszej lokalizacji, często kupowali mieszkania w środku pola, dorobili im dróżkę do przystanku to teraz chcą więcej i więcej i to wcale nie jest złe, tyle że nie miasto ma też inne dzielnice i wiadomo że najwięcej się będzie inwestować w te centralne, najbardziej prestiżowe.
Kupowali bo gdzie indziej tyle nie budowano. Np. Wola byla zablokowana przez lata. Boom tam jest dopiero od 10 lat jak odvlokowane zostaly dzialki przemyslowe. Pokaz mi gdzie mogli kupic 25000 mieszkan w Warszawie?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024