REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Stare latarnie w najstarszym osiedlu? "Marzymy o latarniach stylizowanych na XIX- wieczne"

  29 czerwca 2022

Stare latarnie w najstarszym osiedlu? "Marzymy o latarniach stylizowanych na XIX- wieczne"
źródło: Wirtualne Muzeum Gazownictwa

Bogata historia Kolonii Wawelberga i niezwykła architektura tego miejsca pozwala jego mieszkańcom marzyć o wymianie nowoczesnych lamp na stylizowane na XIX-wieczne gazowe.

REKLAMA

Kolonia Wawelberga to wybudowane w latach 1898-1900 najstarsze istniejące do dziś osiedle mieszkaniowe w Warszawie. Ufundował je wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg - finansista, filantrop i wielki miłośnik Warszawy, w której - z uwagi na swój udział w powstaniu styczniowym - nie mógł mieszkać. Osiedle powstało z myślą o biednej, robotniczej ludności Warszawy. Remont Obozowej pod koniec lat dwudziestych. To oficjalna data Remont Obozowej pod koniec lat dwudziestych
Na jeden z najpilniejszych remontów w dzielnicy poczekamy jeszcze co najmniej siedem lat. To skutek uporu wolskich radnych sprzed kilku kadencji.
Założenia architektoniczne i społeczne osiedla były unikatowe: trzy kamienice postawiono równolegle, w takich odstępach, by w mieszkaniach nie brakowało światła. Miały bieżącą wodę, kanalizację, oświetlenie gazowe i zsypy na śmieci. Ponad 60% działki zajęła zieleń. Znalazło tu lokum ponad 300 rodzin pracowników różnych warszawskich fabryk. Mieszkańcy objęci byli unikatowym programem społecznym: w osiedlu działały szkoły, przedszkole, łaźnie, pralnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw.

"Marzymy o latarniach stylizowanych na XIX-wieczne"

Po wydarzeniach II wojny światowej osiedle podupadło, ale wspólnoty wraz z zarządami i administratorami starają się kultywować pamięć o jego przeszłości. Przeprowadzane są kolejne remonty: klatek schodowych, bram, podwórek. W nieodległych planach są remonty elewacji kamienic.

- Wymiana latarni na podwórkach Kolonii Wawelberga na stylizowane na gazowe wpisuje się w plan zachowania historycznego charakteru osiedla, którego niewątpliwą ozdobą są zabytkowe formy odbojów, bram, poręczy etc. Aktualnie na osiedlu postawione są nowoczesne latarnie, które w żaden sposób do niego nie pasują. Marzymy o latarniach stylizowanych na XIX-wieczne, jakie były na podwórkach, gdy osiedle powstało - przekonują mieszkańcy osiedla i dodają: - Spójne stylistycznie osiedle będzie perełką na mapie Warszawy, dumą Woli, miejscem, które pokazuje dawny świat i jego piękne, wykonane z niezwykłą dbałością elementy, które pełnią nie tylko funkcje czysto użytkowe, ale cieszą oko i stanowią lekcję kunsztu rzemieślniczego.

Zapraszamy na zakupy

Dostępne dla każdego

Projekt, który pojawił się w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, jest "sentymentalną podróżą do przeszłości" i zakłada wymianę 11 nowoczesnych latarni na podwórkach zabytkowej Kolonii Wawelberga na ledowe repliki latarni gazowych typu warszawskiego z końca XIX wieku. Ewentualny efekt wymiany będzie mógł podziwiać każdy ze względu na otwarty od strony ulicy Wawelberga 3 dostęp do dwóch podwórek zabytkowego osiedla. Głosowanie trwa do 30 czerwca na stronie urzędu miasta.

(db)

.
 

Komentarze (1)

# dfgh

30.06.2022 10:20

Jeśli takich latarni tam nie było, to jest pomysł ahistoryczny i powinien był zostać utrącony od razu. Spójne rozwiązania powinny pozostać spójne. A jeśli były, to wspaniale.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA