REKLAMA

Wawer

różne »

 

"Stacja!", "Przystanek!", "Stacja!" - rozmówki wawerskie

  29 kwietnia 2015

alt='"Stacja!", "Przystanek!", "Stacja!" - rozmówki wawerskie'

Po każdym artykule na temat linii otwockiej pojawia się przynajmniej jeden komentarz typu "To nie stacja, to przystanek". Może już czas napisać słownik polsko-kolejarski?

REKLAMA

Zróbmy mały test: zamykamy oczy, mówimy "przystanek" i opowiadamy, co sobie wyobraziliśmy. Następnie powtarzamy ćwiczenie ze słowem "stacja". Jeśli w zadaniu pierwszym zobaczyliśmy tory, perony i pasażerów czekających na pociąg, to znaczy, że pracujemy na kolei, mamy w rodzinie kolejarza albo po prostu jesteśmy miłośnikami tego typu środków transportu.

- Międzylesie to nie stacja, to przystanek osobowy - skomentował nasz czytelnik. - To jest różnica duża, bowiem jest różnica pomiędzy przystankiem osobowym a stacją. Na stacji pociągi mogą kończyć i zaczynać bieg poprzez wstawienie tam torów dodatkowych bocznych.

Rzeczywiście, tak właśnie jest, ale nie wszyscy używają fachowego słownictwa kolejowego. Ba, w języku potocznym nie używa go prawie nikt. Komunikaty typu "Następny przystanek: Warszawa Radość" można usłyszeć w pociągach miejskich kolei... i tylko tam. Zwykły pasażer, urzędnik niekolejowy, samorządowiec, pracownik Zarządu Transportu Miejskiego powie po prostu "Stacja Radość". Z pełną świadomością istnienia zwrotów specjalistycznych nadal będzie pisać o wawerskich... stacjach jako o stacjach. A gdy niezbędne stanie się użycie określeń takich, jak nastawnia dysponująca i posterunek odgałęźny, będziemy wyraźnie opisywać, o co dokładnie chodzi. Dla wzajemnego zrozumienia. Zgoda?

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni