REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Sprawa 527 trafiła do... kościołów. Wyliczamy za i przeciw
REKLAMA

Sprawa 527 trafiła do... kościołów. Wyliczamy za i przeciw

Pomysł Zarządu Transportu Miejskiego, by skrócić linię 527 do nowej stacji metra Dworzec Wileński, wzbudził na wschodniej Białołęce ogromne kontrowersje. Na spotkaniu z wicedyrektorem ZTM wszyscy mieszkańcy byli przeciwni zmianom a samo spotkanie przebiegało w nerwowej atmosferze.

REKLAMA

Pojawili się nie tylko przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, na czele z wicedyrektorem Andrzej Frankowem, ale także zarządu dzielnicy (burmistrz Piotr Jaworski i wiceburmistrz Piotr Smoczyński) oraz radni. Oto, jakie argumenty i uzasadnienia padają z obu stron.


REKLAMA

527 do Dworca Wileńskiego - nie!

Na spotkaniu konsultacyjnym jako pierwsza zabrała głos Elżbieta Łaniewska, mieszkanka wschodniej Białołęki, która zainicjowała zbiórkę podpisów za pozostawieniem obecnej trasy 527. Do tej pory zebrano ich ok. 750 a w akcję zaangażowali się nawet... księża, którzy odczytywali petycję w kościołach. ZTM stawia nam alternatywę: albo skrócenie linii 527 albo zwiększenie częstotliwości kursowania. Nie możemy tak wybierać - komentował radny Roszak. - Trzeba wprowadzić i jedno, i drugie równocześnie. To nie może być przedmiotem dyskusji.

- 527 to jedyna linia, łącząca nas ze Śródmieściem - mówiła Łaniewska. - Nie dojeżdżają do nas tramwaje a doprowadzenie metra w nasze okolice jest na dzień dzisiejszy nieosiągalne. To także jedyny autobus łączący nas ze Starym Miastem. Skrócenie trasy przysporzy nam tylko problemów. Ta zmiana nie odpowiada potrzebom pasażerów.

- W ostatnim czasie uczestniczyłem w wielu spotkaniach na temat propozycji ZTM w sprawie skrócenia trasy 527 - mówił Waldemar Roszak, radny Białołęki. - Nie usłyszałem ani jednego głosu popierającego ten pomysł. Przesiadka na Wileńskim, tylko po to, aby przedostać się na drugą stronę Wisły to znaczące wydłużenie czasu przejazdu. Do tego zmiana środka transportu będzie bardzo kłopotliwa a wręcz bardzo utrudniona dla osób starszych i podróżujących z dziećmi. Cieszy mnie to, że po raz kolejny usłyszałem z ZTM, że linia 527 powstała głównie po to, aby obsługiwać wschodnią Białołękę, że jest dedykowana dla nas. Proponuję więc, aby skrócić trasę 527 na Targówku. Można też ograniczyć liczbę przystanków.

- Argumenty ZTM są bardzo często słuszne, logiczne i przekonujące, ale tym razem odnoszę wrażenie, że za dużo jest w nich matematyki - dodała radna Agnieszka Borowska. - Tak jak kiedyś rozbudowywały się stare dzielnice, tak dziś rozbudowują się przedmieścia. Potrzebujemy zrozumienia i wsparcia.


REKLAMA

527 do Dworca Wileńskiego - tak!

- ZTM ma do dyspozycji 1500 autobusów, nasz budżet nie pozwala na eksploatację w godzinach szczytu większej liczby pojazdów - argumentował wicedyrektor ZTM Andrzej Franków. - Dlatego stosujemy wzmacnianie linii poprzez ich skracanie. Po skróceniu 527 do Dworca Wileńskiego autobus mógłby kursować w godzinach między 6:40 a 8:40 nawet co 3 minuty. Część pojazdów wracałaby pusta ulicami 11 Listopada i Wincentego, by jak najszybciej pojawić się z powrotem na tzw. Zielonej Białołęce. Przy Dworcu Wileńskim mieszkańcy Białołęki mieliby "własne" wejście do metra, bo 527 zatrzymywałoby się pod dyrekcją PKP, na innym przystanku niż pozostałe linie. Przesiadka do tramwajów będzie tam możliwa w jednym poziomie. Jeśli zostawimy 527 na obecnej trasie, najprawdopodobniej będzie się zatrzymywać na przystanku Metro Ratusz Arsenał na innym peronie, bo pętla techniczna na pl. Bankowym zostanie zlikwidowana. Przesiadka będzie tam zatem mniej wygodna. Należy też pamiętać, że pl. Bankowy tak naprawdę nie jest celem jazdy dla ogromnej większości osób. Jest węzłem przesiadkowym, który przejął ruch z rozkopanego pl. Wileńskiego. Po otwarciu na Pradze metra rejon Dworca Wileńskiego odzyska funkcję bardzo ważnego węzła komunikacyjnego.

Wicedyrektor ZTM uważa także, że przyspieszenie 527 przez likwidację niektórych przystanków na Radzymińskiej będzie brane pod uwagę. Podchodzi jednak sceptycznie do pominięcia ważnego przystanku przy Młodzieńczej.


REKLAMA

Jak zwykle brakuje pieniędzy

- ZTM stawia nam alternatywę: albo skrócenie linii 527 albo zwiększenie częstotliwości kursowania. Nie możemy tak wybierać - komentował radny Roszak. - Trzeba wprowadzić i jedno, i drugie równocześnie. To nie może być przedmiotem dyskusji.

- Budżet ZTM na to nie pozwala - odpowiedział wicedyrektor Franków. - Żeby wzmocnić 527 bez jego skracania, musielibyśmy osłabić komunikację np. w Miasteczku Wilanów, które także szybko się rozbudowuje. Tam też jest tylko jedna linia przyspieszona - 522, i w dodatku kursuje rzadziej niż 527. Nas po prostu nie stać na zapewnienie wszystkim idealnej komunikacji.

- Zrezygnujemy z bezpośredniego połączenia z I linią metra tylko wtedy, gdy na Zieloną Białołękę dotrze II linia - powiedziała na spotkaniu konsultacyjnym jedna z mieszkanek. Wypowiedź została nagrodzona głośnymi brawami, również ze strony zarządu i radnych dzielnicy.

Na spotkanie przybyli także mieszkańcy, którzy chcieli porozmawiać na temat innych linii autobusowych, nie uwzględnionych w projekcie ZTM dotyczącym II linii metra. Zarówno moderator, jak i ZTM oraz przedstawiciele zarządu dzielnicy prosili jednak, by trzymać się tematu linii 527.

- Wraz z Zarządem Transportu Miejskiego zastanawiamy się nad dopasowaniem komunikacji miejskiej na wschodniej Białołęce do nowej rejonizacji szkół - mówił burmistrz Piotr Jaworski. Przypomniał także, że wpływy z biletów pokrywają zaledwie ok. jednej trzeciej realnych kosztów usługi. Pozostałe dwie trzecie pochodzi z podatków. - Z płaceniem podatków w miejscu zamieszkania jest na wschodniej Białołęce różnie - podsumował burmistrz.

DG


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

Sprawa 527 trafiła do... kościołów. Wyliczamy za i przeciw

Sprawa 527 trafiła do... kościołów. Wyliczamy za i przeciw

13.06.2014 19:57 #Gustaw
Ja mam pytanie do pana Burmistrza. Czy ma konkretne informacje, jak to jest z płaceniem podatków na Białołęce. Które rejony płacą, które nie, oraz jakie są wpływy?

Jeśli są takie dane, proszę o ich publikację.
13.06.2014 20:12 #podatki kazdy placi
płacenie podatków różnie można interpretować! Podatki zarówno odprowadza się z wynagrodzenia czy wierzytelności. Ale również z pozostałych pieniędzy (kwoty netto) osoby kupują dobra i inne produkty w większości przypadków u lokalnych przedsiębiorców. a lokalny przesiębiorca odprowadza podatki do m. st. warszawy a więc defakto wszyscy płacą, tylko jedni wiecej inni mniej, albo placą więcej z większej liczy źródeł....
13.06.2014 20:14 #podatki kazdy placi
nie można mówić na kogoś iż nie płaci podatków bo rozlicza pit w innym miescie! owszem nie placi podatów z wynagorodzenia! ale pozostale pieniadze musiałby w całości wyrzucić lub wydać w innym miescie. jesli wyda chocby złotówkę w warszawie to lokalny przedsiębiorca odporawadzi za niego podatek dla warszawy
13.06.2014 20:56 #Katrin
Obawiam się, że burmistrz nie ma takich danych i po prostu ściemnia, ponieważ dla urzędu skarbowego najmniejszą jednostką administracyjną jest dzielnica i nie można wyodrębnić z jakiej jej części (płn, pd, wsch, zach) wpływa jaka kwota i od jakiego procenta mieszkańców. Proszę sprostować, jeśli jestem w błędzie.
13.06.2014 21:04 #Milena
#Katrin napisał(a) 13.06.2014 20:56

Obawiam się, że burmistrz nie ma takich danych i po prostu ściemnia, ponieważ dla urzędu skarbowego najmniejszą jednostką administracyjną jest dzielnica i nie można wyodrębnić z jakiej jej części (płn, pd, wsch, zach) wpływa jaka kwota i od jakiego procenta mieszkańców. Proszę sprostować, jeśli jestem w błędzie.
Wiadomo ile osób jest zameldowanych a ile wypełniło deklaracje śmieciową.
13.06.2014 21:49 waldek_roszak
#Katrin napisał(a) 13.06.2014 20:56

Obawiam się, że burmistrz nie ma takich danych i po prostu ściemnia, ponieważ dla urzędu skarbowego najmniejszą jednostką administracyjną jest dzielnica i nie można wyodrębnić z jakiej jej części (płn, pd, wsch, zach) wpływa jaka kwota i od jakiego procenta mieszkańców. Proszę sprostować, jeśli jestem w błędzie.
Burmistrz mówił o danych meldunkowych. W 99% zapewne pokrywają się z danymi o osobach płacących podatek. Bardzo mało osób dodatkowo wypełnia ZAP-3 i płaci podatki w miejscu zamieszkania a nie zameldowania.

Nie ma rozdzielania podatku przez US na dzielnice. Wszystko trafia do jednego wora w Warszawie. Dopiero miasto dzieli pieniądze wg kilku skomplikowanych zasad.

Pzdr
Waldek Roszak
radny dzielnicy
wpis modyfikowany 1 raz, 13.06.2014 22:13 
13.06.2014 21:55 #Katrin
jakie są wobec tego dane meldunkowe? Ile osób jest zameldowanych w każdej z części Białołęki i jaka jest różnica pomiędzy liczbą zameldowanych a faktycznie mieszkających. Oczywiście mówię o rozbicie na poszczególne rejony.
13.06.2014 22:01 #Katrin
#Milena napisał(a) 13.06.2014 21:04

Wiadomo ile osób jest zameldowanych a ile wypełniło deklaracje śmieciową.
po pierwsze cwaniactwo z całej Warszawy zaniżało jak mogło liczbę mieszkańców, po drugie jeśli wpisano 2 osoby, to to jest 1 pracujący i dziecko, czy 2. A jak wpisano 3? To 2+1, czy samotny rodzic + 2 dzieci.
Wszystko to są szacunki. Więc ponawiam pytanie. Czy Burmistrz ma jakieś twarde dane, potwierdzające jego tezę, że mieszkańcy wschodniej Białołęki częściej nie rozliczają PITa niż mieszkańcy zachodniej? Jeśli tak. Niech pokaże. Jeśli nie ma, niech nie pomawia uczciwych mieszkańców płacących podatki.
13.06.2014 22:17 waldek_roszak
#Katrin napisał(a) 13.06.2014 22:01

(...)Więc ponawiam pytanie. Czy Burmistrz ma jakieś twarde dane, potwierdzające jego tezę, że mieszkańcy wschodniej Białołęki częściej nie rozliczają PITa niż mieszkańcy zachodniej? Jeśli tak. Niech pokaże. Jeśli nie ma, niech nie pomawia uczciwych mieszkańców płacących podatki.
Wybacz #Katrirn, ale to "łapanie za słówka". Byłem tam i nie usłyszałem, aby jakoś podkreślał, że ZB wyróżnia się negatywnie w tej sprawie. To było spotkanie dotyczące ZB, więc i wszelkie dyskusje toczyły się o tym terenie. Także o podatkach.
Powołujesz się na jedno wyrwane z kontekstu zdanie z artykułu prasowego a nie na rzeczywistą dyskusję, która miała miejsce.

P.S.
Nie wiem, czy wiesz, ale Burmistrz mieszka na wschodniej Białołęce.
wpis modyfikowany 3 razy, 13.06.2014 22:53 
13.06.2014 22:37 #Katrin
- Z płaceniem podatków w miejscu zamieszkania jest na wschodniej Białołęce różnie - podsumował burmistrz.

Jeśli wypowiada się takie rzeczy, trzeba mieć twarde dane. Ja i moi sąsiedzi płacimy podatki i to spore i czujemy się takimi sformułowaniami obrażani i szkalowani. Czy burmistrz nie próbuje w ten przykry dla nas sposób przykryć swoich niepowodzeń i braku skuteczności?
13.06.2014 22:38 #Mieszkanięc
Na spotkaniu nie sluchano o problemie komunikacji na zielonej Białołęce tylko jak skrócić a raczej kto poprze skrócenie linii 527. Panie Burmistrzu jak chce Pan mieć wpływy z podatków to trzeba rozwinąć komunikację aby byli chętni do mieszkania tutaj. Ucieczka przed tematem po stronie zarządu ZTM ma tylko na celu cięcie kosztów a nie jak pisze się i komunikuje w mediach zmniejszenie ruchu samochodowego w mieście. Niech się obudzą dziennikarze i władze Stolicy bo nie wiedzą chyba że podając kiełbase wyborczą trzeba ją też czasem skonsumować a wybory są blisko.
14.06.2014 19:30 #Katrin
waldek_roszak napisał 13.06.2014 22:17

P.S.
Nie wiem, czy wiesz, ale Burmistrz mieszka na wschodniej Białołęce.
Ciekawe, jak jest z jego płaceniem podatków. Pewnie różnie.
15.06.2014 08:48 #TamMasz
1.Ów dyrektor nazywa się FRANKÓW (a nie Frankow), stąd spotkannie i rozmowy odbyły się z FRANKÓWEM (DG do szkoły).
2.FRAKNKÓW według cytatu DG powiedział "Nas po prostu nie stać na zapewnienie wszystkim idealnej komunikacji", "Budżet ZTM na to nie pozwala" a stąd jasny wniosek" - ZTM do dymisji lub wprost : do likwidacji.

A tytuł publikacji ma się nijak do tematu redaktorze DG.
15.06.2014 09:01 #idea poparcia
Do speców z ZTM-u.
Zlikwidujcie 527 w cholere.
W zamian dajcie często kursujący autobus co jedną minutę do tramwaju na Annopolu.
O takiej komunikacji marzymy.
Przesiadki, przesiadki, przesiadki - idziemy wam spece od trasowania komunikacji (jak to sie mówi) "na rękę".
Chwytamy waszą chorą ideę "częściej ale krócej" jako pewnik.
Nie potrzebujemy metra.
Ani dojazdu do SKM-ki.

Z takim apelem i wnioskiem poparcia dla "słusznej" koncepcji obsługi komunikacyjnej spod znaku ZTM niechaj się zwrócą do obecnego dyrektora tej prześwietnej instytucji miejskiej burmistrzowie i radni Białołęki.
15.06.2014 09:45 #rozbawiona
#TamMasz napisał(a) 15.06.2014 08:48

1.Ów dyrektor nazywa się FRANKÓW (a nie Frankow), stąd spotkannie i rozmowy odbyły się z FRANKÓWEM (DG do szkoły).
Kraków - Krakówem czy Krakowem?
Pruszków - Pruszkówem?

ó wymienia się na o. To było na początku podstawówki
REKLAMA
15.06.2014 21:32 #TamMasz
#rozbawiona napisał(a) 15.06.2014 09:45

Kraków - Krakówem czy Krakowem?
Pruszków - Pruszkówem?

ó wymienia się na o. To było na początku podstawówki
Jest różnica.
Kraków, Pruszków to jest rzeczownik (kto, co)
Franków odpowiada na pytanie "czyj" ?
16.06.2014 09:13 #nie płacę tu podatków
Nie płacę i nie zamierzam płacić podatków w wschodniej białołęce włąśnie dlatego, że tutaj nic nie ma. Nie żłobka, nie ma przedszkola, ośrodków zdrowia, autobusów. Nie ma głupich!
16.06.2014 12:12 #j23
#nie płacę tu podatków napisał(a) 16.06.2014 09:13

Nie płacę i nie zamierzam płacić podatków w wschodniej białołęce włąśnie dlatego, że tutaj nic nie ma. Nie żłobka, nie ma przedszkola, ośrodków zdrowia, autobusów. Nie ma głupich!
a twoje dziecko gdzie chodzi do szkoły, a gdzie ty się leczysz , do pracy to czym jeździsz, czy przypadkiem korzystasz z z tego wszystkiego , to płać za to wszysto ,
16.06.2014 12:24 #Irka
Za szkołę przedszkole i szkołę dzielnica powinna wysyłać notę obciążeniową do gminy, w której dziecko jest zameldowane. Ma takie prawo.
16.06.2014 14:02 #fajneto
#Irka napisał(a) 16.06.2014 12:24

Za szkołę przedszkole i szkołę dzielnica powinna wysyłać notę obciążeniową do gminy, w której dziecko jest zameldowane.
A ja myślałem, że za każdym uczniem idzie kasa z budżetu państwa, a nie miasta.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA