REKLAMA

Targówek

historia »

 

Spojrzenie wstecz

  27 lutego 2004

Czasem nachodzi nas refleksja dotycząca osiedla, w którym mieszkamy. Zaczynamy zastanawiać się nad przeszłością, przeglądamy w pamięci szybkie zmiany w zabudowie, zastanawiamy się nad nazwami.

REKLAMA

Jeden z uczestników forum internetowego "Echa" zastanawia się nad historią Zacisza. Trudno precyzyjne ustalić, kiedy upowszechniła się nazwa. W przewodnikach po Warszawie o Zaciszu nie wspomina się w ogóle lub mimochodem, kilkoma zdaniami, przy okazji informacji o Bródnie.

W przewodniku "Warszawa" z roku 1982, autorstwa Karola Mórawskiego i Wiesława Głębockiego możemy przeczytać o willowej zabudowie Zacisza na zapleczu pól uprawnych PGR Bródno oraz "kolonii domów jednorodzinnych". Nieco więcej informacji podaje Lech Chmielewski w książce "Przewodnik Warszawski". Publikacja ta, z roku 1987, jest syntetycznym przedstawieniem wszystkich warszawskich osiedli. Dowiadujemy się, że Zacisze zostało przyłączone do Warszawy w 1951 roku. Minęło już więc pół wieku. Z kolei już ponad 100 lat temu Zacisze uchodziło za modną wieś letniskową. Od roku 1899, można było na Zacisze dotrzeć koleją marecką. Stacja początkowa znajdowała się przy Dworcu Wileńskim. Kolejka uległa likwidacji 30 lat temu. Stacja Warszawa Zacisze znajdowała się na wysokości ul. Tużyckiej.

O tym, jak szybko czasem zmieniają się nazwy świadczy fakt, że Grodzisko w Parku Leśnym Bródno jeszcze 20 lat temu było określane oficjalnie mianem Zagórek (od lekko pagórkowatego terenu). Dziś raczej nikt już nie posługuje się taką nazwa. Nie ma jej zresztą na współczesnych planach.

gc

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni