REKLAMA

Bielany

Zrobili drożej i gorzej

 

Spartaczona ścieżka rowerowa na Marymonckiej

  10 lutego 2012

alt='Spartaczona ścieżka rowerowa na Marymonckiej'

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Marymonckiej ciągnie się już od... pięciu lat. Pierwszy raz asfalt pod trasę dla jednośladów wylano w grudniu 2007 r. - na odcinku między ul. Podczaszyńskiego i Żeromskiego. Dwa lata później Zarząd Dróg Miejskich wybudował ścieżkę rowerową od Dewajtis do Cmentarza Włoskiego. Po raz trzeci drogowcy zawitali na Marymoncką w grudniu 2011 r., aby dokończyć budowę brakującego odcinka ścieżki od AWF do ul. Dewajtis. - I spartaczyli - uważają przedstawiciele Zielonego Mazowsza.

REKLAMA

Twierdzą, że drogę rowerową należało w taki sposób poprowadzić przez pętlę tramwajową, aby jej przecięcie z torowiskiem znajdowało się na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma przeszkód ograniczających widoczność. - Tak właśnie uczynił projektant w pierwotnej wersji opracowania. Do zmiany zmusili go "fachowcy" z ZDM i policji.
Prace mają zostać zakończone późną wiosną 2012 r.
Pretekstu do popsucia dobrego planu dostarczyły też Tramwaje Warszawskie - swoją negatywną opinią. Sojusz trzech mocnych stron okazał się na tyle silny, by zagłuszyć wszelkie głosy rozsądku - twierdzi Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. - Rowerzyści wyjeżdżają na torowisko zza budynku, poza tym cykliści i pasażerowie wychodzący z końcowego peronu na pętli po prostu się nie widzą. Wzajemną widoczność uniemożliwia zawracający wagon stojący prostopadle do ścieżki. Nie da się też pominąć ryzyka kolizji rowerzystów z pieszymi z powodu poprowadzenia chodnika i drogi dla rowerów razem, mimo ogromnej ilości miejsca na ich odseparowanie - dodaje, przypominając, że tuż obok biegnie leżący odłogiem pas gruntu o szerokości siedmiu metrów, dający okazję do idealnej separacji.

Wyszło pół miliona

Wymianę chodników wzdłuż ul. Marymonckiej ZDM rozpoczął już w zeszłym roku. Dobre warunki pogodowe sprawiły, że w grudniu drogowcom udało się ukończyć budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od Szpitala Bielańskiego do pętli tramwajowej. Niestety, nagły atak zimy zmusił ich do przerwania rozpoczętych już prac na odcinku od szpitala do skrzyżowania z ul. Dewajtis. Kluczowy fragment ścieżki rowerowej biegnący przez torowisko nadal nie jest gotowy. Na zmianę projektu rowerzyści raczej nie mają co liczyć. - Ścieżka rowerowa będzie przebiegała przez torowisko - mówi krótko Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Obecnie czekamy na przeprowadzenie remontu pętli przez Tramwaje Warszawskie i przesunięcie słupów trakcyjnych kolidujących z przebiegiem ścieżki rowerowej. Potem przystąpimy do budowy ścieżki, która na tym odcinku będzie odseparowana od chodnika - dodaje rzeczniczka. Odcinek od pętli przy Twardowskiej do skrzyżowania z ul. Dewajtis będzie już stanowił ciąg pieszo-rowerowy.

Prace mają zostać zakończone późną wiosną 2012 r. Ich koszt - właśnie z powodu konieczności przesunięcia słupów trakcyjnych - wzrósł do pół miliona złotych.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# bls17

11.02.2012 22:21

Nagły atak zimy. W lutym. Buchachacha!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024