REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

Zrobili drożej i gorzej

 

Spartaczona ścieżka rowerowa na Marymonckiej

  10 lutego 2012

Spartaczona ścieżka rowerowa na Marymonckiej

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Marymonckiej ciągnie się już od... pięciu lat. Pierwszy raz asfalt pod trasę dla jednośladów wylano w grudniu 2007 r. - na odcinku między ul. Podczaszyńskiego i Żeromskiego. Dwa lata później Zarząd Dróg Miejskich wybudował ścieżkę rowerową od Dewajtis do Cmentarza Włoskiego. Po raz trzeci drogowcy zawitali na Marymoncką w grudniu 2011 r., aby dokończyć budowę brakującego odcinka ścieżki od AWF do ul. Dewajtis. - I spartaczyli - uważają przedstawiciele Zielonego Mazowsza.

REKLAMA

Twierdzą, że drogę rowerową należało w taki sposób poprowadzić przez pętlę tramwajową, aby jej przecięcie z torowiskiem znajdowało się na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma przeszkód ograniczających widoczność. - Tak właśnie uczynił projektant w pierwotnej wersji opracowania. Do zmiany zmusili go "fachowcy" z ZDM i policji.
Prace mają zostać zakończone późną wiosną 2012 r.
Pretekstu do popsucia dobrego planu dostarczyły też Tramwaje Warszawskie - swoją negatywną opinią. Sojusz trzech mocnych stron okazał się na tyle silny, by zagłuszyć wszelkie głosy rozsądku - twierdzi Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. - Rowerzyści wyjeżdżają na torowisko zza budynku, poza tym cykliści i pasażerowie wychodzący z końcowego peronu na pętli po prostu się nie widzą. Wzajemną widoczność uniemożliwia zawracający wagon stojący prostopadle do ścieżki. Nie da się też pominąć ryzyka kolizji rowerzystów z pieszymi z powodu poprowadzenia chodnika i drogi dla rowerów razem, mimo ogromnej ilości miejsca na ich odseparowanie - dodaje, przypominając, że tuż obok biegnie leżący odłogiem pas gruntu o szerokości siedmiu metrów, dający okazję do idealnej separacji.

Wyszło pół miliona

Wymianę chodników wzdłuż ul. Marymonckiej ZDM rozpoczął już w zeszłym roku. Dobre warunki pogodowe sprawiły, że w grudniu drogowcom udało się ukończyć budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od Szpitala Bielańskiego do pętli tramwajowej. Niestety, nagły atak zimy zmusił ich do przerwania rozpoczętych już prac na odcinku od szpitala do skrzyżowania z ul. Dewajtis. Kluczowy fragment ścieżki rowerowej biegnący przez torowisko nadal nie jest gotowy. Na zmianę projektu rowerzyści raczej nie mają co liczyć. - Ścieżka rowerowa będzie przebiegała przez torowisko - mówi krótko Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Obecnie czekamy na przeprowadzenie remontu pętli przez Tramwaje Warszawskie i przesunięcie słupów trakcyjnych kolidujących z przebiegiem ścieżki rowerowej. Potem przystąpimy do budowy ścieżki, która na tym odcinku będzie odseparowana od chodnika - dodaje rzeczniczka. Odcinek od pętli przy Twardowskiej do skrzyżowania z ul. Dewajtis będzie już stanowił ciąg pieszo-rowerowy.

Prace mają zostać zakończone późną wiosną 2012 r. Ich koszt - właśnie z powodu konieczności przesunięcia słupów trakcyjnych - wzrósł do pół miliona złotych.

Anna Przerwa

 

Komentarze (1)

# bls17

11.02.2012 22:21

Nagły atak zimy. W lutym. Buchachacha!
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA