REKLAMA

Bemowo

Nie tylko na Bemowie

 

Solić ulice czy ich nie solić?

  4 grudnia 2013

alt='Solić ulice czy ich nie solić?'

Gdy w Warszawie zaczyna padać śnieg, na ulice wyjeżdżają pługi śnieżne i solarki. Pługi jak pługi, ale działalność solarek od lat budzi protesty części mieszkańców. Stosowana w nich sól, czyli chlorek sodu, niszczy obuwie, truje rośliny i zwierzęta, powoduje korozję karoserii samochodowych i - o czym często się zapomina - korozję prętów zbrojeniowych w żelbetowych konstrukcjach np. mostów i kładek.

REKLAMA

Chlorek sodu nie jest najbardziej efektywnym środkiem stosowanym do topienia śniegu i lodu na ulicach. Działa praktycznie tylko do temperatury -6°C (teoretycznie do -21°C). Gdzie indziej coraz częściej stosuje się inne sole, takie jak chlorek wapnia i chlorek magnezu. Są nie mniej szkodliwe i kilkakrotnie droższe, ale za to bardziej efektywne, więc stosowane w mniejszych ilościach. Działają nawet w temperaturze -34°C.

Znacznie taniej wychodzą inne metody walki ze śliskimi ulicami. Dwa niechemiczne sposoby są stosowane również w Warszawie. Jednym z nich jest mechaniczne odśnieżanie i skuwanie lodu. Trzeba przyznać, że Zakład Oczyszczania Miasta dysponuje dwa razy większą liczbą pługów śnieżnych niż solarek, więc nie wszystkie odcinki ulic są zatruwane solą. Gorzej rzecz się ma z chodnikami. W Warszawie do oczyszczania chodników zatrudnia się tylko sto osób! W innych stolicach o podobnym klimacie zajmują się tym tysiące pracowników. ZOM praktycznie w ogóle się nimi nie zajmuje, mimo iż powinien - chodzi tu o chodniki przy ulicach znajdujących się w gestii miasta, czyli, z grubsza, tych, którymi kursują miejskie autobusy. W całym mieście do ich oczyszczania zatrudnia się tylko sto osób! W innych stolicach o podobnym klimacie zajmują się tym tysiące pracowników.

Drugim niechemicznym sposobem jest posypywanie śliskich powierzchni piaskiem, żwirem bądź innym kruszywem, także trocinami. Nie budzi on entuzjazmu miejskich urzędników, narzekających, że wiosną pozostają po takiej operacji zwały błota, którego uprzątniecie - jak rozumiem - stanowi dla nich wielki problem.

Dla nas problemem jednak są zniszczone buty i samochody. Na świecie szuka się alternatywy dla soli, przy czym najwięcej uwagi poświęca się nie nowym substancjom stapiającym lód, lecz sposobom zapobiegającym oblodzeniu, w szczególności środkom powodującym, iż lód nie przylega do nawierzchni drogi. Nowe pomysły rodzą się najczęściej w lotnictwie, gdyż oblodzenie pasów startowych może tam zagrażać ludzkiemu życiu. Nowoczesne nawierzchnie asfaltowe zawierają granulki chlorku sodu, zapobiegające przywieraniu lodu, uwalniane w miarę ścierania asfaltu - dzięki temu do środowiska trafia wielokrotnie mniej szkodliwej soli. Stosuje się też nietoksyczne związki organiczne, stosunkowo tanie, gdyż uzyskiwane jako produkty uboczne w procesach przemysłowych.

W nowych pomysłach jest z czego wybierać. A u nas - w kilka godzin po opadach śniegu władze znów dumnie poinformują, że na ulice wysypano tyle i tyle ton soli.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Precz z komuna

05.12.2013 00:44

Ależ to proste - w socjalizmie (u nas, niestety, panującym) nierobom daje się zasiłki za nieróbstwo, zamiast ich zagonić do pracy - choćby sezonowej - dzięki której mniej trzeba byłoby wysypać soli. Ale jakież może na ten temat może mieć pojęcie p. Białecki - były (na szczęście) radny pasożytniczego sejmiku województwa mazowieckiego?

# PunkSkeleton

05.12.2013 08:45

Nie solić, a już na pewno nie na drogach o kategorii poniżej GP i miejscami gdzie droga jest mocno pochylona (np. wiaduktami). We wszystkich innych miejscach spokojnie wystarczy zwykły pług - problemem to może być śnieg po kolana, gdy nie da się przejść i przejechać. A jak kogoś nie stać na zimowe opony i/lub nie posiada wystarczających umiejętności do jazdy w warunkach np. oblodzenia to niech zostawi samochód w domu.
Poza kwestiami szkodliwości soli to mniej solenia = więcej pieniędzy np. na inwestycje.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA