REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Skwer Jarnuszkiewicza jak malowany. Kapitalna zmiana

  17 grudnia 2020

alt='Skwer Jarnuszkiewicza jak malowany. Kapitalna zmiana'
źródło: UD Bielany

Fontanna, drewniane chodniki, ozdobne głazy i oczywiście place zabaw - tak prezentuje się po remoncie "park Perzyńskiego".

REKLAMA

Dla starszych stażem mieszkańców Bielan to wciąż "park Perzyńskiego", ale oficjalnie jest to skwer Jerzego Jarnuszkiewicza - rzeźbiarza doskonale znanego w Warszawie za sprawą pomnika Małego Powstańca. W parze z nową nazwą poszedł kapitalny remont.

Skwer Jarnuszkiewicza na Bielanach

Jak podsumowuje bielański samorząd, podczas trwającego od wiosny remontu na skwerze pojawiły się m.in. nowe alejki i siłownia plenerowa, z przeznaczonymi dla zaawansowanych urządzeniami do tzw. street workoutu. W całym parku ustawiono również ławki, kosze i stojaki na rowery oraz wymieniono oświetlenie i zamontowano monitoring. Na terenie skweru znajdują się również dwa place zabaw z drewnianymi zabawkami i bezpieczną nawierzchnią.

Najbardziej charakterystycznym elementem skweru Jarnuszkiewicza stała się fontanna, której centralna część jest wyłożona płytami granitowymi a obrzeża wykonano z drewna. Całości dopełniają kilkutonowe głazy, sprowadzone na Bielany z kamieniołomu ze Śląska. Aby nie naruszać systemów korzeniowych drzew, część chodników to podwieszane pomosty z modrzewia syberyjskiego.

Wstąp do księgarni

Strefa "dzikiej przyrody"

Na części skweru Jarnuszkiewicza powstała specjalna strefa, w której zabiegi pielęgnacyjne będą wykonywane w minimalnym stopniu a ścięte pnie, gałęzie i liście będą pozostawiane na miejscu. Wśród dodatkowych nasadzeń pojawiło się ponad 500 krzewów iglastych (cis pospolity, jałowiec i sosna górska), blisko 3 tysiące krzewów liściastych (m.in. berberys, bez czarny, forsycja, róża, śliwa wiśniowa, śnieguliczka) oraz 9 tysięcy bylin (m.in. chaber, goździk, jeżówka, poziomka, szałwia). Miejscami wykonano również trawy ozdobne i pnącza bluszczu. Część z posadzonych roślin umieszczono na podwyższeniach w formie gazonu.

Przebudowa skweru kosztowała 3,5 mln zł. Projekt wykonała pracownia architektury krajobrazu ZOEN, a prace przeprowadziła firma Palmett.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Ernie karateka

17.12.2020 14:23

Ogólnie park wspaniały.
+Super że jest rzeźba Jarnuszkiewicza.
+że jest strefa dzikiej przyrody z poidełkiem dla zwierząt
+nawet za świecącą fontannę :)
- tylko za zbyt jaskrawe oświetlenie, razi po oczach w nocy niestety i jest za gęsto porozstawiane

# Paczek

17.12.2020 21:54

To mają być place zabaw? Od razu widać że projektowal to ktoś kto dzieci nie ma. Przejdę się i zobaczę. Ale jak zrobili takie coś to dzięki. No tak. Plastikowe zabawki do zmiany. Ciekawe co zrobili z tym ekologicznym plastikiem?Brawo. Mogl służyć jeszcze długie lata. Może to ładnie wygląda ale to wyrzucenie pieniędzy podatników w błoto. Mówię o placach zabaw wyłącznie. Alejki może i fajne. Ciekawy jaki ekologiczny plac zabaw zrobią w parku Herberta. Pewnie z rurek tekturowych z Mc Donalds.

# Kaczy_

18.12.2020 10:14

#Ernie karateka napisał(a) 17.12.2020 14:23
Ogólnie park wspaniały.
- tylko za zbyt jaskrawe oświetlenie, razi po oczach w nocy niestety i jest za gęsto porozstawiane

Pztrząc po oświetleniu prawie sąsiadującego z nim Parku Herberta (obecnie znowu w remoncie) to może nie być tak źle - tam się poprzepalała niedługo połowa lamp - więc zostanie ilość w sam raz ;)
Ale fakt - ładnie im wyszedł ten Skwer Jarnuszkiewicza

REKLAMA

# Ernie karateka

18.12.2020 15:58

Za to nowe latarnie w parku Herberta, ustawione 2 dni temu, to jakieś absolutne kuriozum. Nie mogę się doczekać aż je włączą.

# Kamis

19.12.2020 10:24

Państwo wybacza, ale poprzednie place zabaw były lepsze niż te które zostały zaprojektowane teraz.
Jako mieszkaniec Bielan nie jestem zadowolona z remontu wcale.

# HannaPL

19.12.2020 12:33

Jeśli "ekologiczność" placu ma polegać na tym, że buduje się go z wyciętych drzew, to ja wolę trwały plastik taki jak był wcześniej. Wystarczyło dosadzić roślin i wymienić nawierzchnię alejek, latarnie rzeczywiście o wiele za jaskrawe i rażące. I po co wydawać kupę forsy, żeby potem zamykać park o 22:00?

REKLAMA

# Anonim

11.06.2021 22:48

A po to ze wielu mieszkańcom na około przeszkadza to że w nocy nie można spokojnie spać przez wrzaski z parku który był otwarty 24h/7. Obecnie przynajmniej po godzinie 23 można zasnąć.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024