SKM do Zegrza. Ambitne plany kolejarzy
3 września 2018
Już w przyszłym roku spółka PKP PLK chciałaby wyłonić wykonawcę rewitalizacji linii kolejowej do Zegrza Południowego wraz z budową dodatkowego przystanku przy rondzie. Plany są jednak ambitniejsze.
Cztery lata temu samorządy powiatu legionowskiego rozpoczęły starania o przywrócenie połączenia kolejowego do Zegrza. Chodziło tu przede wszystkim o zrewitalizowanie czterokilometrowego odcinka linii kolejowej między Wieliszewem a Zegrzem Południowym. Dziś można powiedzieć, że prace zmierzające do rozpoczęcia tej inwestycji, której głównym inwestorem jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, są mocno zaawansowane.
Do Zegrza za trzy lata?
Jak się okazuje, już w przyszłym roku ma zostać ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca rewitalizacji tego połączenia, a więc prace rozpoczną się być może w 2020 roku. Przewidywany termin ich zakończenia to przełom 2021 i 2022 roku. - Na dziś gotowa jest dokumentacja, na bazie której w I kwartale 2019 PKP PLK ogłosi przetarg na wykonanie prac w systemie "projektuj i buduj", czyli na opracowanie projektu budowlanego i przeprowadzenie budowy i naprawy torów oraz peronów. Podczas spotkania u starosty uzgodniono, że PLK utworzy dodatkowy przystanek kolejowy w Wieliszewie w okolicy ronda na skrzyżowaniu dróg 61 i 631. W połączeniu z wprowadzeniem komunikacji autobusowej pomiędzy Wieliszewem a Nieporętem, stworzy to dodatkowy punkt przesiadkowy dla mieszkańców - poinformował starosta Robert Wróbel. Na skrzyżowaniu torów z drogą wojewódzką 631 pojawią się rogatki.
Centrum Komunikacyjne w Zegrzu
Powiat przygotował koncepcję architektoniczno-przestrzenną stacji końcowej w Zegrzu Południowym. Zaplanowano ją przed drogą dojazdową do Wojskowego Instytutu Łączności. Stacja oraz dwustumetrowe perony mają być zadaszone. Bezpośrednio przy wyjściu ze stacji zaplanowano zajezdnię autobusową, nieco dalej wielopoziomowy parking typu park&ride na około 250 miejsc postojowych. - Intencją zagospodarowania tego Centrum Komunikacyjnego jest zintegrowanie trzech systemów transportowych: kolejowego, autobusowego i samochodowego - powiedział podczas niedawnej sesji rady powiatu Michał Stalmach, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju w starostwie powiatowym.
30 pociągów na dobę
Zrewitalizowana linia ma być obsługiwana przez Szybką Kolej Miejską, która już teraz dojeżdża do Wieliszewa. Zgodnie z założeniami kolejarzy do Zegrza i z powrotem ma jeździć około 30 pociągów na dobę, co pół godziny w godzinach szczytowych i co godzinę poza nimi. Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na 35 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 22 mln.
(DB)