REKLAMA

Bielany

różne »

 

Seniorzy zagrożeni

  3 listopada 2006

Z policyjnych statystyk wynika, że grupą najbardziej narażoną na wszelkiego rodzaju przestępstwa są osoby starsze. Nie od dziś wiadomo, że na terenie Bielan i Żoliborza duża rzesza mieszkańców to właśnie seniorzy. Dlatego też w trosce o ich bezpieczeństwo grupa policjantów zorganizowała i przeprowadza akcję "Senior".

REKLAMA

Komendant i jego zastępcy wraz z funkcjonariuszami sekcji prewencji już od dłuż-szego czasu odwiedzają tzw. domy seniora, w których gromadzą się i spędzają czas najstarsi mieszkańcy Bielan i Żoliborza. Podczas tych odwiedzin policjanci przeprowadzają pogawędki nt. "Jak nie stać się ofiarą przestępstwa". W ciągu ostatniego czasu policjanci przeprowadzili także szereg spotkań w osiedlowych klubach seniorów starając się rozwiązać problemy, z jakimi borykają się najstarsi mieszkańcy. Już po kilku spotkaniach dało się zauważyć pierwsze efekty - do ko-mendy zgłaszały się osoby, które nie dały się oszukać, nie bały się zareagować, potrafiły się zachować w sytuacji, gdy widziały lub były ofiarą popełnianego przes-tępstwa.

Także za pośrednictwem prasy policja stara się ostrzegać seniorów i przedsta-wia kilka metod działania złodziei.

Sposób na krewniaka

Schemat działania przestępców zazwyczaj jest taki sam. Złodziej badając "grunt" najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za członka rodziny. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował, sonduje możli-wości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy, które są mu niez-będne na jakiś ważny cel. Następnie po krótkim czasie znowu dzwoni do swojej ofiary i mówi, że akurat nie może przyjść, bo wypadło mu coś ważnego. Na spot-kanie po odbiór pieniędzy przychodzi najczęściej znajomy rzekomego krewnego. Wcześniej znajomy ten jest dokładnie opisywany, znane jest również poszko-dowanemu imię i nazwisko osoby odbierającej pieniądze, oczywiście zmyślone.

Kup bilet

Sposoby na "akwizytora" i "pobitego chłopca"

Niestety nie tylko ten sposób jest znany złodziejom. Często jesteśmy okradani pod pretekstem sprzedaży "po okazji". Złodzieje zawsze mają ten sam schemat dzia-łania. Najpierw zachęcają do kupna jakiejś rzeczy, która akurat jest w sprzedaży po niskiej cenie. Gdy jeden z oszustów zagaduje mieszkańca lokalu, drugi w tym czasie po cichu plądruje mieszkanie. Ale to nie wszystko, równie często złodzieje wykorzystują dobre serce starszych osób, biorąc ich "na litość". Złodzieje udają, że zostali pobici lub okradzeni i nie mają jak wrócić do domu. Pukają do drzwi i proszą o szklankę wody, drobną kwotę na autobus lub możliwość skorzystania z telefonu. Gdy domownik odwróci choć na chwilę swoją uwagę, korzystają z okazji i zabierają cenne rzeczy.

REKLAMA

Sposób na pracownika administracji, gazowni itp.

Oszuści podając się za pracowników administracji, gazowni czy zakładu energe-tycznego mogą twierdzić, że sprawdzają instalację wodno-kanalizacyjną, gazową czy elektryczną oraz informują, że z tego tytułu mamy nadpłatę. Wzbudzają zau-fanie, po czym podczas rozmowy proszą o okazanie książeczek opłat lub ostatnich odcinków rent. Wtedy to dowiadują się, gdzie chowamy swoje oszczędności. Wyko-rzystując dogodny moment kradną pieniądze.

REKLAMA

Sposób na pracownika opieki społecznej, urzędu skarbowego, ZUS-u itp.

Oszuści podający się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, ZUS-u przeważnie przychodzą z jakąś nowiną. Już na powitaniu twierdzą, że otrzymamy: świadczenia pieniężne lub materialne, zwrot podatku, większą emeryturę lub rentę. Jednak, aby pieniądze te uzyskać musimy wpłacić opłatę manipulacyjną lub dać pieniądze na zakup znaczków skarbowych. Sumy te mogą być duże. Czasami jednak działanie to ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Później złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a tymczasem nasze oszczęd-ności zmieniają właściciela.

Jak sobie radzić?

Należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami po-dającymi się za kogoś z rodziny i sprawdzać zawsze ich wiarygodność. Nie wpusz-czać do mieszkania osób, których nie znamy. Nie kupować niczego od osób, które oferują do sprzedaży towary chodząc po mieszkaniach. Unikać sytuacji, w której będziemy musieli zostawić obcą osobę samą w naszym mieszkaniu. Potwierdzać zawsze wizyty pracowników administracji, gazowni czy zakładów remontowo-bu-dowlanych. W każdym przypadku należy poprosić sąsiada lub dozorcę, aby był obecny przy wizytach. Nigdy nie ufajmy ludziom, którzy informują o podwyżce emerytury lub wygranej na loterii. Takie informacje zawsze są wysyłane listownie.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem - natychmiast trzeba dzwonić po policję - telefon (0-22) 603-71-55, 603-71-16, 997 lub 112.

Cehadeiwu
na podst. informacji V KRP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy