Samorząd powinien być blisko mieszkańców
7 listopada 2019
Rozmowa z Renatą Niewitecką, radną Rady m.st Warszawy kadencji 2018-2023.
Jest Pani jedną z najaktywniejszych stołecznych radnych, mimo że to Pani pierwsza kadencja.
Tak, w minionych wyborach samorządowych uzyskałam mandat startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Nie ograniczyłam się wyłącznie do zasiadania w radzie. Przyjęłam na siebie także obowiązki w trzech komisjach i cieszę się, że mogę aktywnie wpływać na bieżącą politykę miasta.
Jakimi tematami zdecydowała się Pani zająć?
Jedną z moich kompetencji jako radnej jest składanie interpelacji do prezydenta Warszawy. W mijającym roku złożyłam ich ponad 60. To one są początkiem inicjowania nowych rozwiązań w mieście, które odpowiadają na bieżące problemy mieszkańców. Nie sposób oczywiście opowiedzieć o każdej inicjatywie. Zajmowałam się m.in. sprawami uregulowania najmu krótkoterminowego, z którego wyższe wpływy zasilą budżet miasta. Walczyłam o wyznaczenie miejsc do parkowania dla kobiet w ciąży przed urzędami i możliwość zainstalowania ławek z miejscem do przewijania dzieci w parkach oraz placach zabaw. Podjęłam prace umożliwiające przetłumaczenie strony urzędu miasta na ukraiński. Pracowałam przy wprowadzaniu programu adaptacji strychów i przeznaczenia ich na mieszkania komunalne, starałam się o zwiększenie liczby łaźni miejskich dla bezdomnych i ograniczenie używania jednorazowych naczyń plastikowych. Ważnym zadaniem było także wprowadzenie w Warszawie karty praw osób w kryzysie bezdomności czy stworzenie interaktywnej mapy miejsc do grillowania na terenie miasta.
Czyli dała się Pani poznać jako działaczka społeczna.
Pomoc wykluczonym społecznie była i jest dla mnie ważna. Dzięki temu, że zostałam radną, mogę realnie wpływać na politykę społeczną w Warszawie. Udało mi się pomóc stowarzyszeniu Lekarze Nadziei, świadczącym pomoc medyczną ludziom w potrzebie. Dzięki mojej interpelacji udało się przyspieszyć prace związane z przedłużeniem dzierżawy dla stowarzyszenia. Cyklicznie włączam się w organizowanie akcji "Paczka dla zwierzaczka". Zebrane rzeczy przekazujemy do schroniska na Paluchu. Dla seniorów wprowadzamy program e-opieki. Zwracamy uwagę na tzw. więźniów IV piętra, stąd między innymi program wspomagający budowę wind. W obecnej kadencji powołaliśmy pełnomocniczkę d/s kobiet oraz radę kobiet. Uruchomiliśmy system wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Przeznaczyliśmy więcej funduszy na program in vitro i przygotowaliśmy program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV.
Czy ma Pani jeszcze czas na bezpośredni kontakt z mieszkańcami?
Oczywiście. Przede mną jeszcze cztery lata i chciałabym w tym czasie realizować mandat tak, aby miasto było miejscem przyjaznym do życia dla każdego. Wyznaję zasadę, że samorząd powinien być zawsze blisko mieszkańców, znać ich potrzeby. Dlatego będę wdzięczna za każdy kontakt z Państwa strony.
Adres email: rniewitecka@radny.um.warszawa.pl
Media społecznościowe: