REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Powstało Święto Warszawy. Wyjątkowo dziwna data

  8 listopada 2019

alt='Powstało Święto Warszawy. Wyjątkowo dziwna data'

Podwyżka podatku od nieruchomości zajmuje podczas sesji rady miasta 5 minut, ustanowienie lokalnego święta - dwie godziny. Radni pokłócili się m.in. o Tadeusza Mazowieckiego i Jana Pawła II.

REKLAMA

Od przyszłego roku będziemy obchodzić Święto Miasta Stołecznego Warszawy. Tak zdecydowali na ostatniej sesji miejscy radni. Każdego 4 czerwca budynki należące do urzędu oraz pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane żółto-czerwonymi flagami. Zapewne będą organizowane także specjalne festyny i atrakcje dla mieszkańców.

- To właśnie 4 czerwca 1989 roku Polacy, w tym warszawianki i warszawiacy, przy rekordowo wysokiej frekwencji, wybrali wszystkich senatorów w reaktywowanym Senacie oraz 35% posłów na Sejm - czytamy w uzasadnieniu uchwały. - Solidarna Warszawa, wierna swej wolnościowej tradycji, z entuzjazmem organizowała i wspierała narodowy zryw ku nowej, lepszej rzeczywistości. 4 czerwca 1989 roku jest datą przełomową we współczesnej historii naszego kraju, naszego miasta.

Nie było zgody

- Nie jest to data przywrócenia wolności, bo wybory zostały skonstruowane tak, by pakiet kontrolny był w rękach sił niedemokratycznych - przypominał radny Piotr Mazurek (PiS). - Poza tym było to wydarzenie ogólnopolskie. Proponuję obchodzenie Święta Warszawy 2 czerwca, w rocznicę homilii świętego Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa, gdzie zebrały się tłumy warszawiaków.

Propozycja rozpętała dyskusję, podczas której radni PO i PiS przerzucali się argumentami historycznymi, pseudohistorycznymi i religijnymi. Brnęli w dygresje, snuli dywagacje, dzielili się swoimi wspomnieniami sprzed 30 lat i chwalili swoimi dokonaniami dla obalenia komunizmu. Radny Błażej Poboży dyplomatycznie zaproponował świętowanie 16 lipca, w rocznicę pierwszych warszawskich wyborów samorządowych, przeprowadzonych w 1916 roku. Koalicji Obywatelskiej to nie zainteresowało i 4 czerwca wygrał stosunkiem głosów 36:14.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Ale to już było

Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu obchodzono podobne święto o krótszej i przystępniejszej nazwie: Święto Warszawy. Istniało ono w latach 1991-2002 i przypadało 21 kwietnia, w rocznicę wpisania do księgi grodzkiej prawa o miastach, uchwalonego przez Sejm Czteroletni i włączonego później do Konstytucji 3 Maja. Był to dokument, który w zasadniczy sposób zmienił funkcjonowanie miasta. Dzięki jego zapisom mieszczanie otrzymali pierwsze prawa publiczne a Warszawa wchłonęła okoliczne prywatne miasteczka (tzw. jurydyki).

W 2003 roku Rada Warszawy przesunęła miejskie święto na 1 sierpnia a następnie je zlikwidowała uznawszy, że jego radosny charakter nie licuje z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# AnnaS

09.11.2019 16:18

Nie wiem czy były jakieś szerokie konsultacje, ale na 4 czerwca ZGADZAM SIĘ z radością!

# magdamaj1982@wp.pl

09.11.2019 16:28

Oferuję pisanie prac magdamaj1982@wp.pl
Koszt napisania 1 strony to 20 zł.
Istnieje możliwość płatności w ratach. Plan pracy oraz spisy ( bibliografia, spisy tabel, rysunków ) są w cenie.
Po napisaniu pracy wykonuję raport w plagiat.pl.
Poprawki są w cenie.
Zapraszam.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni