Rusza budowa gazociągu nad Kanałem Żerańskim
8 października 2018
Za sprawą nowych inwestycji produkcja prądu na Żeraniu zwiększy się o 80%. Pierwsza łopata została wbita dziś.
Rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji w Warszawie. Jak informuje państwowa firma Gaz-System, budowa 10-kilometrowego gazociągu z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest niezbędna do uruchomienia w elektrociepłowni na Żeraniu całkiem nowego bloku gazowo-parowego. Dzięki niemu produkcja energii elektrycznej zwiększy się o ok.
Gałęzie znad kanału zostały... karmą dla kangurów
Związana z budową gazociągu wycinka drzew zakończona. Zdobyte w ten sposób drewno zostało wykorzystane w niecodzienny sposób.
80% a bezpieczeństwo energetyczne Warszawy zdecydowanie wzrośnie.
16 miesięcy prac
Za budowę gazociągu będą odpowiadać dwa polskie przedsiębiorstwa. JT zajmie się konstrukcją oraz przeprowadzeniem rury pod kanałem, torami i ulicami. W tym samym czasie Tesgas zbuduje układ włączeniowy na terenie tłoczni w Rembelszczyźnie oraz stację pomiarową na terenie elektrociepłowni.
- Dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja była prowadzona w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców - zapowiada Marcin Tadeusiak, prezes JT. - Niemniej należy liczyć się z czasowymi ograniczeniami dostępu do kanału, wynikającymi z obowiązku dotrzymania wymogów bezpieczeństwa przy pracach budowlanych.
W ciągu najbliższych 16 miesięcy służby miejskie i okoliczni mieszkańcy mają na bieżąco otrzymywać informacje o zakresie i postępie prac. W poniedziałek 8 października rozpoczęły się prace nad wykonaniem komór 100-metrowego mikrotunelu w rejonie ul. Jana Kazimierza w gminie Nieporęt. Równolegle realizowany będzie mikrotunel pod Modlińską.
Co dalej?
Podczas przygotowań do powodu budowy gazociągu Gaz-System wyciął zimą prawie 4 tys. drzew rosnących nad brzegiem Kanału Żerańskiego. Wcześniej, w listopadzie 2016 roku firma zadeklarowała nasadzenie po zakończeniu robót 1500 drzew jako rekompensaty. Przeprowadzono także konsultacje, po których powstała wstępna koncepcja docelowego zagospodarowania zaniedbanego dotąd terenu nad kanałem.
(dg)
.