Nie ma przełomu w sprawie Rudawki. "Akademicki" spór trafił do sądu
29 marca 2024
Cztery samodzielne energooszczędne budynki, połączone łącznikami, rozmieszczone pośród różnorodnej zieleni i otoczone starymi drzewami - tak ma wyglądać Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Izabelli. Jego budowa wciąż jest jednak niepewna, bo urzędnicy nie chcą zakończyć sporu w sprawie statusu płynącej pod ziemią Rudawki.
Urząd Dzielnicy Żoliborz w grudniu 2021 roku, tuż po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego, rozpoczął kompletowanie dokumentacji. Dość niespodziewanie na drodze inwestycji stanęła..
Podziemna rzeka blokuje inwestycję. Urzędnicy nie wiedzą, kto nią zarządza
Cztery energooszczędne budynki rozmieszczone pośród różnorodnej zieleni, otoczone starymi drzewami - tak ma wyglądać nowy Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Izabelli. Sprawdzamy, co dzieje się z zapowiadaną od lat inwestycją.
. Rudawka. Nie było jasne, jaki charakter ma podziemny ciek wodny (rzeki czy kanalizacji deszczowej) i kto za niego odpowiada. Inwestycja została wstrzymana. 16 sierpnia 2023 roku resort infrastruktury wydał decyzję, w której wskazuje, że ciek stanowi w istocie kanalizację deszczową i jego zarządcą powinno być warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Rudawka - jednak kanalizacja deszczowa?
Jednak w 2023 roku stołeczny ratusz poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy zwracając uwagę, że w postępowaniu zakończonym decyzją, resort infrastruktury nie rozpatrzył w sposób wyczerpujący materiału dowodowego i dopuścił się szeregu uchybień.
- Bez uzgodnienia z zarządcą cieku nie mamy możliwości uzupełnienia dokumentacji projektowej, a tym samym uzyskania pozwolenia na budowę. W efekcie nie wiemy, kiedy będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji, więc nie zabezpieczaliśmy w budżecie pieniędzy na realizację robót budowlanych - wyjaśnia rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało naszą redakcję, że 14 lutego br. Minister Infrastruktury ponownie wydał decyzję uznającą, że Rudawka stanowi system kanalizacji deszczowej, zarówno na odcinkach zamkniętych, jak i otwartych. Warszawski ratusz nadal nie uznaje tej decyzji i już w marcu odwołał się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Finału tej sprawy zatem zapewne jeszcze długo nie poznamy. Warszawski ratusz nie chce przejąć podziemnej Rudawki, wstrzymując tym samym ważną dla Żoliborza społeczną inwestycję.
Biurokracja ważniejsza od niepełnosprawnych?
- Budynek, w którym obecnie mieści się ŚDS nie spełnia już współczesnych standardów, a nawet wielu wymogów. Już drugą kadencję, wspólnie z opiekunami osób z niepełnosprawnościami, staram się o zbudowanie nowej, większej placówki - mówi radna Monika Kurowska. - Inwestycja jest bardzo wyczekiwana przez środowisko osób korzystających z ŚDS. Podopieczni placówki i całe środowisko czeka na finał już wiele lat.
I wiele wskazuje na to, że poczeka jeszcze co najmniej kilka. Warszawski ratusz uparcie nie chce przejąć skanalizowanej Rudawki. Zamiast zakończyć spór, przejąć ciek i iść do przodu, samorząd stolicy wybrał kontynuację biurokratycznego sporu przed sądem.
Jaki ma być Środowiskowy Dom Samopomocy?
Nowy budynek Środowiskowego Domu Samopomocy przeznaczony ma być dla 30 osób chorych psychicznie oraz kolejnych 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. W placówce przewiduje się również możliwość odbywania praktyk studenckich i zawodowych oraz współpracę z wolontariuszami. Ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będzie prowadzić zajęcia dla trzech grup wiekowych w wieku 6-18 lat. Pomieścić ma 40 uczestników. Zaprojektowane zostały również dwa mieszkania chronione.
DB
.