REKLAMA

Żoliborz

różne »

 

Oznakujmy dawne ulice Marymontu. "Nic z nich nie zostało"

  2 kwietnia 2024

alt='Oznakujmy dawne ulice Marymontu. "Nic z nich nie zostało"'
Nieistniejąca kamienica o podwójnym adresie Barszczewska 19 - Morawska 4. Wraz z jej rozbiórką zniknął ostatni ślad po ulicy Morawskiej, której nazwa trafiła do Wawra, źródło: archiwum redakcji

- To nasza historia, która po prostu została zmieciona z powierzchni ziemi w latach 70. Dlatego chciałabym przywrócić oznakowanie dawnych ulic Marymontu. Oczywiście w taki sposób, aby nie wprowadzał w błąd kierowców i służb ratunkowych - mówi radna Joanna Tucholska, która wychowała się i mieszka całe życie na Marymoncie - Potoku.

REKLAMA

Jeszcze w końcu lat siedemdziesiątych Marymont poprzecinany był siecią wąskich, brukowanych kamieniem uliczek. Część zabudowy została zniszczona w czasie powstania warszawskiego, więc często całe połacie osiedla pokrywały łąki i zagajniki, a przez środek płynął historyczny strumień - Rudawka, która dziś jest skanalizowana i na powierzchnię wypływa dopiero w rejonie Podleśnej i Marii Kazimiery pod Lasem Bielańskim - pisaliśmy niedawno na naszych łamach.

- Po dawnym Marymoncie zostały tylko wspomnienia i trochę zdjęć. Świat Kupały, Ryskiej i Bydgoskiej przepadł dawno temu Świat Kupały, Ryskiej i Bydgoskiej przepadł dawno temu
Ten film to bezcenny dokument. W połowie lat siedemdziesiątych Aleksander Leszczyński i Andrzej Kowalewski sfilmowali ulice Marymontu. Były to ostatnie chwile sielskiej dzielnicy. Miejsce wąskich brukowanych uliczek, ogrodów, kamieniczek, gołębników, drewnianych dacz i warsztatów - niedługo później zajęło bezbarwne osiedle Potok. Niczym betonowy nagrobek przykryło swojski Marymont.
Chciałabym, aby upamiętnić dawne ulice naszego osiedla - mówi radna Joanna Tucholska.

Jak to zrobić?

Na pewno tak, aby nie wprowadzać w błąd służb miejskich czy mieszkańców. Przecież ulice Szlachecka czy Warszawska znajdują się w innych częściach stolicy. A razem z Morawską, Horyńską, Skrzelewską, Kołobrzeską, Leszczyńskiego, Bielicką, Bydgoską czy Grudziądzką znajdowały się przez dziesięciolecia tu, na Potoku - mówi Tucholska.

Ustawienie znaków Miejskiego Systemu Informacji nie wchodzi w grę. Tak samo jak imitacji przedwojennych, czy nawet PRL-owskich emaliowanych tabliczek. Nie zgodzi się na to Zarząd Dróg Miejskich, o czym przekonali się urzędnicy z Bemowa chcący w ten sposób oznakować historyczne nazwy na Boernerowie.

- Uważam, że może to być płaska, metalowa płyta z napisem "Tu była ulica Horyńska". Podobne płyty znajdują się na placu Defilad i przypominają o Złotej, Siennej, Wielkiej czy Chmielnej - argumentuje Joanna Tucholska. Innym rozwiązaniem jest poliwęglanowa płyta umieszczona na bloku. W ten sposób można opisać historię ulicy, a nawet zamieścić jej zdjęcie - podobne moduły od lat stosuje ZDM.

(wart)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA