REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Czy na Sadach Żoliborskich brakuje drzew owocowych? Zdania są podzielone

  29 marca 2024

alt='Czy na Sadach Żoliborskich brakuje drzew owocowych? Zdania są podzielone'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Z roku na rok ubywa drzew i krzewów owocowych w parku położonym pomiędzy ulicami Sady Żoliborskie, Braci Załuskich oraz blokami przy Tołwińskiego i ks. Popiełuszki, a jeśli nie odwróci się aktualnego trendu, to Sady Żoliborskie pozostaną już tylko z nazwy.

REKLAMA

- Jeśli nie podejmie się systematycznych działań dla zachowania owocowej formuły parku, za kilka lat Sady Żoliborskie będą sadami tylko z nazwy - przestrzega Maria Janiak, pomysłodawczyni projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Żoliborza na 2025 rok pod wiele wyjaśniającą nazwą "Sady Żoliborskie = drzewa owocowe". Obecnie projekt oceniają urzędnicy. Jeśli pozytywnie przejdzie weryfikację, to w czerwcu będzie można na niego głosować.

Ubywa drzew owocowych

Jak przypomina projektodawczyni, przez kilkadziesiąt lat trwał proces usuwania drzew owocowych w parku Sady Żoliborskie i zastępowania ich dużymi drzewami.

- Do 2021 roku nie posadzono w parku żadnych drzew sadowniczych, za to około 600 drzew ozdobnych, w większości dużych i inwazyjnych (dęby czerwone, klony jesionolistne, platany). Doprowadziło to do zatracenia owocowego charakteru parku. Obecnie drzewa sadownicze stanowią już tylko poniżej 30% drzewostanu parku Sady Żoliborskie. Zostało około 250 starych jabłoni, grusz i śliw. Większość jest w słabiej formie i powoli obumiera - wyjaśnia Janiak i jak dodaje: - Dzięki determinacji mieszkańców w latach 2022-23 po raz pierwszy posadzono w parku nowe drzewa owocowe. W sumie 53, w tym 40 jabłoni, grusz, śliw i czereśni ze środków z budżetu obywatelskiego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Budżet obywatelski na Sadach

- Jednak to za mało, aby odtworzyć owocową formułę Sadów i ich bioróżnorodność. Niezbędna jest systematyczna fachowa, rokroczna pielęgnacja drzew sadowniczych, a także zastępowanie zamarłych drzew nowymi drzewami sadowniczymi, pielęgnacja krzewów, odtworzenie darni i dodatkowe działania, w tym ochrona kasztanowców - wylicza autorka projektu wycenionego na 320 tys. zł.

Projekt jest kontynuacją działań podjętych w 2021 roku w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach tej kwoty autorka zaproponowała: przeprowadzenie fachowej pielęgnacji łącznie 300 drzew sadowniczych w parku, przesadzenie minimum 15 drzew ozdobnych silnie rosnących i wypierających drzewa sadownicze, wykonanie nasadzeń minimum 50 drzew sadowniczych, przeprowadzenie pielęgnacji starych krzewów na terenie parku oraz posadzenie co najmniej 50 nowych i - rzecz jasna - owocowych typu: np. porzeczka, agrest, dereń.

REKLAMA

Nie wszyscy są za

Gdyby w budżecie obywatelskim można było głosować przeciw, to byłby to pewnie jeden z tych projektów, który głosów na "nie" miałby z pewnością dużo. - Drzewa owocowe są piękne przez kilka dni wiosny, kiedy kwitną - mówi mieszkanka Sadów Żoliborskich. - A przez wiele miesięcy letnich i jesiennych, owoce spadają, nikt ich nie zbiera, gniją, śmierdzą. Lata mnóstwo os, pszczół i szerszeni. Nie popieram sadzenia nowych drzew owocowych na Sadach.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# muszka owocówka

29.03.2024 09:27

Nie brakuje. Sadzenie drzew owocowych w mieście mija się z celem

# Vio

29.03.2024 13:13

TEN PARK JEST BRZYDKI

# sassads

29.03.2024 15:28

#Vio napisał(a) 29.03.2024 13:13
TEN PARK JEST BRZYDKI
No bo twoja stara w nim regularnie przesiaduje

REKLAMA

# Doro Ta

30.03.2024 10:49

Bez sensu. Pełno much i meszek w gnijących owocach. JESTEM NA NIE

# 34554

30.03.2024 17:34

Ja zbieram. To bardzo dobry pomysł. Dodajmy że Sady zoliborskie to pozostałość ogrodu działkowego. Idea parków owocowych wywodzi się z naturalnych lasów owocowych wytrzewionych w Europie. Pozostały lasy gruszowe w Azji zresztą zagrożone. Puszcza kampinowska jeszcze po wojnie miala pozostałości naturalnych lasów owocowych jabłoni śliwy wiśni ulengałek .Z nich odtwarzano po zniszczeniach sady. Po co wydawać pieniądze na dotacjie na pszczoły w Warszawie i owady np. domki ? Gdy wystarczy sadzić drzewa owocowe. Warszawa to wyśmienite miejsce dla chodowli moreli i brzoskwin które lubią ciepło. Dodajmy ze mist kasztana mozna sadzić kasztan jadalny. Krzewy z owocami jadalnymi jak dzika róża, porzeczki agresty to też ozdobne krzewy. Sama morwa to wyśmienity owoc i leczniczy na cukrzyce. Ludzie z pudełko tylko lisci pacą ok5,6 złoty. Dlaczego nie można sobie zrobić cgerbaty z morwy z sądów zoliborskich za darmo.

# Circus Maximus

30.03.2024 19:03

#34554 napisał(a) 30.03.2024 17:34
Dlaczego nie można sobie zrobić cgerbaty z morwy z sądów zoliborskich za darmo.

Ponieważ nie jest za darmo. Miejskie usługi ogrodnicze są wielokrotnie droższe od kosztów pracy gospodarstwa sadowniczego.

REKLAMA

# Madbutcher

08.04.2024 13:06

Klasyczny przykład problemów pierwszego świata.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy