REKLAMA

Targówek

różne »

 

RSM Praga bez praw do gruntów pod blokami. Kto i po co sieje zamęt?

  27 kwietnia 2020

alt='RSM Praga bez praw do gruntów pod blokami. Kto i po co sieje zamęt?'
źródło: RSM Praga

Od ponad 20 lat RSM Praga walczy o prawo do nabycia użytkowania wieczystego gruntów, na których stoi aż 19 bloków na terenie Targówka. - Czy w tym czasie spółdzielnia miała prawo ustalać spółdzielcze prawa na gruntach, które nie należą do niej? - pyta jeden z czytelników.

REKLAMA

O sporze spółdzielni z miastem, który toczy się w Sądzie Okręgowym w Warszawie od ponad 8 lat, napisaliśmy przed tygodniem. Problem z uregulowaniem własności gruntów nie dotyczy tylko bloków przy Askenazego i Zamiejskiej, lecz wielu rejonów Warszawy. Zeszłotygodniowy artykuł wzbudził ogromne zainteresowanie spółdzielców, którzy stawiają kolejne pytania. RSM Praga kontra miasto. Spór dotyczy 25 tysięcy mieszkańców RSM Praga kontra miasto. Spór dotyczy 25 tysięcy mieszkańców
Od ponad ośmiu lat RSM Praga walczy w Sądzie Okręgowym w Warszawie o prawo do nabycia od miasta użytkowania wieczystego gruntów, na których stoi aż 19 bloków na terenie Targówka. Co jest przyczyną sporu?

- Brak "uregulowania stanu prawnego nieruchomości" oznacza, że spółdzielnia nie mogła na cudzej własności skutecznie ustanowić żadnego prawa. Ten grunt i budynki zostały przekazane w 1990 roku miastu i ono jest jego właścicielem. Dlaczego od tego czasu nie przekazano własności mieszkańcom, którzy w tych budynkach zamieszkują, tak samo, jak i inni w budynkach komunalnych? - dopytuje pan Adam.

Ktoś sieje zamęt?

Kilka miesięcy temu na klatkach schodowych bloków przy Askenazego i Zamiejskiej pojawiły się anonimowe ogłoszenia zachęcające lokatorów do zawierania umów najmu z miastem, sugerujące mieszkańcom, że ich spółdzielcze prawa nie istnieją.

- Czy w ten sposób ktoś chciał doprowadzić do pozbawienia mieszkańców przysługujących im tytułów prawnych do lokali? Na szczęście Urząd Miasta st. Warszawy jednoznacznie wskazuje, że o prawa do gruntu może starać się jedynie spółdzielnia, zaś miasto nie ma podstaw do zawierania umów najmu z mieszkańcami. RSM Praga jest zarządcą tych budynków, zaś spółdzielcze prawa do lokali są istniejące i ważne - twierdzi spółdzielnia.

W lutym br. mieszkańcy budynków znajdujących się na nieuregulowanych prawnie gruntach złożyli petycję do prezydenta miasta o niezwłoczne ustanowienie użytkowania wieczystego na rzecz RSM Praga. Podpisało się pod nią aż 8477 lokatorów (w tym 1843 osoby z bloków przy Askenazego i Zamiejskiej). W sumie petycję podpisało 90% mieszkańców RSM Praga z bloków znajdujących się na gruntach nieuregulowanych prawnie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

"Prawo nie działa wstecz"

RSM Praga przekonuje też, że - jak inne spółdzielnie mieszkaniowe w całym kraju - w budynkach wybudowanych na gruntach otrzymanych od państwa pod budownictwo mieszkaniowe mogła w tym czasie ustanawiać spółdzielcze prawa do lokali. Powołuje się na zapisy ustawy prawo spółdzielcze z 1961 roku.

- Przepisy prawa nie uzależniały powstania spółdzielczych praw do lokali od posiadania przez spółdzielnię tytułu prawa do gruntu - informuje nas RSM Praga. Ważność dokonanych przydziałów oraz skuteczność powstania spółdzielczych praw do lokali na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym wielokrotnie w latach 90. potwierdzał Sąd Najwyższy.

- Może to wydawać się dla niektórych niezrozumiałe, ale taka właśnie jest specyfika tzw. gruntów nieuregulowanych. Nie można bowiem oddzielić grubą kreską poprzedniej rzeczywistości prawnej od obecnej. Prawo nie działa wstecz i skoro wówczas spółdzielcze prawa do lokali powstawały legalnie, to nie można teraz tej legalności podważać. Ważność powstałych wówczas spółdzielczych praw do lokali potwierdził również Sejm RP w 2007 roku przy okazji "wielkiej nowelizacji" ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - wyjaśnia RSM "Praga".

(DB)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# AdamTenAdam

27.04.2020 22:00

Przeczytajcie odnośnie tej "ustawy co to ją Sejm RP w 2007 roku klepnął"
Zapomnieli napisać że Sądy to zakwestionowały skutecznie
Sąd Najwyższy w dniu 16 stycznia 2009 roku - sygn. akt III CZP 133/08 :
"Rozwiązanie to
( na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, położonego w budynku wybudowanym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego mu prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu )
jest sprzeczne z regułą, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być
ustanowione tylko w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni ( Art. 9 ust. 2 u.s.m.; poprzednio Art. 213 § 1 prawa spółdzielczego i Art. 135 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 roku o spółdzielniach i ich związkach ). A contrario : takie prawo nie może być ustanowione w budynku niestanowiącym własności lub współwłasności spółdzielni, konsekwentnie więc, nie może być również przekształcone w prawo rzeczowe ograniczone. Należy zatem uznać, że Art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zmianie niektórych innych ustaw narusza zasady przyzwoitej legislacji wywodzone przez Trybunał Konstytucyjny z Art. 2 Konstytucji R.P. (np. wyrok z 21 marca 2001 r. , K 24/00, OTK 2001, nr 3, poz. 51). Zastosowanie tego przepisu nie może zatem prowadzić do powstania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu".

# AdamTenAdam

28.04.2020 13:13

i jeszcze jedno Sądowe stwierdzenie
Sąd Najwyższy w dniu 21 lipca 2004 roku - sygn. akt V CK 676/03 :
"Przydział członkowi spółdzielni mieszkania w budynku, który w momencie dokonania przydziału
nie był własnością spółdzielni, jest nieważny. Nie można przyjmować, że sam fakt posiadania budynku przez spółdzielnię upoważniał ją do ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku będącym przedmiotem posiadania".
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni