REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Targówek

środowisko »

 

Rozbudowa spalarni długo nie ruszy. Utoniemy w śmieciach?

  9 kwietnia 2019

alt='Rozbudowa spalarni długo nie ruszy. Utoniemy w śmieciach?'
źródło: MPO

Bodaj najpilniejsza dla Warszawy inwestycja nie może wystartować. I nie wzbudza to wcale dużego zainteresowania - ani władz, ani mieszkańców.

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Rozbudowa spalarni śmieci przy Gwarków to inwestycja absolutnie priorytetowa, mająca wprowadzić gospodarkę odpadami w Warszawie w XXI wiek. Docelowo zakład ma przekształcać w energię elektryczną i cieplną ponad 305 tys. ton śmierci rocznie, zaspokajając zapotrzebowanie kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Parkingowa wojna na Orłowskiej. Brak rozumu czy złośliwość? Parkingowa wojna na Orłowskiej. Brak rozumu czy złośliwość? Dziki parking przy ul. Orłowskiej został ogrodzony słupkami i nie ma gdzie postawić auta. Pobliską Orańską zagrodzono tak, że stała się ślepą uliczką. - Nie ma tam wjazdu. To pierwszy w tej części Europy deptak, na którym są progi spowalniające - donosi jeden z naszych czytelników i dodaje, że w ten sposób mieszkańcy stracili kolejnych kilkanaście miejsc parkingowych. Dopóki rozbudowa nie ruszy, można mówić, że warszawski samorząd zmarnował kilkanaście ostatnich lat.

To jest katastrofa

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w środę 3 kwietnia sąd okręgowy ostatecznie położył kres szansom na podpisanie umowy w najbliższych tygodniach. O kontrakt starały się dwa europejskie konsorcja - francusko-niemieckie CNIM-PORR oraz włoskie Astaldi-TM.E.-Atzwanger - a także państwowa chińska firma Shanghai Electric Power Construction. Chińczycy chcieli budować najtaniej (za 1,04 mld zł), ale Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła ich z przetargu. Nie udało im się przekonać także sądu, do którego zaskarżyli decyzję.

- Firma przegrała, spalarni nie będzie - powiedział "Wyborczej" Kamil Dąbrowa, rzecznik warszawskiego ratusza. - Czekamy na uzasadnienie i raport. Dopiero wtedy będzie decyzja, co dalej.

Spalarnia przy Gwarków oczywiście jest i będzie, ale niepowodzenie przetargu na jej rozbudowę, który trwał aż 16 miesięcy, to prawdziwa katastrofa. Same prace mają potrwać trzy lata, więc zmodernizowany zakład ruszy w najlepszym wypadku dopiero w 2023 roku. Problemem będzie też znalezienie pieniędzy, bo Francuzi i Włosi oczekiwali za swoje usługi aż 1,7 mld zł a ceny raczej nie spadną.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dlaczego to ważne?

Zmodernizowana spalarnia ma być dopełnieniem miejskiego systemu gospodarki śmieciowej, opartego na segregacji u źródła, i służyć głównie do pozbywania się odpadów zmieszanych. Jak zapowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm.

W spalarni zaprojektowano m.in. zielone dachy, wspomagające retencję wód opadowych oraz przezroczyste elementy elewacji, poprawiające energooszczędność budynków i po zmroku dające efekt iluminacji. Wisienką na torcie ma być taras widokowy, znajdujący się 70 metrów nad ziemią.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

sporteum polkolonie 2sporteum polkolonie 0

Komentarze (3)

# Chris

09.04.2019 11:47

Warszawa x lat za murzynami. Ciekawe co powie mądraliński Olszewski co wszytko wie najlepiej. Trzeba brać dobry przykład z innych miast np Bydgoszczy. Ale po co najlepiej przywieść syf na Bielany i truć ludzi.

# Inwestor

10.04.2019 04:29

Inwestycje stoja wszędzie bo urzędnicy boja się śmiertelnie cokolwiek podpisac i wydac wieksza kase.Obecny rzad doskonale pokazal ,jak się niszczy ludzi ,wyciagajac sprawy nawet sprzed bardzo wielu lat i oskarzajac ludzi nawet pod absurdalnymi zarzutami,,oddalanymi potem przez sady ale co z tego ,gdy w międzyczasie oskarżeni maja zmarnowane zycie i zdrowie,traca posady i utrzymanie.Ludzie nie sa idiotami;codziennie ogladaja w telewizji i czytają w mediach o takich przypadkach.Gdy po bardzo wielu latach służby skarbowe stawiają zarzuty ,ze przetarg był za drogi albo wybrano zla firme,kierujac się aktualnymi przykładami i nie majac najmniejszego pojęcia,jakie były wtedy,przed wielu laty,warunki.

# Żenada

10.04.2019 10:19

#Inwestor napisał(a) 10.04.2019 04:29
Inwestycje stoja wszędzie bo urzędnicy boja się śmiertelnie cokolwiek podpisac i wydac wieksza kase.Obecny rzad doskonale pokazal ,jak się niszczy ludzi ,wyciagajac sprawy nawet sprzed bardzo wielu lat i oskarzajac ludzi nawet pod absurdalnymi zarzutami,,oddalanymi potem przez sady ale co z tego ,gdy w międzyczasie oskarżeni maja zmarnowane zycie i zdrowie,traca posady i utrzymanie.Ludzie nie sa idiotami;codziennie ogladaja w telewizji i czytają w mediach o takich przypadkach.Gdy po bardzo wielu latach służby skarbowe stawiają zarzuty ,ze przetarg był za drogi albo wybrano zla firme,kierujac się aktualnymi przykładami i nie majac najmniejszego pojęcia,jakie były wtedy,przed wielu laty,warunki.
Są tacy, co napiszą wszelką głupotę, byle wyrazić swoje antypatie polityczne. I zaśmiecają dyskusję.

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

cmp moje zdrowie 3cmp moje zdrowie 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

norblin 02 1norblin 02 2norblin 02 0

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

biedronka 050 2biedronka 050 0

REKLAMA

Tech Research Studies 2Tech Research Studies 0

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni