REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

komunikacja

 

Rower miejski na Bemowie od kwietnia

  27 lutego 2012

Rower miejski na Bemowie od kwietnia
Nextbike jest operatorem systemu we Wrocławiu.
foto: www.wroclaw.pl

100 rowerów już 1 kwietnia stanie w dziesięciu najbardziej uczęszczanych punktach Bemowa. Rozstrzygnięto przetarg na obsługę stacji rowerowych. Pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne.

REKLAMA

Dzięki bezobsługowym wypożyczalniom będzie można szybko przemieścić się z jednej części dzielnicy do drugiej i tam zostawić rower. Odległość między stacjami została tak rozplanowana, że na zwykłą przejażdżkę bez postojów wystarczy darmowe 20 minut.

- Szacowaliśmy, że ten czas wystarczy na przejechanie odcinka od jednej stacji do drugiej. Pierwsza godzina będzie kosztowała 2 zł, tyle samo każde kolejne pół godziny. Chcemy, żeby mieszkańcy oddawali rowery. Nie chcemy, żeby stały cały dzień pod ich pracą. Zorganizowaliśmy to tak, aby była ciągła rotacja. Nim jednak wypożyczymy rower, trzeba będzie założyć konto przez internet, ale o tym będziemy szerzej mówić bliżej otwarcia wypożyczalni - zapowiada wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak.

Przetarg na wypożyczanie rowerów wygrała firma Nextbike, znana z wypożyczalni we Wrocławiu. Z podobną działalnością firma startuje tego samego dnia w Poznaniu. Nextbike z powodzeniem i od wielu lat działa na rynku niemieckim.

Ile to kosztuje?

Roczny koszt utrzymania wypożyczalni to wydatek rzędu 280 tys. zł. Bemowo podpisało umowę na trzy lata. Dzielnicy nie interesuje jednak zakup rowerów, ani dbanie o stan techniczny, gdyż to obowiązek operatora.

280 tys. zł rocznie ma dzielnicę kosztować utrzymanie wypożyczalni.
- On zapewnia rowery i dba, żeby stale było 100 sprawnych sztuk, niezależnie od tego czy rower się zepsuje, czy ktoś go ukradnie. W umowie mamy zagwarantowaną również możliwość reklamy na rowerach, co obniżyło cenę. Współpraca z firmą Nextbike będzie kosztowała nas mniej, niż gdybyśmy sami musieli zorganizować taką wypożyczalnię - zapewnia wiceburmistrz.

Choć wypożyczalnia jeszcze nie ruszyła, dzielnica już prowadzi wstępne rozmowy dotyczące rozwoju sieci. - We Wrocławiu wygląda to tak, że do sieci dołączyły się sklepy i prywatne podmioty, więc w szybkim tempie wypożyczalnia rozrosła się z 10 do 14 stacji. U nas też to jest możliwe, mamy już wstępne deklaracje prywatnych podmiotów, a nawet sponsorów - mówi Zygrzak.

Na podobne inwestycje dzielnica chce namówić władze Babic i Ożarowa. Do Babic prowadzi ścieżka rowerowa, którą można wykorzystać na turystyczne wycieczki. Na razie jednak na konkrety jest zbyt wcześnie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Gdzie będą stojaki z rowerami?

Na razie pewne jest osiem lokalizacji: ratusz Bemowo, plac miejski przy ul. Radiowej, pętla Stare Bemowo, placyk przy ul. Rozłogi 10, okolice: pętli Osiedle Górczewska, pętli Nowe Bemowo i ciepłowni Wola oraz Fortu Bema. - Co do dwóch ostatnich miejsc trwają negocjacje z właścicielami gruntów - tłumaczy Michał Łukasik, rzecznik bemowskiego ratusza.

Bemowo sobie, Warszawa sobie

Stołeczni radni wprowadzili właśnie zmiany do statutu Zarządu Transportu Miejskiego, dzięki którym będzie możliwa organizacja wypożyczalni jednośladów. Stojaki z rowerami pojawią się przy stacjach metra, w ważnych punktach komunikacyjnych i w pobliżu uczelni. Łącznie do dyspozycji mieszkańców zostanie oddanych 2 tys. rowerów w 120 punktach. Pierwsze wypożyczalnie mają ruszyć jeszcze przed wakacjami, ale Bemowa na razie w planach nie ma. - Dowiedzieliśmy się, że przez najbliższe pięć lat miejska wypożyczalnia u nas nie powstanie, dlatego zaczęliśmy działać. Mamy jednak w umowie z Nextbike zagwarantowane, że jeśli miasto ruszy z wypożyczalnią, to nasz system będzie można z nią połączyć - mówi wiceburmistrz.

W miejskiej sieci, podobnie jak na Bemowie, pierwsze 20 minut będzie bezpłatne. Za pierwsze 40 minut trzeba będzie zapłacić 1 zł, za drugą godzinę 3 zł, a za trzecią już 5 zł. Każda następna to wydatek rzędu 7 zł.

Ewelina Kurzak

 

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA