REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

Rondo Dmowskiego zniknie z mapy Warszawy? Rada miasta podzielona

  18 listopada 2021

Rondo Dmowskiego zniknie z mapy Warszawy? Rada miasta podzielona
Tak rondo Dmowskiego wyglądało przed trwającą przebudową okolicy. W Al. Jerozolimskich i na Marszałkowskiej powstają właśnie przejścia dla pieszych. Żródło: ZDM

Zaledwie kilka głosów zdecydowało, że jeden z ojców niepodległej Polski wciąż może być pozbawiony ronda w ścisłym centrum stolicy.

REKLAMA

Propozycja zmiany nazwy ronda, któremu patronuje jeden z twórców II Rzeczypospolitej, podzieliła warszawskich radnych obradujących online w czwartek 18 listopada. Stosunkiem głosów 26:22 zdecydowano, że petycja o zmianie nazwy na "rondo Praw Kobiet" zostanie rozpatrzona. Aż jedenaście osób wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Rondo Dmowskiego niepewne

Roman Dmowski (1864-1939) jest od 1995 roku patronem ronda na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Al.

Jerozolimskich, uznawanego przez wielu warszawiaków za centralny punkt miasta. Autor "Myśli nowoczesnego Polaka" doczekał się upamiętnienia w przestrzeni stolicy dopiero 67 lat po śmierci. Wcześniej jego upamiętnieniu sprzeciwiali się komuniści. Nawet odsłonięcie pomnika na pl. Na Rozdrożu wywołało protesty środowisk lewicowych, przypisujące Dmowskiemu antysemityzm rodem z czasów po jego śmierci.

18 listopada warszawscy radni zajęli się petycją o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Radni z komisji nazewnictwa sugerowali jej odrzucenie, nie widząc powodu do wymazywania jednego z ojców niepodległości z mapy Warszawy i przypominając, że rondo ma zostać zlikwidowane w latach 2024-2027. Podczas planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowej przebudowy tunelu obok stacji metra Centrum powstanie klasyczne skrzyżowanie Al. Jerozolimskich z Marszałkowską.

REKLAMA

Radni podzieleni

Podczas głosowania całej Rady Warszawy niespodziewanie okazało się, że zabrakło większości do odrzucenia petycji. Aż jedenaście osób wstrzymało się do głosu, a 26 postanowiło, że propozycja zmiany nazwy powinna być przynajmniej rozpatrzona. Za przedłużeniem dyskusji o nazwie ronda głosowali m.in. przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (KO) oraz liderzy klubu Koalicji Obywatelskiej: Jarosław Szostakowski, Anna Auksel-Sekutowicz, Ewa Janczar i Tomasz Sybilski.

Za odrzuceniem petycji o zmianę nazwy głosowali m.in. liderzy klubu Prawa i Sprawiedliwości: radni Cezary Jurkiewicz, Alicja Żebrowska, Dariusz Figura i Błażej Poboży.

REKLAMA

Co z rondem Dmowskiego?

Wyniki głosowania oznaczają, że propozycja zmiany nazwy na rondo Praw Kobiet pozostaje na stole. Jeśli zostanie docelowo odrzucona, rondo Dmowskiego zniknie z mapy Warszawy podczas wspomnianej przebudowy tunelu kolejowego, najwcześniej za sześć lat.

Nazwisko jednego z twórców II RP można byłoby przenieść na pobliskie skrzyżowanie Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej, gdzie powstaje właśnie nowy miejski plac. Na razie warszawski ratusz nazywa go "placem pięciu rogów" i chciałby, żeby miejscy radni nadali taką nazwę oficjalnie. W maju radni dzielnicy Śródmieście zaproponowali nazwanie placu imieniem aktorki Poli Negri (1897-1987), ale mają w tej sprawie tylko głos doradczy.

(dg)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (12)

# Yaton

18.11.2021 20:37

Wcześniej jego upamiętnieniu sprzeciwiali się komuniści.
A teraz niby kto?

# W-wa

18.11.2021 22:16

Na Sokratesa będą dwa nowe ronda ta dajcie swoją propozycję

# Matt0

19.11.2021 09:49

#Yaton napisał(a) 18.11.2021 20:37
Wcześniej jego upamiętnieniu sprzeciwiali się komuniści.
A teraz niby kto?
Nikt. Nazwa jest zmieniana bo prawa kobiet i ogólnie obywateli są zagrożone więc to jest po prostu ważniejsze. Dmowski jest upamiętniony w wielu innych miejscach.

REKLAMA

# Bemowo za Dmowskim

19.11.2021 09:55

#Matt0 napisał(a) 19.11.2021 09:49
Nazwa jest zmieniana bo prawa kobiet i ogólnie obywateli są zagrożone

I dlatego wyrzuca się Dmowskiego, który jest wzorem walki o prawo człowieka do niepodległego państwa. Jesteście śmieszni.

# bartek7844

19.11.2021 10:14

w tym mieście głupota goni głupotę, nie macie na co tracić czasu?
rondo praw kobiet? a gdzie rondo innych praw?

# Marek_W

19.11.2021 10:40

Wstyd dla Rady Miasta...ruskie onuce chcą likwidacji upamiętnienia jednego z ojców polskiej niepodległości....warto zapamiętać te nazwiska i ugrupowania polityczne które za tym głosują...powtórzę za autorem Dziadów "Wszak to już mija wiek, jak z Moskwy w Polskę nasyłają samych łajdaków stek"
i żeby było jasne...nie jestem przeciwnikiem uhonorowania kobiet ale nie koniecznie w tym miejscu

REKLAMA

# Men

19.11.2021 11:42

Jakich praw kobiet! Chyba wiecznego uprzywilejowania kosztem mężczyzn!

# Xyz

19.11.2021 13:36

#Matt0 napisał(a) 19.11.2021 09:49
Nikt.
Tu trafiłeś w punkt. Bo trzeba być zerem, żeby mieć taki pomysł lub go popierać.

# wap

19.11.2021 14:05

Można Dmowskiego lubić lub nie , ale nie da się zanegować jego roli w uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Natomiast prawa kobiet, mężczyzn, łysych, rudych czy normalnych chyba nie są czymś co wymagałoby upamiętniania na rondzie

REKLAMA

# Madbutcher

19.11.2021 14:05

Rondo Praw Kobiet? PRZECIEŻ TO CZYSTY SEKSIZM!!!
Jeżeli już, to Rondo Praw Kobiet i Mężczyzn. Chociaż mamy aktualnie 56 płci (dane na 19.11.2021) i ktoś mógłby się poczuć urażony, więc może po prostu Rondo Praw Ludzi. Albo, żeby zadowolić europosłankę Sylwię Spurek (znaną też jako Dzbanini), Rondo Praw Ludzi i Zwierząt.

# Precz z czerwoną zarazą

21.11.2021 12:31

W Radzie Warszawy mocno cuchnie ruskimi onucami. A potem takie są efekty.

# dddd

03.12.2021 18:26

Za dużo tych wszystkich radnych w Warszawie i pewnie muszą się wykazać?. Dmowski nie był zapewne człowiekiem bez skazy. Ale czy wielu ludzi w naszej historii wcześniej czy obecnie gloryfikowanych, nie jest w takiej samej sytuacji?. Ale ma niewątpliwe zasługi dla Polski. I należy to szanować. Piłsudski miał dużo "gorsz" życiorys, a jest wychwalany na wszystkie możliwe sposoby. Historia nigdy nie jest czarno - biała. I zapewne nigdy nie będzie.
Może należy ulicom nadawać nazwy nie osobowe tylko neutralne?.
Zmiana nie ma tym bardziej sensu, jeżeli rondo ma niedługo zniknąć. Raczej radni powinni się zastanowić nad miejscem, w którym będzie można upamiętnić postać Romana Dmowskiego?. Rondo Praw Kobiet to, moim zdaniem niepotrzebna nazwa. Za jakiś czas ktoś wpadnie na pomysł np. Ronda Praw Mężczyzn, Ronda Niepełnosprawnych etc. Rzecz nie w symbolicznym upamiętnianiu takich grup społecznych, tyko wspomaganiu .
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA