Aktywistka Justyna Glusman traci stanowisko. Miała władzę jak wiceprezydent miasta
18 listopada 2021
Jedna z najbardziej zadziwiających karier w historii warszawskiego samorządu dobiegła końca. Prezydent Rafał Trzaskowski wyrzucił dyrektorkę-koordynatorkę d/s zrównoważonego rozwoju i zieleni, która w 2018 roku była jego kontrkandydatką w wyborach.
Samorządowa kariery Justyny Glusman to jeden z najbardziej niezrozumiałych epizodów w najnowszej historii warszawskiego ratusza. W wyborach samorządowych w 2018 roku aktywistka z Ochoty kandydowała na prezydenta Warszawy z ramienia koalicji Miasto Jest Nasze - Ruchy Miejskie, zdobywając zaledwie 2,3% głosów. Miesiąc później zwycięzca wyborów Rafał Trzaskowski zatrudnił ją w ratuszu, tworząc specjalnie dla niej stanowisko dyrektorki-koordynatorki.
Plaża Romantyczna bez placu zabaw. Zarząd Zieleni: "Wystarczy uruchomić wyobraźnię"
Do listy zastrzeżeń mieszkańców do plaży w Wawrze trzeba dopisać brak placu zabaw dla dzieci. Odpowiedź urzędników jest kuriozalna.
Koniec zadziwiającej kariery
Glusman objęła stanowisko w urzędzie miasta bez konieczności startowania w konkursie i przetrwała na nim aż trzy lata. Jako dyrektorka-koordynatora d/s zrównoważonego rozwoju i zieleni nadzorowała Zarząd Zieleni, Biuro Ochrony Środowiska oraz Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Miała władzę porównywalną z wiceprezydentami i była twarzą wielu drogich inwestycji prowadzonych przez samorząd, takich jak rozpoczynająca się przebudowa Pola Mokotowskiego za 40 mln zł.
Jak nieoficjalnie podaje "Gazeta Wyborcza", Glusman była w ratuszu krytykowana za fatalne tempo pracy. Choć dysponowała ogromnymi pieniędzmi, była w stanie realizować tylko kilkanaście procent budżetu. Duże kontrowersje budziło też postępowanie Zarządu Zieleni, który zbudował na Białołęce nadwiślański skwer bez wymaganych pozwoleń, a ostatnio wdał się w konflikt z kajakarzami Spójni trenującymi na Kanale Żerańskim.
Kim jest Justyna Glusman?
Justyna Glusman pochodzi z Warszawy, jest absolwentką stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej oraz London School of Economics, gdzie obroniła doktorat na temat akcesji Polski do Unii Europejskiej. Była m.in. doradcą Związku Miast Polskich i felietonistką "Gazety Wyborczej".
Od 2008 działa w stowarzyszeniu Ochocianie, z ramienia którego kierowała pracami komisji dialogu społecznego d/s środowiska przyrodniczego przy Biurze Ochrony Środowiska.
(dg)
.