REKLAMA

Legionowo

samorząd »

 

Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego?

  30 czerwca 2023

alt='Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego?'
DB

Walka o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego nabiera rumieńców. "Mleko się rozlało" a bardziej złość mieszkańców tuż po tym, jak władze miasta chciały urządzić punkt składowania i przeładowywania śmieci w sąsiedztwie osiedla Młodych. Prezydent mówi o "zadymie politycznej", a inicjatorzy referendum wytykają prezydentowi jego grzechy.

REKLAMA

Ostatnio sprawę organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta, który nieprzerwanie rządzi miastem od 21 lat, dość niespodziewanie podgrzały Dni Legionowa. Na festynie zbierane były bowiem podpisy mieszkańców za zorganizowaniem referendum. Dość szybko sprawę w mediach społecznościowych skomentował prezydent, który nie krył swojego zniesmaczenia. Jak wyglądają zakupy na e-raty? Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.

Prezydent Legionowa mówi o awanturze politycznej

- Rozumiem liczne głosy niezadowolenia, że święto miasta zostało wykorzystane przez partie polityczne do promowania awantury politycznej, jaką jest referendum na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi (koszt z budżetu miasta - około 200 tys. zł). Zgadzam się z Wami, że macie dość polityki i przychodzicie na dni miasta świętować, a nie być nagabywani przez politycznych działaczy. Swoją drogą dziwna to koalicja zbierających - PiS i Polska 2050. Czyżby zapowiedź powyborczej współpracy w skali kraju? - komentuje Roman Smogorzewski. Jego wypowiedź spotkała się z szybką odpowiedzią.

- My, inicjatorzy referendum, nie należymy do żadnej partii politycznej. Jesteśmy tylko i wyłącznie zwykłymi mieszkańcami Legionowa - wyjaśnił Krzysztof Skakluk.

- Jako pełnomocniczka inicjatorów referendum muszę sprostować, że stowarzyszenie Polska 2050 nie zbierało podpisów pod referendum. Chociaż powinno, jeżeli chce zrobić coś pozytywnego dla lokalnej społeczności, do czego zachęcamy również inne organizacje. Narzucanie przez prezydenta społecznej inicjatywie politycznej narracji, to próba manipulacji opinią publiczną - odpowiedziała Romanowi Smogorzewskiemu Ada Dębska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Prezydent wydaje gazety

Prezydent od wielu lat wpływa na opinię publiczną w Legionowie. Nadzoruje spółkę KZB Legionowo, której miasto jest jedynym właścicielem. Miejska spółka wydaje propagandowy tygodnik "Miejscowa na weekend". Kilkunastotysięczny nakład bezpłatnie (za pieniądze podatników) rozdawany jest mieszkańcom.

Na łamach "Miejscowej na weekend" legionowski obóz władzy głosi propagandę sukcesu, czytelnik nie znajdzie w niej słowa krytyki pod adresem prezydenta. Mało tego, gazeta wiele razy była wykorzystywana do walki nie tylko z opozycyjnymi radnymi, ale też stowarzyszeniami czy lokalnymi mediami, które patrzą władzy na ręce i nie boją się otwarcie jej krytykować.

- To sytuacja kopiuj-wklej, tylko w mikroskali, jaka ma teraz miejsce w TVP. "Miejscowa" jest narzędziem w rękach rządzących miastem - wyjaśnia nam jeden z mieszkańców dobrze zorientowany w realiach legionowskiego samorządu. Oprócz wspomnianego tygodnika prezydent promuje się w wydawanej przez ratusz gazecie "Puls Miasta" (legionowski samorząd wydaje zatem dwie gazety, to ewenement w skali kraju) oraz co jakiś czas na olbrzymich bilboardach. Wszystko na koszt podatnika.

REKLAMA

Roman Smogorzewski i... ludzie podlegli

Inicjatorzy referendum opisują niezdrowy układ, który od lat trawi legionowski samorząd. "Przez ponad dwie dekady swojej prezydentury Roman Smogorzewski stworzył wokół siebie swoisty układ ludzi władzy, który wzajemnie się wspiera. Radni są zatrudnieni w miejskich spółkach, podległych ratuszowi instytucjach, placówkach oświatowych, urzędach, a są też tacy, którzy korzystają z mienia gminnego w swojej działalności gospodarczej. W ten sposób są uzależnieni od woli prezydenta, dlatego rządząca większość w radzie miasta zawsze głosuje tak, jak on tego oczekuje. Rada miasta przestała pełnić funkcję kontrolną nad jego działalnością. To upadek legionowskiego samorządu" - czytamy.

REKLAMA

Dogęszczanie zabudowy

Zarzuca się prezydentowi, że pozwala na dogęszczanie zabudowy miasta (oficjalnie w dość niewielkim Legionowie żyje około 55 tys. mieszkańców, nieoficjalnie - 70 tys.). Wpływa to niekorzystnie na komfort życia mieszkańców. Ulice są coraz bardziej zakorkowane, a brak miejsc parkingowych stał się zmorą dla każdego.

Olbrzymi majątek prezydenta Legionowa

Inicjatorzy referendum wytykają prezydentowi, że zamiast skupiać się na problemach miasta, koncentruje się na pomnażaniu swojego majątku, na dodatek ze źródeł, które nie stanowią jego prezydenckiej pensji. Twierdzą, że nadużywa władzy przy handlu nieruchomościami. Nie jest żadną tajemnicą, że Smogorzewski wzbogacił się na kupowaniu w całej okolicy nieruchomości po bardzo okazyjnych cenach na licytacjach komorniczych. "Portal Samorządowy" umieścił go na pierwszym miejscu wśród samorządowców z całej Polski w kategorii "zarobki z innych źródeł". W 2021 roku kwota ta wyniosła 274 tys. zł. Głównie z dzierżawy swoich nieruchomości. Dla porównania prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarobił dodatkowo w tym czasie 60 tys. zł, jako wynagrodzenie za wykłady na jednej z uczelni.

"Powszechną wiedzą jest fakt posiadania przez prezydenta atrakcyjnego lokalu użytkowego w centrum miasta, wynajmowanego przez duży bank. Okoliczności nabycia tego lokalu były opisywane w lokalnej prasie. Budziły oburzenie opinii publicznej. Tak samo jak udział w licytacjach komorniczych" - czytamy.

Prezydent posiada 130-metrowy dom na działce 2,7 tys. m2 pod Legionowem, którego wartość w oświadczeniu majątkowym oszacował na 1 mln zł a oraz osiem innych działek (w tym jedna z domem) i duży lokal usługowy w centrum Legionowa. Wedle oświadczenia majątkowego Smogorzewski zarobił w ubiegłym roku łącznie ponad 610 tys. złotych.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (16)

# ABC

30.06.2023 18:00

Na Białołęce po 5 latach kadencji widać duże zmęczenie w zarządzie, więc w Legionowie jest 4 razy większe. Tak długie sprawowanie wladzy jest zwyczajnie niehigieniczne

# Dziadek parkingowy

30.06.2023 19:53

"brak miejsc parkingowych stał się zmorą dla każdego". Rozsądny człowiek stosuje zasadę "Nie stać mnie na miejsce parkingowe, więc nie kupuję samochodu, chociaż stać mnie na niego".

# Rozsądny człowiek

01.07.2023 22:07

#Dziadek parkingowy napisał(a) 30.06.2023 19:53
Rozsądny człowiek stosuje zasadę "Nie stać mnie na miejsce parkingowe, więc nie kupuję samochodu, chociaż stać mnie na niego".

Jeszcze trzeba mieć gdzie wykupić to miejsce parkingowe. W Legionowie blok na bloku stoi i blokiem pogania, więc niby gdzie te miejsce mógłbym wykupić? Może na targowisku miejskim lub w parkingu podziemnym urzędu miasta?
Ktoś tu dobrze wspomniał "dla zwykłej higieny" władza powinna być zmieniana max po dwóch kadencjach. Dobrze PiS zrobił wprowadzając prawo o dwukadencyjności włodarzy samorządowych. W końcu skończą się "dożywotnie" ciepłe posadki. Szkoda, że prawo nie może działać wstecz, wówczas takiego Smogorzewskiego już by na stołku nie było od 5 lat.

REKLAMA

# Rozsądny człowiek2

01.07.2023 22:15

#Rozsądny człowiek napisał(a) 01.07.2023 22:07
Dobrze PiS zrobił wprowadzając prawo o dwukadencyjności włodarzy samorządowych. W końcu skończą się "dożywotnie" ciepłe posadki. Szkoda, że prawo nie może działać wstecz, wówczas takiego Smogorzewskiego już by na stołku nie było od 5 lat.

A tak to pomęczymy się jeszcze z Romanem przez kolejne 5 lat. Niestety dla tego miasta, stety dla "towarzystwa wzajemnej adoracji" jaśnie Nam panującego:-/ Fajnie, że to już jego ostatnia kadencja będzie. Chyba, że PO wygra wybory i umożliwi swoim kolesiom dożywotnie kadencje.

# Wredny Kocur

03.07.2023 09:47

Sam się tyle kadencji nie wybierał - najwidoczniej głosującym pasuje.

# Dziadek parkingowy

03.07.2023 13:30

#Rozsądny człowiek napisał(a) 01.07.2023 22:07
Jeszcze trzeba mieć gdzie wykupić to miejsce parkingowe.
Czyli jak kupisz sobie samolot albo helikopter, to możesz domagać się aby miasto wybudowało Ci miejsce postojowe dla niego? Jak kupisz sobie konia, to będziesz domagać się, aby miasto wybudowało Ci stajnię na najbliższym skwerze? Jak kupisz sobie dużą szafę, to będziesz się domagać aby miasto dobudowało Ci dodatkowy pokój do mieszkania?
Nie? To dlaczego kupujesz samochód nie mając miejsca postojowego dla niego? Przecież posiadanie samochodu nie jest przymusowe.

REKLAMA

# trzy grosze

03.07.2023 13:35

#Dziadek parkingowy napisał(a) 03.07.2023 13:30
Czyli jak kupisz sobie samolot albo helikopter, to możesz domagać się aby miasto wybudowało Ci miejsce postojowe dla niego? Jak kupisz sobie konia, to będziesz domagać się, aby miasto wybudowało Ci stajnię na najbliższym skwerze? Jak kupisz sobie dużą szafę, to będziesz się domagać aby miasto dobudowało Ci dodatkowy pokój do mieszkania?

A dlaczego jak kupujesz mieszkanie to domagasz się, żeby na działce obok był Twój teren zielony, plac zabaw, ławeczki, hamaki etc.?

# Wredny Kocur

03.07.2023 14:06

Ja odpowiem - bo to co wymieniłeś służy WSZYSTKIM mieszkańcom i nie jest zakupionym na własny użytek towarem skądinąd luksusowym.

# anty Wredny Kocur

03.07.2023 20:59

Wredny Kocur nie masz pojęcia o życiu. Nazywasz samochód "dobrem luksusowym" - dobre! To ja nazwę rower lub posiadanie psa "dobrem luksusowym". Skoro odmawiasz kierowcom parkingów (de facto w tkance miejskiej!), to ja odmawiam psiarzom skwerów bo zasrywają trawniki i chodniki (i z całą pewnością czyjś pies nie służy - jak to nazwałeś WSZYSTKIM), a rowerzystom odmawiam budowy ścieżek rowerowych (czyjś rower to nie jest dobro 'WSZYSTKICH). Generalnie w piłkę nożną nie gram więc po co mi stadion, nie gram też w piłkę ręczną i siatkówkę więc po co mi hale sportowe (nie służą WSZYSTKIM). Generalnie posiadanie mieszkania też można nazwać "dobrem luksosowym" więc... wypad z miasta bo jest... tłoczno? Poza tym twoje mieszkanie nie służy WSZYSTKIM, tylko tobie. I tak można wymieniać bez końca... Pokrętna jest twoja logika, więc jeszcze raz - samochód to nie jest "dobro luksusowe".

REKLAMA

# trzy grosze

04.07.2023 10:53

#Wredny Kocur napisał(a) 03.07.2023 14:06
Ja odpowiem - bo to co wymieniłeś służy WSZYSTKIM mieszkańcom i nie jest zakupionym na własny użytek towarem skądinąd luksusowym.

Wszystkim, to służyłoby sprzedanie takiej działki deweloperowi, bo wtedy pieniądze można wydać na coś, co służy zdecydowanej większości, czyli np. nową szkołę, przedszkole, ulicę. Pusta działka służy najczęściej wyłącznie jej nielicznym sąsiadom

# Wredny Kocur

05.07.2023 13:10

Działka, na której jest skwer, ławki, fontanna, siłownia, plac zabaw, to nie jest działka pusta! Ogrody Krasińskich, Kampinos czy puszcza białowieska jest niby też pustą działką? Wwalenie kloca z klitkami pod air bnb, jak na Chmielnej właśnie robią, obrzydza okolicę, obniża wartość przyległych nieruchomości, czyni miasto wrogie jego mieszkańcom, psuje tkankę miejską i społeczną. Jeśli do działki przylegają bloki PRLowskie, to nie są to sąsiedzi nieliczni, a nawet gdyby byli, to wspólna przestrzeń, służąca zacieśnianiu więzi społecznych i rekreacji im się nie należy? Po pracy zaczepię mieszkających obok stawów brustmana ludzi, że im się one nie należą, bo ich życie ma sie skupiać na trasie dom - praca, a dzieci mają na telefonach siedzieć. Ciekawe czy się zgodzą z moją argumentacją, że przecież dało by się tam wcisnąć blok - najlepiej 10 metrów od ich okien? Nawet za głębokiej komuny projektańci osiedli rozumieli konieczność istnienia wspólnej, ogólnodostępnej przestrzeni wypoczynkowej - idea która obecnym ultra-liberałom umyka całkowicie i których uznaję w tym względzie za gorszych szkodników, niż zielonych świrów.

# Bazy(L)

05.07.2023 14:26

#wredny kocur. Ty to pod kazdym postem komentujesz i tym np. dotyczącym Bemowa czy Legionowa. Taki omnibus z ciebie istny "człowiek renesansu"?

# cały naród

05.07.2023 14:43

#Wredny Kocur napisał(a) 05.07.2023 13:10
Nawet za głębokiej komuny projektańci osiedli rozumieli konieczność istnienia wspólnej, ogólnodostępnej przestrzeni wypoczynkowej -

Za komuny można było projektować z rozmachem, bo ziemia, na której budowano osiedla była kradziona

# WSI24

06.07.2023 20:13

Facet który kupuje od(kumpla) komornika dom(Skierdy) żeby samotna matka z dzieckiem była wyrzucona na ulicę nie zasługuje żeby pełnić funkcje prezydenta !PS Dziki(w liczbie 6 dorosłych i 25 warlachów) grasują od 2 msc. między ul Parkową a Kujawską koło przedszkola nr2 a "prezydent" grupy po-wskich popłuczyn odsyła mieszkańców do starostwa bo "un" nic nie może bo w tym czasie kupuje następne domyi działki ! To jest "prezydent" własnych interesów i towarzyszy z "po" wstyd że operator kamery video dbający tylko o kasę i własne interesy jest prezydentem Legionowa

# WSI24

06.07.2023 20:24

Odwołać zawodowego operatora kamery video niech wraca filmować wesela i inne imprezy okolicznościowe! PS Proszę o info. gdzie można się podpisać za odwołaniem typa co już chyba wszystko wykupił w Legionowie co można było kupić pod "stołem"!

# Dariusz Nowak

18.07.2023 20:40

Prezydent który z premedytacją niszczy miasto nie zasługuje na szacunek i stanowisko. Sprawa tak zwanej przeładowni która realnie miała się okazać wysypiskiem śmieci przelała czarę goryczy
Mieszkańcy mają dość kłamstw, betonownia całego miasta, wciskania pomiędzy domy jednorodzinne całych osiedli szeregowców, wycinania drzew która jest przeszkodą w "rozwoju" Legionowa i niejasnych interesów
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024