REKLAMA

Żoliborz

samorząd

 

Kończy się rok Aliny Janowskiej na Żoliborzu. Co miała wspólnego z naszą dzielnicą?

  10 listopada 2023

Kończy się rok Aliny Janowskiej na Żoliborzu. Co miała wspólnego z naszą dzielnicą?
źródło: Dzielnica Żoliborz

Zapewne niewielu mieszkańców wie, że trwający rok 2023 na warszawskim Żoliborzu jest obchodzony jako rok legendarnej aktorki Aliny Janowskiej. Jakie związki artystka miała z naszą dzielnicą?

REKLAMA

O tym, że rok 2023 będzie rokiem Aliny Janowskiej, zadecydowali jednogłośnie radni dzielnicy Żoliborz jeszcze w ubiegłym roku. Artystka była bowiem pierwszą przewodniczącą Rady Dzielnicy-Gminy Warszawa-Żoliborz w latach 1990-1994, zaś w tym roku obchodziłaby swoje setne urodziny.

Alina Janowska związana z Żoliborzem

Alina Janowska z Żoliborzem związana była przez wiele lat. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
W latach 1966-1980 należała do zespołu Teatru Komedia, a w 1975 roku zamieszkała z mężem Wojciechem Zabłockim w zaprojektowanej przez niego willi przy ul. Kaniowskiej. W 1990 roku z sukcesem kandydowała w wyborach samorządowych z listy Żoliborskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Na jednej z pierwszych sesji została wybrana przewodniczącą Rady Dzielnicy-Gminy Warszawa-Żoliborz. Wówczas dzielnica obejmowała także teren dzisiejszych Bielan. Była bardzo zaangażowanym samorządowcem i lokalnym społecznikiem. Brała aktywny udział w pracach gminy.

Zapraszamy na zakupy

Sala konferencyjna im. Aliny Janowskiej

Artystka była inicjatorką i założycielką Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Gniazdo", zajmującym się opieką nad dziećmi i młodzieżą oraz wspieraniem rodzin w codziennym funkcjonowaniu. Zainicjowała również powołanie "Małej filharmonii" - żoliborskiej orkiestry, która przez wiele lat działała przy Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego przy ul. Krasińskiego. W 2018 roku doceniając zasługi radnej dla mieszkańców i lokalnej społeczności imieniem Aliny Janowskiej nazwana została główna sala konferencyjna w żoliborskim ratuszu przy ul. Słowackiego 6/8. W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przed wejściem do pomieszczenia wzięła udział rodzina artystki.

Zasłużona dla Warszawy

Publiczność pamięta ją jako aktorkę wszechstronną: teatralną, filmową i serialową. Zadebiutowała epizodem ulicznym w "Zakazanych piosenkach" w 1946 roku. Występowała w Teatrze Narodowym, należała do zespołu Teatru Syrena oraz wspomnianego już Teatru Komedia, a jako reżyserka i choreografka współpracowała z Teatrem Buffo. Jednak największą rozpoznawalność przyniosła jej rola w serialu "Wojna domowa". Kreowała postacie wyraziste i obdarzone charakterystycznym poczuciem humoru. Natomiast kombatanci powstania warszawskiego pamiętają, że w godzinie próby zgłosiła się do "Kilińskiego" 1 sierpnia 1944 roku i pod pseudonimem "Alina" do końca pełniła przydzieloną jej służbę. Była odważna i odpowiedzialna. Mówili o niej Setka, bo wszystko robiła na sto procent.

(db)

.
 

Komentarze (2)

# fafafdds

13.11.2023 13:31

W ostatnich latach życia miała wspólnego głównie to, że łaziła po parku Fosa i Stoki Cytadeli i szeryfowała. Strach było usiąść z piwem :>

# Słodowiec

13.11.2023 14:04

"Zawdzięczamy" jej też likwidację sklepiku przy Marii Kazimiery, jak również duży wpływ na zmianę nazwy ulicy Stołecznej.
więcej na forum

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA