Rewolucja na wiślanej trasie. Ucieszy pieszych i rowerzystów
30 stycznia 2020
Ścieka na wale wiślanym to jedno z ulubionych miejsc wielu warszawiaków, ceniących spacery i trasy rowerowe w otoczeniu zieleni i przyrody. Grupa mieszkańców zgłosiła projekt, którego realizacja sprawi, że trasę docenimy także nocą.
Członkowie stowarzyszeń Razem dla Białołęki (Dariusz Staciwa i Mateusz Senko) oraz Porozumienia dla Pragi (Anna Tomaszewska) zgłosili właśnie do budżetu obywatelskiego projekt oświetlenia około 16-kilometrowego odcinka wału wzdłuż prawobrzeżnej Wisły na terenie dwóch dzielnic - Pragi Północ i Białołęki.
Od Jabłonny do Śląsko-Dąbrowskiego
Projekt przewiduje doświetlenie wału i ścieżki wzdłuż Wisły na odcinku od granicy Warszawy z Jabłonną, a następnie przez teren całej dzielnicy Białołęka (w tym Kładkę Żerańską) i przez Pragę Północ aż do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Na całym odcinku, z wyłączeniem już doświetlonych miejsc, zostaną zamontowane nowoczesne, ekologiczne latarnie solarne. Planowane jest także doświetlenie trzech kluczowych dojść do wału wiślanego, tj. na tyłach ZOO, skrzyżowanie z Ratuszową oraz okolice mostu Śląsko-Dąbrowskiego i parku Praskiego. Jak argumentują pomysłodawcy, pozwoli to poprawić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania wału i ścieżek - tworzących jedną z najpopularniejszych wiślanych tras dla rowerzystów oraz pieszych.
Modernizacja dwóch dojść do wału
Inwestycja zakłada również ustawienie na całym odcinku koszy na śmieci oraz modernizację dwóch dojść do wału - na przedłużeniu ul. Ku Rzece oraz od strony parku Picassa. Ustawienie 460 latarni solarnych wraz z pracami remontowymi zostało oszacowane na kwotę aż 4,8 mln zł. Projekt jest w trakcie oceny formalnej, jeśli ją pomyślnie przejdzie, to poddany zostanie ocenie mieszkańców. Zatem realizacji tego zadania możemy spodziewać się najwcześniej w 2021 roku.
Mogą być trudności
Póki co, czekamy na wykonawcę podobnego, choć znacznie skromniejszego projektu z budżetu obywatelskiego - doświetlenia białołęckiego wału wiślanego solarnymi latarniami led na wysokości: Grzymalitów (w pobliżu Baru Wodnik Szuwarek), Łączącej (betonowy podjazd przy piaskarni), Mehoffera (podjazd, schody przy seminarium), Maciejewskiego (podjazd, schody przy osiedlu), parku Picassa (schody) oraz zejścia na białołęcką plażę. W sumie chodzi o instalację 11 latarni za 225 tys. zł. Niestety Zarząd Zieleni wciąż ma problemy ze znalezieniem wykonawcy tych prac. Według założeń latarnie powinny być zamontowane do 31 maja.
(DB)